Tatlı su levreğini tanıyalım

Genel ismiyle tatlı su levreği , yöresel isimleri ; gömme ve testere.

!!!! Av yasağı ; 15 mart – 30 nisan

İç sularımızda lrf tekniğiyle avlanması en zevkli balıklar arasında ilk sırada yer alır.
Genel özelliklerinden bahsedecek olursak ; büyük ve dişsiz bir ağzı vardır. Sırt yüzgeci dikenli ve sivridir.
Sürü halinde dolaşan hepçil bir balıktır. İstilacı bir tür olmakla beraber , salındığı gölete çok hızlı bir şekilde yayılır. Aşırı Soğuk ve aşırı sıcak bölgelerde dahi yaşamını sürdürebilmektedir.
Göletteki tüm balıkların yavruları , solucan , kurt , kerevit , kurbağa , nadiren mısır – hamurla ve her avcı balıkta olduğu gibi kendi türüyle de beslenmektedir.

Lrf tekniğiyle avlanması ;

Kamış seçimi;

Tatlı su levreğinin dönem dönem kıyıya olan uzaklığı ve bulunduğu derinlik değişkenlik göstereceği için , çok yumuşak olmayan hafif sert kamışlar kullanmak daha avantajlı olacaktır.
Lrf kamışı olarak 1-10 , 1-9 , 1-15 , 2-10 , 2-12 , 3-15 atar aralığındaki kamışlar tercih edilebilir. Aynı zamanda j aksiyona sahip 0.5-7 , 1-7 aralığında sert kamışlar da tercih edilebilir.

Makine seçimi ;

Levrek , bir tatlı su balığı olduğu için ve aksiyon isteyen bir balık olduğu için kullandığımız sahte ne kadar çok suda kalırsa o kadar avantaj sağlarız o yüzden yavaş devirli ve bir turda sardığı misina miktarı az olan makine seçimleri daha doğru olacaktır.

1000 – 1500 – 2000 ve max 2500 lük makineler tercih edilebilir.

Misina seçimi ;

Tatlı su levrek avında fluorocarbon , monofilament ve ip misinalar tercih edilebilir.

Avlanılan bölgeye göre fc ve mono tercihi 0.16 – 0.25 mm aralığında tercih edilebilir. Dibi temiz takılma riski az olan bir merada 0.16- 0.20 mm kullanırken , dibi pis takılıp kopma riski yüksek olan bir merada daha dayanıklı 0.22 – 0.25 mm kalınlığında tercihler yapılabilir.

!!!!!Fakat vibrasyon kullanıcıları naylon misinalarda hassasiyet sorunu yaşayabilirler.
Max hassasiyet ve daha dayanıklı takım için ip misinalar tercih edilebilir.
!!!!! Ama kesinlikle ip kullanımında leader misinada kullanılmalıdır.

İp misina olarak 0.06 – 0.12 mm aralığında seçimler yapılabilir. Fc ve mono da olduğu gibi temiz bir merada avlanıyorsak 0.06 – 0.08 mm kullanılabilirken , takılma riski çok olan bir merada daha dayanıklı 0.10 – 0.12 tercihleri yapılabilir.

Leader misina kullanımı ;

Tatlı su levreği , turna balığı gibi dişli bir balık olmadığı için çelik tel kullanılmasına gerek yoktur.
Leader misina deniz avlarında sağladığı avantajları aynı şekilde tatlı sudada sağlamaktadır.
İlk zamanlar levrek avında edindiğim tecrübelerden birisiydi leader misinanın avantajı . Sabah saatleri ava başlamış ve çelik telle at-çek yapıyordum. 1 saat kadar at-çek yapmış fakat vuruş dahi alamamıştım. Sonrasında bana leader kullanmamı tavsiye eden bir abimi dinleyerek çelik teli söküp leader misinayla ava devam etmiştim. Ardı ardına gelen vuruşlar bana güzel bir av ve tecrübe yaşatmıştı.

Kullanacağımız leader misina yine meramıza göre değişkenlik göstermelidir. Temiz bir merada 0.16 – 0.20 mm fc veya mono tercih ederken , takılma riski fazla olan bir merada 0.22 – 0.25 mm fc veya mono leader misina tercihleri kullanılabilir.

Leader misina düğümü ;
Fg knot , mahin düğümü , albright düğümü gibi birçok leader düğüm çeşidi bulunmaktadır.
Hem kullandığım hem bağlaması çok kolay hemde gayet dayanıklı olan double unı knot leader düğümünü tavsiye ediyorum.

Sahte seçimi ;

Tatlı su levreğinin besin yelpazesi çok geniş bir balıktır.
Silikon jighead kombinasyonu , vibrasyon , su üstü sahteleri ( popper , wtd ) , baby jig , küçük rapalalarla ve mepps kullanılarak yakalamak mümkündür.

Tatlı su levreği avında edindiğim tecrübeler ve tavsiyelerim;

Meraya gittiğimizde ilk yapmamız gereken birkaç noktadan bahsedelim.
Sabah suyu meraya ilk gittiğimizde su üstü oynaklarına çok dikkat etmeliyiz eğer yakın bir kısımda su üstünde oynak varsa popper ve wtd sahteleriyle muhteşem bir av yapabilirsiniz.

Su üzerinde herhangi bir hareket yoksa eğer, ilk yapmamız gereken balığı aramaktır. Dip , orta su ve yüzeyi tarayarak hızlı bir şekilde balığın o an gezdiği derinliği bulabiliriz. Ben genellikle balığı ararken vibrasyon sahte ve silikon kullanıyorum.

Ava başlamadan öncede kullanacağımız sahteyi o günkü suyun ve havanın durumuna göre seçmek bize en güzel avantajı sağlayabilir.

Av tecrübelerimde edindiğim bilgiler doğrultusunda ;
– Kapalı hava ve suyun berrak olduğu şartlarda mat , tek renk ve çarpıcı renk silikonlar ( açık yeşil , sarı , turuncu , mat beyaz , siyah , kahverengi ) ve vibrasyon sahtelerle güzel av deneyimlerim oldu.
– Güneş bulutların arasından ara ara kendini gösterdiği şartlarda ise simli (açık yeşil , karamel rengi ) silikonlar ve vibrasyon sahtelerle güzel av deneyimlerim oldu.
– Suyun bulanık olduğu dönemlerde ise fosforlu renkte ( turuncu , sarı , yeşil )silikon sahtelerle av deneyimlerim oldu.
– Tamamen güneşli havalarda balık çok değişkenlik göstersede yeşil ve pembe renkler yoğun olmak üzere hemen hemen her renkte silikonla av deneyimlerim oldu. Aynı zamanda güneşli havaların vazgeçilmezi vibrasyon sahteler en güzel trofeleri kandırmamı sağladı.

👉 Hava şartları sezon içerisin etkili olduğu gibi aynı şekilde havyar dönemindede fazlasıyla etkilidir. Eğer hava şartları uygun olup ( su sıcaklığı havyar dökmesi için optimum sıcaklıkta ) balık havyarı erken dökerse sezon başlangıcınca güzel avlar yapılabilir. Fakat suyun ve hava şartları olumsuz yönde ilerlerse balık havyarını geç dökecektir. Sezon açılmasına rağmen havranı dökmemiş balıklar olacaktır. Burdada en büyük görev biz balıkçılara düşmektedir. Şahsen ben iç sularımızda hiç bir şekilde balık alıkoymamakla beraber sezon başında yakala & bırak disipliniyle avlanılmasını tavsiye ediyorum.

Yine aynı şekilde sezon başında olan durum sezon sonundada olabilmektedir. Optimum hava koşullarında sezon açık olmasına rağmen balık erkenden çiftleşebilir ve havyarlı olup olmadığını anlamak çok zordur. Kış koşullarına hazırlanan balıklar yoğun beslenirler ve buda normal boyutlarından biraz büyük durmalarına vesile olur. Bu durum ayırt etmeyi güç hale getirmektedir.
En güzeli ve en garantisi %100 yakala & bırak şeklinde avlanmaktır.

Tatlı su levreği avında kullandığım ekipmanlar ;

– Avlandığım merada turna balığıda bulunduğu için sezon boyunca gittiğim avların bir kısmını light spin takımımla yapmaktayım.

👉 Kullandığım kamışlar ;
– savagear mpp2 5-20 2.74cm
– wıly nash super rod 1-10 2.10 cm

👉Kullandığım makineler ;
– shımano exage 1000 fl
– daıwa exceler 1000 lt
– okuma ceymar cxt25

👉Kullandığım misinalar ;
– kendo dyneema 0.06, 0.08, 0.10
– zander 0.25 mm mono leader
– power line 0.20 mm mono leader

👉Kullandığım sahteler ;
– fısh up silikonları
– spro u.s grub 4.5 cm
– savagear mini sandeel kit
– savagear vibrasyon 8.5 gr
– strike pro vibrasyon 9.1 gr
– kendo baby jig 5 g , 8.5 g , 10.5 g
– storm gomoku popper 3 gr
– duo pocopoco 3gr
– fujin tiny popper 4gr

👉Kullandığım jigheadlar ;
– bera 3 gr , 5 gr , 7gr
– caperlan 5gr , 7 gr


Evet arkadaşlar bu zamana kadar edindiğim tecrübeler ve yaptığım avlar doğrultusunda sizlere öğrendiklerimi aktardım umarım güzel bir yazı olmuştur. Herkese rastgele…