Kenan Bulut ile LRF hakkında…

Merhaba değerli LRF’ci dostlar… Bu sefer sizlere farklı bir yazı hazırladım. Sizler için ”Uzmanına Sorduk” köşesi oluşturacağım. İlk başlığımızı da bu sayede açtık. Eğer sizlerden talep gelmesi durumunda bu konuda bir çok tecrübeli ustaların sözlerine elimden geldiğince yer vereceğim. Konu içeriği olarak LRF üzerine uzmanlaşmış kişileri bu başlık altında sizlere toplayacağım.

Kenan BULUT, makine bakım ustası, 46 yaşında ve 35 senedir amatör balıkçılığa devam ederken 4 sene önce LRF ile tanışmış. 4 senedir de LRF avcısı. Yani bu işin en tecrübelilerinden. Kendisine bir kaç soru yönelttim ve aklımıza takılan bazı sorulara cevaplar aradım. Kamış, makine seçimi, tuttuğu balıklar, kullandığı silikonlara da bu yazıda yer verdik.

-Merhaba Alper, adım Kenan Bulut. LRF avlarına başlayalı 4 sene oldu. Bu konuda Kocaeli’de LRF’ye ilk gönül verenlerdenim. Bu konuda da oldukça yol kat ettiğimi düşünüyorum. Burada da LRF’ci dostlara yardımcı olabilirsek ne mutlu bana.

kapak

LRF ekipmanı olarak ne kullanıyorsunuz?

-LRF’de kamış seçimi çok ama çok önemli. Uzak atış, aksiyon esneme vs gibi faktörler bakımından. Ben 4-5 değişik markada kamış kullandım. Tuzlu suda ”Salty Rugger 0,5-7gr” atarlı bir kamış kullanıyorum ve avlarımda daha çok zevk alıyorum. Her LRF avcısının olmazsa olmazıdır bana göre bu kamış. Makine olarak ”Daiwa ninja 2000” kullanıyorum. 1000 lik makine kullanmama sebebim ise zamanla elimin yatkınlaştığı ve LRF sisteminde ne geleceği belli olmuyor. Bazen çok büyük balıklar da alabiliyorsunuz. Misina tercihim ise Powerline Ultra 0.16mm misina. Hem yumuşak, hem sağlam hem de esnek bir misina.

11143287_1436515723324148_2495139544024138281_o

Şimdiye kadar LRF yöntemi olan avlarınızda kaç çeşit balık yakaladınız?

-Şimdiye kadar LRF türü ile bir çok farklı türde balık yakaladım. Aklıma gelenler şunlar: Kaya balığı, istavrit, iskorpit, çinekop, sarıkanat, gelincik, kolyoz, kefal, mırmır, eşkina, pisi, gümüş, zargana. 

d43479d1-fe53-4fdd-ba16-df6038afa17e

Silikon- jighead kombinasyonu mu metal kaşık yada babyjig mi tercih ediyorsunuz ağırlıklı olarak?

-Babyjigler ile pek verim alamadım. Silikon ağırlıklı olarak ”Mebaru Aji Worm” pembe, beyaz; Kendo sarı, simli beyaz ilk tercihlerim. Kokulu yem kullanmıyorum. Ben kokusuz silikonlarla avlanırım hep.

8bc62ac4-8075-43a7-92f5-befba9cd733c

LRF merası nasıl olmalı? Derinlik, ışık, yüksek ses gibi faktörler nasıl olmalıdır?

-LRF yapmak isteyen, mutlaka ışık alan bir yerde avlanması lazım. Işık olmayan merada kokusuz silikonla av yapmak hemen hemen imkansızdır. Sığ yerde daha düşük gramajda Jighead-silikon kombinasyonu kullanırlarsa daha çok verim alabilirler.

Kocaeli- İzmit Körfezi’nde gündüz LRF çok zor. Çünkü ekolojik olarak balık akşamları kıyıladığı için gece avı daha verimli oluyor. Ama diğer bölgelerde Ege ve Akdeniz’de gündüz de balık alınabiliyor.

LRF’ci dostlarım adına Kenan Bulut’a çok teşekkür ederim. Kendisinin bana gönderdiği bir kaç av fotoğrafını da soru-cevapların arasında  sizlerle paylaşmadan edemedim. Eğer talepleriniz olursa bu konuda tecrübeli LRF avcılarına da sitemde elimden geldiğince yer vereceğim.

  1. Evet ya işte bu! Bu bolümde çeşitli lrf ustalarının tecrubeleri çok faydalı olacaktır. Devam lütfen.

  2. Lrf diye bahsettiğiniz disiplin Akdenizde özellikle adanada Zoka işi denilen,ve sularımızda 30 yıldır yapılan bir avlanma şeklidir.Lrf olarak sektör firmaları malzemeler getirdiler oysaki senelerdir yapılıyor bu ülkede.Çok dede tanıyorum silikon karideslerle seneler öncesinde 10 kg lik levrekler tutan vs.Bu yüzden bu işi 4 senedir yapan abilerimiz bu işte en tecrübeli olmuyor bence.Sayfanızı ilgiyle takip ediyorum ancak bu av şeklinin çok eskiden beri yapıldığını ,ülkemiz için yeni bir av şekli olmadığını benimsemenizi tavsiye ederim.

    1. Doğukan bey 35 Senedir balık avcılığı yapan birisi Kenan bey. En tecrübeli gibi iddiamız yok. Ben kendi adıma LRF takımı ile avlanan bir dede hiç görmedim. Keşke görebilseydim de onların izinden gidebilseydik.

  3. ip misina oldukça kalın o kamışa göre umarım lrf ile av yapan arkadaşlarda benımle aynı fikirde olur.bu konudaçok stabilim ben 06 mm kullanıyorum hafif yem kullandığımız için atışımızda dahaverimli geçiyor. leader iseuygun fakat benim görüşüm seaguar fxr leader olduğu sürece baska misinalara pek bakmamanızı tavsiye ederim. fakat ustanın bahsettiği misina leader olarak kullandığı misina florokarbon değil bukonuda japonlarında dediği gibi kesinlikle leader florokarbon olmalı bu etken çok önemli.

  4. Uzmanına sorduk köşesi süper fikir olmuş. Hem çeşit çeşit teknikler oltalar görebiliriz hem de ne yemi kullanıyolar görebiliriz. Keşke bu üstadlar tuttukları balıklar hakkında da yazsalar. Ne güzel olurdu.

  5. Çok iyi bir söyleşi olmuş Alper çok güzel gidiyor. kalemine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir