Takım çekerleri hakkında

Merhaba sevgili dostlar bugün size olta takımlarımızın çeker kuvvetlerinden bahsetmek istedim. Bildiğimiz gibi LRF avcılığında ince bir takım tercih ediyoruz; 1000lik makine, 0,5-10 gr arası atarı olan bir kamış ve 0,16-0,18 mm arası misina, kamış atar aralığında jighead&silikon, kaşık veya maket balık ile de av yapıyoruz. Peki bu takımlardan nasıl bir performans beklemeliyiz?

LRF takımı toplarken 10 kg çekeri olsun diye mesajlar geliyor. Sevgili dostlar benim gözümde bu işin çekeri 3 kg’dir. Makine drag güçleri 3 kgdir. Kamış çekerleri LB cinsi yazar ama geneli 3 kg dir. Daha fazla basınç veya kuvvette takım deforme olur. Bu yüzden hedefi 3 kg olarak düşünün. Bu demek değildir ki max 3 kg balık tutulur. Asla… Tecrübeli eller, doğru kalama ve takımını tanıyan bir kişi 3 kg’nin çok üstünü de kıyılatabilir. Bu yüzden takım toplarken 3 kg hedef alın. Makine üzerindeki drag kuvvetleri de 3 kg yazsa da 1,7-2,5 kg arası kuvvette kapanacaktır. Bu yüzden takım toplarken zayıf noktanın misina olmasına dikkat edin. Neden?

Eğer takım üzerinde en zayıf noktamız misina olmaz da kamış olursa kamış patlar, yada makine olursa makineyi bozarsınız. Bu yüzden takımların bel kemiği kamışlar, sonra makine ve misina şeklinde olması benim için önemlidir. Makine drag kuvvetinden bahsetmişken; makineler balığı çekmek yerine kamışla kendinize çekip misina boşluğunu alarak kullanmak içindir aslında. Balık da kafa attığında kalama alarak patlatmaması için kalama ayarı konulmuştur. Balığı kamışla kendinize çekip makine ile boşluğu sararsınız. Bu yüzden de aslında balığın çekilmesinde en önemli rol kamıştadır. Not: Kalama verirken de kamış denize 45 derece açı ile tutarak sarım yapmanızın sağlıklı olacağını da belirteyim.

Gelelim misina tercihine; bence en önemli hatalar burada yapılmaktadır. 0,15 mm örgü ipler, 0,26 mmlik 12 kg çekerli misina çok abartıdır bana göre. Misinada çeker kuvvetin aslında 6-8 kg olması yeterlidir. Neden 3 değil de 6-8 derseniz, düğüm attığımızda misina çekeri yaklaşık yarısı kadar düşmektedir. Klips yada direkt jighead üzerine attığımız düğüm ile kuvvet yarıya inmektedir, bir de leader düğümünü de hesaba katmak gerek tabi.

Bir de ip kullananlar için leader olayı var tabi…

Eskiden misinalara güvenmez, ip kullanıp en trofesi bile gelse çekerim iple derdim. Meğer durum bu şekilde değilmiş. İplerin dayanıklı olduğu konusunda hemfikiriz, ta ki dipteki taşa sürtene kadar. Eğer bölgenizde bir taşlık kayalık alan varsa sürttüğünde ipi kolayca keseceğinden ve klips üzerine atılan düğümlerde Flouro Carbon misinaların daha iyi düğüm tuttuğunu bildiğimiz için ip önüne leader yapmamız da şart. Aslında bir çok avantajı var fakat leader konusunda zaten eskilerde güzel yazılar olduğunu görebilirsiniz.

Takım 3 kg olarak düşünüldü ve herşey hazırsa gelelim iğne seçimine: Aslında jighead iğnelerimiz de bizim için çok önemli. Defalarca iğnem açıldığından trofeleri kıyıya kadar getirip balığı görüp de kaçırdığım oldu. Son da olmayacaktır. Bu yüzden hedefteki balığa göre iğne seçmenin aslında daha uygun olduğunu düşünmekteyim. Örneğin, mırmır eşkina gibi balıklarda daha kalın iğne kullanmayı tercih edenlerdenim. İstavritte ise ince iğne ile daha rahat balık alabilmekteyim…

Sevgili dostlar, takım toplarken orkinos çeksin ama ince olsun demek yerine hedefleri yukarıda yazdığım kriterler çerçevesinde tutarsak, daha sağlıklı ve bizi avda yarı yolda bırakmayacak bir takım toplamış oluruz. Herşey bu sayılardan ibaret olmadığını, balığın kalama aldığı anda göreceksiniz. İşte o zaman mücadele ve takım gücünüze göre ayarlayacağınız kuvvet ile de takımınıza zarar vermeden balığı çekebilmenin meziyet olduğunu ve sayıların büyük anlamlar taşımadığını anlamış olacağız.

Kalamanız açık balığınız hep trofe olsun… Rastgelsin…

 1. Merhabalar…LRF için Okuma Ceymar 2500 kafa kullnıyorum.Sorun olur mu?Haırda makinam olduğu için 1000 lik almaya ihtiyaç duymadım.

  1. Okuma 2500 lük makineler Shimano 1000 lik makinelerine denk gelmekte neredeyse. O yüzden ceymar 25 lrf için normal bir makine aslında.

    1. Kusura bakmayın iş yoğunluğu dolayısıyla cevap vermekte gecikiyorum.

     1. Bence Tarkan bey mesajı geç yazdığını söylüyor, sizin geç cevaplamış olmanızdan bahsetmiyor 🙂

  1. LRF tekniği ile yapılan avlar mikro spin takımlarıdır. Türkiye’de de bu isim LRF takımı olarak kalıplaşmıştır. Aslı mikrospinning’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir