Yeni Shimano Kairiki Ürün İncelemesi

Bir ipten beklentiniz nedir?

İp alırken kendime sorduğum ilk soru budur. Şimdiye kadar 30-40 çeşit ip, mono, fc kullandım sanırım. Ve yeni bir ip alırken sorduğum soru beklentilerim nedir? Bu sorunun cevabı sizin ip kalınlığınızı belirler. Beklenti balık tutsun ise fiyatı en uygun ipi alıp ava gidebilirsiniz. Atarken kopmazsa bi balığı tutar. Tuttuktan sonrasını düşünmediniz. Şimdi ipten beklentiniz balık tutsun kıyıya kadar kopmasın ise en kalın ipi bulup alabilirsiniz. Kamış kırılır ip kopmaz çünkü. Bence doğru soru şu şekilde olmalı: Erim mesafemi düşürmeyecek (en iyi erim mesafesinde) ve balık vurduğunda kopmaması için kalamamdan da yardım alabileceğim, dayanıklı ama ince bir ip. O zaman size Shimano Kairikiyi önerebilirim.

Shimano kairiki 0.07mm eski üretimden 0.06mm yeni üretime geçti. Eskisi 4.5kg çeker kuvveti yazılmıştı ve ben düğümle 3.5 kg gibi değerler alabilmiştim. Yeni kairikide ise 0.06mm kalınlık ve 5.3kg kuvvet yazılmış. Bu ipten de leader düğümüyle 4.2 kg kuvvet almayı başardım. (Double uni knot kullanıyorum)

Lrf yada kalıplaşmış ismin dışına çıkıp mikro spinning ile av yapıyorsanız, kullandığınız tüm ekipmanın en mikrosuna bakarsınız. Bu konuda da en mikro kalınlık shimano için 0.06mm ve çeker değeri gerçekten kalınlığına göre çok başarılı. Eski serisindeki yumuşaklık bu seride bana daha çok yerini sert bir misinaya bırakmış gibi geldi. Spectra ipleri andırdı desem yeridir. Ama erimde polietilen gibi gittiğinden ilginç bir yapısı olduğunu düşündüm. Eskisine nazaran yapısı daha sert. Düğümler de çok güçlü. Mikro spin avcılığında avlar sürprize çok açık olduğundan çeker değerin yüksel olması büyük avantaj. Ama bu çekerleri verirken de incelikten ödün verilmemeli diye düşünüyorum. Bu konuda ipin çeker yönünden de beni fazlasıyla tatmin ettiğini söyleyebilirim.
Gri, yeşil ve multicolor olmak üzere üç çeşidi ve 150mt ile 300mt çeşitleri var.

Benim lrf takımında maksimum 3 kg balık hedefim doğrultusunda tüm takımın çekerini buna göre ayarlamamdan dolayı bu ip fazlasıyla işimi görüyor. 150metre ip ile stradic makinemde güzel bir kaç av yaptım bile.
Çok çeşitli ipler tabi ki mevcut. Ama bu ipler içinde fiyat- çeker değeri- incelik kriterlerini yanyana koyduğumda en beğendiğim ip olduğunu söyleyebilirim. Bir de güven verdiğinin altını tekrar çizmeliyim. Eskisinde tülenme ve yıpranmalardan şikayet edenlerin bence bu ip ile shimano ile tekrar barışacağını söyleyebilirim.

İpi düğüm tutabilirliği:9/10
İp sarım yapısı:10/10 (pürüzsüz)
İp düğümünde aldığım kuvvet/ ipin çekeri:4.2/5.3kg
İp yumuşaklığı 7/10
Sürtünmelere karşı dayanıklık:8/10

Shimano kalitesi yeni iplerde de kendini göstermiş. Eğer aklınızdan ip almak geçiyorsa ve güvenerek alabileceğiniz ip arıyorsanız, bence siz bunu bir düşünün.