Sunline Siglon 0.2 PE x4 kat örgü ip incelemesi

Bir ipte ne kadar inceye gidebilirim? En mikro ne olabilir ve en ince hangi takımlarla av yapabilirim?Gün geçtikçe fark etmişsinizdir ki kalın ve ağır takımlardan ince takımlara geçmek. Takımları mini takımlardan mikro takımlara geçiş sürecinde son geldiğim durum sunline siglon 0.2 pe x4 kat örgü ip

Gördüğüm en ince ve kaygan ip. Elimle tutmakta zorlandığımı ve düğüm atarken elimde kaybolduğunu söyleyebilirim. Hiç bu kadar ince bir iple av yapmamıştım. En mikro takımlarla istavrit avcılığında verimin çok çok yükseldiğini bildiğimden en ince takımlarla istavrite oynayacağım bu sene.

İpin yapısındaki kayganlık çok yüksek. Sunline gerçekten bu işte çok iyi. Daha önce de super pe kullansam da bu bambaşka gerçekten. Poli etilen yapının kötü yanı çabuk çürümesi. Güneşte ve çok sıcaklarda bozulması. Bu durum da nasıl bir tepki olacağını yazın sıcakları bittiğinde eylülde ipin durumuna bakarak görebileceğim. Eğer pe ip kullanıyorsanız (ki çoğu ip pe zaten), size nacizane fikrim; arabanızın bagajında sıcakta oltaları bırakmamanız. İpin üzerinde asla ama asla tuzlu su bırakmamamız. İpi güneş gören yerde asla bırakmamalısınız. Bu durumlarda ip kendiliğinden çürüdü sanarsınız ve çıtır çıtır koptuğunu görürsünüz. Sonra suçu ip kalitesiz diye ipte bulsak da doğru kullanmayı bilmediğimizden ipi çürüttüğümüzü fark etmeyiz.

İncelik konusunda en inceyi arayan ve uç noktalarda av yapmak isteyenler için bu kalınlığı tavsiye edebilirim. Ama uç noktalarda ava gerek yok diyorsanız 0.4 veya 0.6 pe değerlerindeki aralıkları değerlendirmelisiniz.
Sunline dünyaya çoğu markaya ip üreten bir marka olduğundan da gönlünüz rahat bir şekilde iplerini tercih edebilirsiniz.

Bu arada ipi denediğimde erim mesafemde muazzam artışlar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Leader düğümünü atmakta çok zorlandım. Erimde ise 0,6 gr ağırlığı 1,2 gr mesafesine atabildim. Yaklaşık 12 metre civarı gibi erimlere 0,6 gram ağırlığı çıkarmak benim için büyük bir artış. Siz de erim mesafelerinizi arttırmak istiyorsanız ipinizi inceltin. Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir