Sunline ip ürün inceleme

Merhaba sevgili dostlar. Bir sene öncesinde bu iple tanışsam da kullanmak nasip olmamış ve nisan gibi makineme sarma fırsatı yakalamıştım. Yaklaşık olarak 4 aydır da makinemde olan ip için bir inceleme ve değerlendirme yapmak istedim.

Sunline markası ip üzerine çok iyi arge çalışmaları olan ve bu alanda bana göre en iyi ilk üç beş marka içine girebilecek kalitede. Bunu göz önüne getirip ip kalitesinde standartlarının olduğunu yani gelişi güzel bir üretim yerine gerçekten akıcı yumuşak yapıda ve kaliteli olduğunu en alt sekment ipinde bile hissettirmekte. Benim aldığım ip 6lb kuvveti olan, kutusu üzerinde 3kg kuvveti olduğu yazan koyu yeşil renkte bir ip. Üzerinde kaç kat olduğu kaç mm kalınlığa denk geldiğine dair bir ibare göremedim. 0.6 yazıyor fakat bir çok ipin 0.06mm ipinden ince. Soare makine kullandığımdan 6lb olan bu ipi komple sardığımda makineden kusma yapacağı çok belliydi. Ben de bunun yerine 75 metresini makineme sarmaya karar verdim. Bir turda 0.57metre sarım yapan soareye 131 tur sarım yaptığımda 75metre civarı bir sarım yapmaktaydı. 75metre civarı makineme sardığımda tam denk geldi ve oradan kesip diğer kısmı ise diğer makinem olan Rarenium 2500lük makineme sardım. Onu da lrf için kullanıyordum. O makinenin kafasına ciddi derecede dolgumu yapıp öyle sardım tabi ki.

Ben avlarımda genellikle av sonrası eve gidince çantadan makineyi çıkartır, makine kafasındaki ipe bir su tutar ve kuru bezle silip çantama atıp öyle yatarım. Çok yorulduğumda bunu bir kaç kez unuttuğumu da ekleyeyim. Tuzlu suyla ipi makinede tutmak huyum değildir. Zaten av sonu kamış halkalarına mutlaka su tutarım. Böylece yüzükler tuzdan deniz suyundan etkilenmez.

İp kullanımımı anlattıktan sonra gelelim ipi değerlendirmemize; ben bu ipe 0.13mm stroft %100FC kullandım. Bu Fc çekeri de 1.8kg idi. Ve bu ikiliyi doğru kalama ile ve birazcık tecrübeyle birleştirip 1670gr ağırlığında bir eşkina yakalamayı başardım. Bir kaç kez de trofe boylarda mırmırlar kandırdım. Genellikle de istavrit avladım. Yani ip büyük trofeleri gördü. Bu ne demek: Bu düğüm tutma testini ipin yapısında bozulma olup olmayacağını etkilenip etkilenmediğini gösterir bana. Bu ipin en sevdiğim yanı dışının mumlu yapısı sayesinde erimler muhteşem. Çünkü halkalardan gayet güzel, sürtünme en aza inerek gidiyor. Bu da erim mesafesine direkt olarak etki ediyor. Tuzlu suyu gördüğünde dışındaki mumsu yapıyı kaybeden misinalar var. 4 ayda ilk formuna göre %95-98 diyebilirim. Renk atma vb de yok.

Gelelim en sevdiğim konuya:Düğüm.

Düğüm iplerdeki en büyük sıkıntı bence. Bir mono kadar hatta bir fc kadar iyi düğüm tutmaz ipler. O yüzden de düğümleri dikkatli atmalı doğru leader düğümleri kullanmalısınız. Leadersiz de mümkünse av yapmamalısınız. Leader düğümlerinde katkat dolarken genelde iplerde çok kopma sıkıntısı oluyor özellikle en incelerde. Genellikle leader düğümü olarak double uni knot ile leader yapıyorum. Hem atması kolay hem de dayanıklı bir düğüm. Bu ipte leader düğümleri çok başarılı. Hatta şimdiye kadar kullandığım ipler içinde en başarılı olabilir.

Düğüm, erim, mumsu yapısıyla sürtünmesinin düşük olması yanı sıra kuvveti de çok çok iyiydi. Büyük balıkta gücü tamamen misinaya tabi ki vermedim ve gücü makine kalaması, kamış ile de dengeleyerek trofe sayılacak bir eşkina yakaladım. Güçlü olduğunu bildiğim hayabusa eşkinanın ağzında sakız gibi çiğnenmiş ve iyice eğilmişti ama yine de düğümler açılmamıştı. Zaten bunun üzerine de bu ipin bir incesi olan 0.4 lb olanını almaya karar verdim. Hem daha ince olduğundan erimi arttıracak hem de zaten 2kg yazan kuvveti de benim için yeterli olacaktır diye düşündüm. Tabi siz yeni başlıyorsanız böyle bir ip yerine daha basit bir iple elinizi ipe alıştırıp sonrasında kaliteli ve üst düzey bir ürüne geçmenizi tavsiye ederim. Yine incelikte de keza böyle diyebiliriz. 0.06-0.08mm arası bir ip tercih edip gittikçe eliniz alıştıkça inceltebilirsiniz.


4aydır kullandığım sunline 6lb ipi en son avımda dikkatsiz sarmam sonucunda atarken dolaşma oldu ve çözmeye çalışırken koparttım. Tam da ortadan 25-30metrelerden kopunca ben de ipi yeniledim. Bu ipten yeterince verim de alınca dayanamayıp yedek kafaya da bir sunline sardım. Genel ip kullanımına elinizi alıştırdığınızda sizi uzun yıllar götürebilecek incecik bir lrf ipi. Mutlaka göz atın.

Rastgelsin…