Zexus ZX-710 BK Profesyonel Led Kafa Lambası İnceleme

Merhaba sevgili hobidaşlar, daha önce kullandığım kafa fenerimin yaklaşık 3 senelik olmasından dolayı artık lastik bandı yıprandı ve ışık gücü de ilk günkü veriminden düşmeye başladığını fark ettim. Bu yüzden de zexus zx260 kafa fenerimi başka bir zexus ile değiştirmek istedim.

Kafa feneri konusunda bazı titizliklerim var. Bunlardan biri su geçirmez olması. Olur olmaz havada balığa gittiğimiz gerçek. O yüzden yağmurlu havada kafamızda pilli bir bombayı taşımak çok riskli geliyor. (Öldürmez süründürür). Bu yüzden kafa feneri alırken su geçirmezlik çok önemli. İkinci bir kriter de çok pil yememesi ve güzel ışık vermesi.

Şimdi gelelim konumuza, zexus kalitesini gerçekten çok sevdim. Daha önceki lambamın dayanıklılığı da çok iyi olduğundan zexus lambalarda arayışa geçtim. Bir kaç av marketinde buldum. Her model her parça gelmiş olsaydı, kafa bandını değiştirip bir sene daha daha önceki lamba ile devam etmek isterdim. Ama zexusların 2018 yılında gelmemesinden dolayı kısıtlı seçenekler içinden bu lambayı beğendim ve aldım.

ZX-710BK üç ayrı düğmeye sahip. Biri beyaz biri sarı biri de kırmızı ışık veriyor. Bu lamba önceki zexus’a göre iki kat daha güçlü. Bir de sensör özelliği var. Alttaki düğmeye uzun bastığınızda sensör devreye giriyor ve yakın bir şeye baktığınızı algılıyor ve lambayı kısıyor. Örneğin klips bağlarken ışığın gözünüzü almasını engelliyor bu olay.

Düğmelerin modlarına göre; beyaz ışık, beyaz güçlü ışık, sarı ışık, sarı güçlü ışık, kırmızı ışık (sarı veya beyaza uzun basılı tutarsanız), ikisinin de yandığı güçlü ışık modları mevcut. Yani kafa lambası size ışıkta da seçenekler sunuyor.

Bu lambanın en güzel tarafı da su geçirmez olması. Bir çok seçenekte ışık ayarı da bulunduğundan gayet kullanışlı. Ama ergonomiklik kısmına gelecek olursak bu lamba başınızda taşımak için gerçekten ağır. Öncelikle lambanın boş hali hafif. Ama buna 4 tane kalem pil eklendiğinde kafanızda kask taşır gibi bir ağırlık hissediyorsunuz. Ama bunu da düşünmüşler. Kafa lambasını boynunuza takıp lamba kısmını aşağı-yukarı hareketlerle yönlendirebiliyorsunuz. Ama kafanızda taşımak isterseniz bandı iyice sıkmanız gerek. Yoksa kafanızdan lamba kendi ağırlığıyla kulaklarınıza kadar iniyor.

Kafa lambasının arka tarafındaki pil yuvasında da yanda bir düğme koymuşlar zifiri karanlıkta onu yakarak kendinizi belli etmeye yarıyormuş ama çok anlam veremediğim bir özellik olmuş. Vardır mantıklı bir kullanımı tabi ki.

Yazdıklarım kişisel değerlendirmelerimdi. Bir de teknik bilgilerini ve videosunu sizlerle paylaşalım;

NOT: Videodaki ZX710 modeli için 4 adet AAA pille çalıştığı yazılmış fakat doğrusu 4 adet AA pille çalıştığıdır. Sanırım bir A’ya basmayı unutmuşlar.

 

ZEXUS ZX-710 BK Profesyonel Led Kafa Lambası
 • 1 X Super Led 8W Beyaz
 • 1 X Super Led 8W Sarı
 • 2 X Ø 5mm Kırmızı Led
 • Aydınlatma Gücü : 400 lümen
 • Aydınlatma Mesafesi : 160 metre
 • Aydınlatma Açısı : Geniş Açı 120°
 • Uzaklık sensörlü beyaz – sarı ışık arası geçiş özelliği
 • Pil : 4 Adet AA (Ni-Mh Pilleri destekler)
 • Pil Süresi : 50 Saat
 • Suya Dayanıklılık derecesi (IPX 5)
 • Ağırlık : 194 gram
Zexus ZX-710 modeli, balıkçılılar ve dağcılıların yanısıra, madenciler gibi profesyonellerin de sıklıkla tercih ettiği bir oldukça güçlü ve dayanıklı bir led kafa lambasıdır.
Pil kısmının arkasında bulunan ve dönüşümlü olarak kırmızı / yeşil / mavi renklerinde yanan ışık, kaybolma durumunda farkedilmeyi sağlar.
Merak edenler için kendi sitesindeki açıklama linkini de sizlerle paylaşayım: http://zexus.com/656
Başka bir inceleme videosunda görüşmek üzere… Hoşçakalın…