Yeni Stradic 1000 FL (2019 Seri)

Teknoloji hızlıca ilerlerken bu konuda en çok kazanan kullanıcı ve yine en çok para harcayan da kullanıcı sanırım. Shimano eski seri gri kasalı stradic serisini yeniledi. Bu makineyi aldım ve alma sebeplerini de sizlere sıralayacağım.

Shimano gri kasalı yeni stradic, görüntü olarak çok büyük değişiklikler olmadığını söyleyebilirim. Estetik olarak tabi ki ufak dokunuşlar olsa da eski kasa gri olanı çok da bozmadan yeni seri yapılmış.

Teknik konularda ise tabi ki bir çok değişiklik yazılsa da en dikkat çekenini şöyle söyleyebilirim: Silent Drive.

Makine kafasının uzatıldığını, bu sayede %4 kadar daha fazla erimi etkilediği shimano tarafından açıklandı. Dişli olarak da micromodule2 teknolojisi yani shimanonun en üst kalitedeki stella’da kullanılan dişli, bu makinede de kullanıldı. Yani en kaliteli shimano makinesinin dişli kalitesini bu makinede görmek açıkçası çok güzel.

Bir diğer özellik de x protect özelliği. Bu özellik ise makinenin içine su girmesini engellemek için labirent şeklinde bir mekanizma konulmuş. Bu sayede dişlinin deniz suyu ile dişlinin teması gizlenir. Hem iç aksamdaki gress yağı çıkmaz, hem de deniz suyu ile korozyon engellenir. Bence bir makinenin su geçirmemesi çok büyük özelliklerden birisi. Çünkü her av sonrasında makineler yıkanmalı ve makine içine su geçmemeli. Çünkü su geçiren makineler malesef tuzlu suyu da geçirdiğinden temizlerken de dişlideki gress çok çabuk akabilmekte. Bu yüzden de makineler kısa sürede ses yapmakta. Ama eğer içine su almıyorsa makinenin ömrü de ister istemez uzamakta diye düşünüyorum.

Makine yapısı itibariyle çok tok ve güçlü göründüğünü söylemeliyim. Eski serinin ağırlığı aklımda olmasa da bu makine 185 gr ağırlığında. 64 cm saran normal serisi LRF için çok çok ideal.

Eğer üst sekment ve uzun ömürlü makine bakıyorsanız açıkçası bu makineye ba-yıl-dım. Elimde vanquish gibi epik bir makine olsa da bu stradic gerçekten gönlümü çaldı. Kolunun muhteşem pürüzsüzlükte sarımı, bir güç uyguladığınızda normalin çok daha üzerinde sarımı ve pürüzsüzlüğü gerçekten muazzam. Bu makineyi 03-5 gr kamışta da 1-15gr kamışta da kullanabiliyorum. Çünkü sarımı en optimum olanlardan diyebilirim. Bu makineye 300 mt 0,06mm ip sardım tam olarak aldı. Ama ideali altına biraz dolgu yaparak 150mt 0,06mm ip ile rahat kullanabilirsiniz.

Yeni sezona girmeden yeni şeyleri denemeye ve incelemeye devam edeceğim. Bakalım yeni sezona neler yapacağız neler alacağız 🙂

Yeni yazılarda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Siyah inci ve beyaz inci oldular 😄 #lrfolta #fishing #shimano #newstradic #newvanquish #fishingreel

Lrfolta🎣 (@lrfolta)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir