Yeni Başlayanlar ve Malzeme Seçimi

Bu konu sizin LRF’yi sevmenizi yada sevmemenizi direkt olarak etkileyecek en önemli konudur!

Daha önceki yazım makine tercihi ile uyumlu olması için makine hakkındaki fikrimi belirten linki aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için makine seçimi

LRF kamışından beklentim nedir? Hangi atar aralığında olmalıdır?

LRF kamışı 0-5, 1-7,  0,5-7,  1-10 gibi bir çok aralığa sahiptir. LRF avlarında kullanacağımız maket balıklar yada popperlar genellikle ağırlık aralığı 3- 5 gram arasında kullanılmaktadır. Metal jigler ise bir çok çeşidi mevcut olup 7-8 gram genelde ama bazen 12 gr mini jigler de mevcuttur.

Öncelikle hangi suda hangi ağırlıklarla avlanacağımıza karar verelim. Bunun için aşağıda linkini verdiğim Jighead’lerin hangi ağırlıklarda olduğu ve hangi derinliklerde ne kullandığımı yazdığım yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ederim!

Yeni başlayanlar için jighead ve ağırlık seçimi

Eğer aklınızda ben silikon atarım genellikle diyorsanız hissiyatı çok yüksek olan 0-5 gram aralığında 220 boylarında bir kamış bakabilirsiniz. 3-12 kamış alıp 0.5 gram jighead takarak onu hissetmeye çalışmak zor olur.

Eğer hem jighead atarım hem silikon atarım diyorsanız 0-10 gram aralığı atarlı kamışlara bakmalısınız. 5 gr üst atarı olan kamış sizin 12 gramlık jiginizi atarken çıtlayıverir. Yada ömrünü kısaltır, deforme olur.

Eğer ”Ben genelde jig atarım arada da silikon atarım” derseniz de 3-12 yada 3-15 gibi atar aralığında kamışlar bakarak hem atış aralığınıza uygun kamış alırsınız hem de LRF sizin için eğlenceli hale gelir.

Bir de önemli bir konu daha var. 

Kamışın uçtan esnemesi (fast yada extra fast olması) yada gövdeden esnemesi. Bu durum balık tutarkenki hissiyat açısından bişey değiştirmediğini düşünüyorum. Ama jighead yada jigleri atışlarda çok fark olduğunu göreceksiniz. Bundan dolayı uçtan esneyen kamış alın ve atış erim mesafeniz yüksek olsun.

Bir kaç ayrıntı daha var solid uç, tubular uç gibi ama onları sonraki yazıma saklayacağım. Bu yazı da başlangıç için kamış seçiminde yardımcı olacaktır.

Bunların dışında bir diğer ilişkili konu ise misina tercihimiz olacağından onunla ilgili düşüncelerimi de sizlerle aşağıdaki linkte paylaştım.

Misina Tercihi ve Kullanımı

Şimdiden bol trofeli ve aksiyonlu avlar…

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Yeni başlayacağım ve bana yol gösteren bir yazı olmuş. umarım böyle devam eder yazılar. Hepsini okudum heralde ?

 2. Alper Bey
  Fazlasıyla öğretici olmuş yazınız. Elinize sağlık.

 3. Merhaba lrfye yeni başlamak istiyorum. İşin gereği çok fazla gidemiyorum. Kudos 1-8 ile dead reader 1-8 ve 2-12 arasında kararsız kaldım. Siz hangisini önerirsiniz. Hem jig hem silikon için. Bu kamışları okuma revenger 25 ile kombinleye bilir miyim. Tesekurler

  1. Dead ringer de kudos da birbirine yakın hissiyattalar. Kudos Türkiye’ye LRF konusunda yeni girse de surf oltalarını kullanmıştım. Başlangıç için kudos 1-8 bakabilrsiniz. Ama dead ringer de iyidir. Hatta çok büyük trofeler alanlar da oldu. Kendini kanıtlamış bir kamış yani. Makine de revenger 25 ile kombinleyebilirsiniz ikisini de

 4. Usta dead ringer kamış 1-8 için en az en çok kaç gr jig head kullanmalıyım

 5. Öncelikle yazılarınız için çok teşekkür ederim. Size sormak istediğim bir soru var, şimdi ben izmirde oturuyorum bana en yakın 4 av bölgesini söyleyim. Foça aliağa karşıyaka ve bostanlı bu 3 yerde de kıyıdan atış yapıyorum. Atış yaptığım çoğu yer iskele veya dökme kayalık. Lrf takıma geçmek istiyorum. Jighead ve jig kullanmak niyetindeyim, genel balık kültürünüde yazayım, mırmır çipra likadı ispendek levrek karagoz isparoz kopez ve mercan bunlar bizim burasının en popülerleri, şimdi gelelim max fiyatım 300 tl 301 tl tutarsa param yetmicek, 300 tl kadar harcamayıda 2-3 ay da para biriktirerek alabileceğim. Şimdi bana. Bir kamış tavsiyesi yapmanızı istiyorum uctan esnemeli( sanırım daha kolay aksiyon yapılıyormuş, birce uygun butçeli bir makara .. cevabınızı merakla bekliyorum. Sağlıkla kalın

  1. hocam kamış makine önerisi sırf reklam yaptığımı, söylediğim markadan komisyon alındığı gibi komik ama mide bulandırıcı yorumlardan sonra şu kadar paraya ne alayım yorumlarına cevap vermiyorum. Sitemizden inceleyip sevdiğim beğendiğim ürünleri görebilirsiniz.

 6. Kudos 1-7 gr 225 cm LRF kamışı
  Nomura Aıko 1000 FW makina
  Kendo 0,6 mm 4X ip sarılı
  Yeni başlayacağım daha önce basit spin tecrübelerim oldu
  Bu takımla başlamayı düşünüyorum. Lrf yi sürdürmek için gerekli zevki ve av başarısını yakalayabilir miyim bu takımla. Yardımlarınız ve yazılarınız için teşekkürler

  1. yakalarsınız tabi ki. Biraz tecrübe ile zamanla eliniz oturur zaten. Takım güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir