Üzeyir Binbir ile Uzmanına Sorduk

Merhaba sevgili lrf okuyucuları ben Üzeyir Binbir. Memleketim Kocaeli’nin Kandıra ilçesi. İzmit merkezde ikamet etmekteyim. Özel bir firmada 6 yıldan bu yana makine  teknikeri olarak görev yapıyorum. 6 yıldan beri evliyim dünya tatlısı 2 kız çocuğu babasıyım Allah’a şükürler olsun. Çocukluğumdan bu yana amatör  balıkçılık sektörü içindeyim. Tabi çocukluğumuzda zaman ve imkanlar  kısıtlı olduğu için fındık sopası, saz kamışları, klasik mantarlı ve dip takımları ile avlanma şansımız vardı. Zaman ve imkanlar genişledikçe balıkçılık disiplinimiz de gelişti. Dip, yemli, spin ve en son lrf tekniği ile tanıştım. Yaklaşık 2.5 yıldır lrf disiplini ile iç içeyim ve bu disipline  benim için hafifliği ve sağlamlığı ile kısa bir sürede efsaneleşmiş FAVORITE WHİTE BIRD 219cm 1-7gr ile çok güzel avlar yapma şansı buldum açıkçası beni mahcup etmedi meralarımda. İlk gördüğümde ”bu iş benim” dedim. Açıkçası bu disipline beni iten sebeplerden biri ise sağ bileğimin 3 yıllık sakatlığım ve 3 ameliyat geçirmeme rağmen, balık sevdamdan uzak kalamadım. Bir daha oltayı elime alamama ve özgürce oltayı savuramama korkusu vardı. Biraz sakatlığımın toparlaması, umutlarımı yeşertmiş ama hafif ekipman tutmam gerekiyordu o süreçte LRF disiplini ile tanıştım. Ne kadar ince hafif takım, o kadar kolumun zorlanmaması demekti, bir taraftan egzersiz oluyordu.

Lrf tekniğiyle yaptığım avlari burada paylaşmak sizlerle heyecanımı paylaşmaya  geldim. İzmit’teyim, hem Marmara suları ve Karadeniz  kıyılarında avlanma şansım oluyor. Lrf ile çeşitli  avlarım oluyor ve çok zevk  alıyorum. Örneğin; istavrit, izmarit, iskorpit, kayabalığı, lapin, gelincik, mırmır, eşkina, levrek (paşa); tatlı sularımızda ise, turna, perch, kasna, kizilkanat ile LRF oltamı ziyaret eden balıklar.

Marmara Bölgesi’nde neredeyse her dönem lrf ile avlanılacak  balık buluyoruz. Hem tatlı su hem tuzlu suda. Tabi kovalamak, meraları yoklamak gerek. Denizde en çok zevk  aldığım  balıklar lrf ile eşkina ve levrek. Onların yeme kafa atışları ve ardına bakmaksızın yemi kaçırmaları efsanedir. Döneminde azman istavritler de güzel aksiyon yaşatıyor. Bölgemizde açıkçası tatlı su avlarını  daha çok seviyorum nedendir bilmem.

Özellikle perch  ve kasna avlarının yeri çok ayrıdır bende. Perch (Tatlı su levreği),  geçen dönem yaklaşık  400-500 adet irili ufaklı yakala bırak  yaptım aksiyonu  en yüksek balıklar dan diyebilirim  şahsi  görüşümce. Perch avlarını genelde kulandığım  yemler çok geniş yelpazededir. Bir tek yeme kalmayı sevmem.

Perch  avlarını, jighead silikon kombinasyonu; delalende, savage gear sandel mini kit, reins craw serisi, ecogear ve vibrasyonlu sahtelerde, strikepro vibe, duo vibe, döner kaşıklar, maket yemler, mini jig çeşitliliğim mevcuttur. Özellikle bahar aylarında perchler çok hareketli olur ve bolca su üstü sahtelerimle usami snoppy, duo popococo ile balık kandırırım. LRF ile de çok trofe turnalar kandırmışlığım oldu. 80 cm ilk turna lrf ile zor anlar yaşasam bile misinamı kestirmeden kenara almanın mutluluğu görülmeye değerdi harika kalama almıştı.

Kasna avı şu sıralar bölgede suyun hafif ısınmasıyla birlikte aksiyonu bol bir  av yaşayabileceğini düşündüğümden oltamı ve takımlarımı aldığım gibi kendimi merama attım. Kasna meralarında tercihim durgun su değil de, aksine akarsular ve büyük kayaların dipleridir. Çünkü aradığım  trofeler oralardan çıkar genellikle. Kasna avlarında benim için efsane olan DUO kurakura çok iyi işlere imza attı. En çok kaya diplerinde trolleri çıkartmıştır. Daha yeni bir sahte, ama zamanla çok talep göreceğini düşünüyorum. Hafif sarımda çok iyi aksiyon aldığını söyleyebilirim.

Sonu olmayan ve çok geniş  kitlelere ulaşmış lrf disiplini tüm ekipmanları ve sahte çeşitliliği  ile büyümeye devam ediyor ve edecekte.balık işlerini çok seviyorum sadece tutmak değil izlemek balık  malzeme leri ile uğraşmak el emeği  bir şeyler yapmak,balık sohbetleri  yapmak ayrı bir keyif ve tutkum gün geçtikçe artıyor ve sevmeye devam edeceğim. Gelecek nesillere daha iyi trofeler bırakabilmek adına daima yakala bırak yapacağım.

Tüm balık sevdalılarına  rastgele herşey gönlünüzce olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir