Tebrikler, mera neresi?

Merhaba sevgili hobidaşlar. LRF’cilerin değil balık avcılarının genel kronikleşmiş sıkıntısıdır aslında başlık: ”Tebrikler, mera neresi?” cevap versen olmaz, vermesen olmaz…

LRF avcılığı spin kadar olmasa da levrek lüfer gibi balıklara hitap ettiği gibi bunların yanında eşkina, mırmır gibi balıklara da hitap etmekte. Hatta bunların dışında bir çok balık türünü daha yakalayabileceğimizi aslında biliyoruz. Bu balıkların da tabi ki bir yaşam alanı var. Az rahatsız edildikleri, katledilmedikleri yerler (biz ona mera diyoruz) bulup kendi hallerinde yaşarlar.

Mera kavramı çok farklı bir olay. Balıkçıların arasını açabilecek kadar da ciddidir aslında durum. Ne demek istiyorum? Avcı kendine bir mera bulur, kimsenin gitmediği yere dağı tepeyi aşıp kimsenin olta bile atmak istemediği kadar uzakta, zorlukta veya başka kriterlerden dolayı kimsenin olta atmadığı bir mera… Sonra başlar denizi dövmeye. Bakar ki mera boş, yer değiştirir daha zoruna gider, saatlerce yürür sırtında ekipmanla. Pes etmez ve sonunda balığı bulur… Kandırır trofesini, zevkle gider evine. Yorgunluktan eser kalmamış kalp atışları eve girdiğinde bile normale dönmemiştir. Sonra fotoğraf faslı, sosyal medya derken birileri sorar; tebrikler mera neresi?

Eskiden mera konusunda ne olabilir ki deyip paylaşıyordum. Fakat sonrasında defalarca olta atılmayacak kadar çöple dolmuş bakir doğanın katledilmiş haline şahit oldum ve suçlusunun da tam olarak kendim olduğum kanaatine vardım. Ava, avcıya, doğaya saygısı olup olmadığını bilmediğim kişilere mera paylaştığım için tüm sorumluluk bendeydi. Bu yüzdendir ki mera konusunda  hassas davranıyorum artık.

Sevgili dostlar, defalarca yorum olarak gelen mera neresi sorularını sildim ve tepki aldım fakat lütfen kızmayın. Sayfayı sadece siz kadar saygılı insanlar değil bir çok kişi rahat rahat girip okuyabilir. Paylaştığımız meralar bir süre sonra çöp yuvası olduğu gibi denizden de ağ ile her yanının kuşatıldığına şahit oldum. Paylaştığım meralarda olta atmak için gittiğimde kovulduğum kavga ettiğim de oldu. Bu yüzden tanımadığım, güvenmediğim kişiler ile mera paylaşımı konusunda hassas davranıyorum.

Mera paylaşımı yerine ekipman paylaşımı, aksiyon paylaşımı, kullanılan malzemenin nasıl bakımı yapılacağından hangi balığın hangi aksiyonla tutulacağına kadar tüm bildiklerimi sizlere aktarmaya çalıştım ve çalışacağım. Fakat mera konusunda ava, avcıya, doğaya, denize saygısı olduğunu bilmediğiniz, güvenmediğiniz kişilerle paylaştığınız meralar zaman içinde çöplük haline gelecek limitlere uyulmadan kurutulacaktır.

Denizdeki balığın limitlerini gözettiğimiz, öncelikle doğaya, denize, avımıza saygı gösteren tüm avcı arkadaşlarıma rastgelsin…

  1. Sonuna kadar katılıyorum. İnsanlar olayı sadece balığı kıskanmak olarak algılıyorlar ama mera paylaşılmasına karşı olmamızın nedenleri çok daha farklı aslında. İster levrek merası olsun ister istavrit, ister saatlerce yol gidilsin isterse ayak altı bir yer olsun, edebi ile avlandığından kendiniz kadar emin olmadığınız kimse ile mera paylaşmayın. Sırf bu “tebrikler, mera neresi?” muhabbeti yüzünden avlarımı paylaşmıyorum bile artık çoğu platformda. Adama hangi ilçe kıyısı olduğunu söylüyoruz hala üzerinde durduğumuz taşa kadar koordinat istiyor, söylemeyince de bir dayak yemediğimiz kalıyor 🙂

  2. En güzel mera nasibini aldığın meradır
    İçine ettiğin değil olabilir “tebrikler mera neresinin “ cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir