UV ve renklerin LRF için önemi

Hepimiz ürün alırken UV veya kırmızı veya sarı gibi renk seçiyoruz. Önemli olan bize estetik görünmesi mi yoksa kulaktan doğma bilgiler mi? Balıklar hangi derinlikte hangi renkleri ayırabilir? Balıklar UV mi görür? UV için ışık kaynağı nedir?  Güneş ışığı kaç metre derinliğe girebilir?

Merhaba sevgili dostlar, LRF malzemesi almak için gittiğimizde ürünleri ”sen ne önerirsin” sorusunun ötesine taşımak adına herkesin doğru bilgiye kendisi ulaşması adına renk ve UV araştırması yaptım. Daha çok sahte maket balıklar üzerine bir tecrübelerimi araştırmalarımla harmanlayıp yazmaya başladım.

Bu konu spin avcılarının seçtiği maket balıklar ile de yakın ilişkili bir yazı içeriğine sahip aslında. Onlarda da sahte seçiminde limon renk beyaz renk vb nasıl seçilir bu konuda da yardımcı olabilecek bir içerik olacak.

Öncelikle rapala seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken konu hangi denizde avlanıyoruz? Avlandığımız sularda hangi balıklar var? Örneğin benim bulunduğum bölgede daha çok kefal yavruları ve gümüş yavruları var. Bundan dolayı da bölgede en çok çalışacak renkler o bölgedeki yavru balıkları taklit eden renkler olacak. Bunun dışında tecrübelerini paylaşanlar ve gözlemlerime göre de üstü neon, sarı renkler genellikle bulanık sularda ve gece tercih edildiğinde verimi yüksek iken temiz havada ve duru sularda balık bu rapalanın doğal olmadığını anlayabiliyor.

Zooplanktonlar, karidesler, kalamar, sucul böcekler UV ışığı yansıtırlar. Bu durum da onları yeşil yosunların diplerinde daha görünür hale getirirler. Bu bakımdan gece UV kaynakları ile de av verimi daha da artar. Peki UV kaynağı nedir? UV kaynağı yıldızlar ve ay ışığıdır. UV içerek maket balıklar dolunayda ve bol yıldızlı havalarda daha verimli iş yaparlar.

Güneş ışığına da gelirsek, kırmızı 5mt’ye kadar, sarı 15mt’ye kadar, yeşil 30mt’ye kadar görülebilirliği araştırmalarla kesinleştirilmiştir. Mavi ise en az gün ışığı yansıtan ve alan renktir. Bundan dolayı denizler mavi görünür. Güneş ışığı da 8 metreden sonra yok denecek kadar azaldığı için bu derinlikten sonra en verimli çalışacak ürünler glow ve UV özelliklere sahip sahtelerdir.

4ecf2b03b84d84a06993bf455dc76336

Renk ve UV seçimini öğrendiğimize göre bu seçimleri aynı şekilde silikonlarınızda da deneyebilirsiniz.

Bir kaç Japon arkadaşımdan edindiğim bilgiler ile UV ışığı tekneye bağlayarak yani UV ışığı suyun altından avlanacağı tarafa yansıtarak sahte veriminin çok arttığını söyleseler de henüz Türkiye’de böyle bir modifiye yada av yöntemi ile karşılaşmadım.

Herkese bol trofeli avlar… Sizler de UV özellikli sahteleri ve silikonları denemeyi ihmal etmeyin…

    1. Umarım faydalı olabilmişimdir. Araştırdığım ve öğrendiklerimi paylaşmaktan sizlerden gelen güzel yorumlarla zevk duyarak yazıyorum. Ben teşekkür ederim.

  1. Glowlara yaptığımız gibi UV fenerler ile UV özellikli sahtelere ve silikonlara yükleme yapılıyor diye okumuştum sanki bir yerlerde. Aslı astarı var mıdır acaba???

    1. İkisi de normal ışık. UV biraz daha güçlü bir ışık gibi düşünün. UV özelliği olan sahteyi UV ışık vurarak görebilirsiniz. En büyük özelliği bu iken UV ışık ile daha hızlı silikonun glow özelliğini şarj edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir