Zargana Zamanı!

Merhaba sevgili dostlar, uzun ince ve sevimli görüntüsünün yanında güzel tadı ile de bizleri cezbeden balıklardan biri de zargana. Bu zargana balığı nasıl beslenir nasıl tutulur, bildiklerimizi kaleme alarak başlayalım…

Zargana, genellikle suyun yüzeyinde gezen bazen 3-4 metrelere inse de genellikle yüzeydeki gümüş vb balıkları ani saldırılarla kendine av yapan bir balık türü. Aşırı meraklı olmasından dolayı da su yüzeyine düşen herşeyin hemen yanına bir yüzüp inceler. Bazen o düşen şey acaba yenir mi diye de ağzını uzatmasıyla yakalanabilir. Ama uzun ince ağız yapısı, jigheadin balığın ağzına hemen takılamamasına yol açar. Balığın ağzı uzun ve bir sürü küçük küçük dişi olduğundan bu balığı zargana ipeği dedikleri bir materyalle tutarlar.

Biz bu balığı nasıl avlayabiliriz?

Zarganayı 6-10 gramlık zargana topu arkasına 1-1,5metrelik mono yada daha iyi olacağını düşündüğüm flourocarbon misinadan bir beden ile zargana ipeğinden takarak su yüzeyinde yüzdürüp yakalayabilirsiniz.

Bu en kolay ve en etkili yöntemdi. Bir de kıyıdan jigging ile avlayabilirsiniz. Bu da seviyesi biraz daha zor bir yöntem.

https://www.instagram.com/p/Bz7x24Ug3ud/?utm_source=ig_web_copy_link

Jigging ile avcılık hakkında biraz bilgi verelim o zaman.

Micro jigging, klasik spin ve shore jigde kullanılanların en küçük halidir. Normalde jigging olayı tekne için daha uygun olsa da kıyıdan da yapılabilir.

Jigging avcılığı
Kıyıdan jigging ile av yaparken mera derinliğine göre mümkün olduğunca hafif ama ileri de atabileceğimiz jigleri tercih ederiz. Ben genellikle 3 gram, ama rüzgarlık havada 5 gram tercihinden yanayım.

Jigi atar atmaz olabildiğince çabuk makine telini kapatıp boşluğu alıp aksiyona başlarız.

Aksiyonu çok basit ama kas hareketlerinden dolayı biraz yorucu olabilir. Atış sonrası sol el sararken sağ el işaret parmağı ile kamışa ufak ufak vurarak düz sarım yaparız. Jig de bu hareketle dümdüz gelmek yerine su içinde değişik aksiyonlar çizip zargananın dikkatini çeker. Özellikle renk seçimi de doğru ise, güneşli havada zarganayı kandırmak kaçınılmaz olur.

Jig için renk seçimi (Zargana hedefli)

Jiglerin slim yani ince yapılı olması kullandığım bir sürü jig çeşidine göre daha verim almamı sağladığından size de ince yapılı slim jigleri öneririm. İkincisi ise bu balık ikindi ve akşam arasında daha verimli av verdiğini de ekleyeyim.

Güneşin ışıklarını bu jig üzerine aldığında yansıtarak su altında ayna gibi yansımalarla ve ilginç renkleriyle dikkat çekeceğinden beyaz ve yansıtıcı renkler mutlaka tercihim. İkincisi ise parlak ve farklı renkler olması da zargananın dikkatini çekecektir. Renk olarak aşağıdaki gibi gökkuşağı olarak geçen renkleri tercih edebilirsiniz yada dışı güneşi yansıtacak her ince yapılı jig olabilir

 

Zargana genellikle lüfer balığının gelişinden önce ortaya çıktığından şu sıra yani eylül ayı ve ekim başına kadar sıkça rastlayabilirsiniz. Yine keza nisan aylarında da lüfer göçünden hemen önce görebilirsiniz.

Yakalaması çok keyifli ve çok farklı aksiyonu olan bu balığı mutlaka yakalamayı denemelisiniz.

Zargana hakkında çok çok zor olan birşey yok. Emin olun birazcık uğraşırsanız yapabilirsiniz. Şimdiden güzel avlarınızı instagram adresimize beklediğimi belirteyim. Herkese rastgelsin…