Suni yemler tatlı suda…

Sert Sahteler:suni-yem1

Görünüm olarak şeklen benzetilmek istenen canlının görüntüsünü bire bir verse de sert yapılarından dolayı hareket kabiliyetleri kısıtlıdır. Hareket kabiliyetleri sahte üzerinde bulunan değişik şekillerdeki yüzdürme eklentileri ile artırılmaya çalışsa da tam bir canlı hareketliliğini verememektedir. Bu eksiklik sahte yemi iki veya üç parça (mafsallı) şeklinde yaparak, silikon kuyruk takviyesi yapılarak, titreme gibi değişik aksiyonlar katarak, ses çıkaran bilyalar veya kan ve koku tüpleri/tabletleri gibi ekstra özellikler eklenerek giderilmeye çalışılsa da her bir ekstra özellikte ekstra bir maliyeti beraberinde getirmektedir. Aynı sahte yemin dalma derinliği (yüzen, batan, su üstü) farklı birkaç modeli bulunabildiği için ve her derinlik için farklı yem kullanma gerekliliği doğurduğundan yine ekstra bir masraf oluşturmaktadır. Pelican markasının etan ve propan modelleri aynı sahte yem üzerindeki değiştirilebilir ve farklı açılarda katlanan gagaları ile bu eksi yönü bir nebze olsun gidermeye çalışmıştır.

Silikon Yemler:suni-yem2

Benzetilmek istenen canlının bire bir görüntüsünü vermesi, yumuşak yapısı sayesinde kendiliğinde oluşan hareketliliğe avcı tarafındanda ekstra aksiyon (yaralı balık, tabanda sektirme vb.) verilerek doğal canlı gibi hareketlenmesi kolay bir şekilde sağlanarak dikkat çekiciliğinin artırılması ile aksiyon kabiliyeti en yüksek suni yemler diyebiliriz. Yatay/dikey aksiyon ve avcılığa izin vermesi ile de her su seviyesinde kullanılabilmektedir. Ses çıkarma özelliğinin olmaması eksi bir özellik gibi görünse de hareket kabiliyetinin yüksekliği ve çeşitli solüsyonlar ile koku özelliğinin eklenebilmesi ve bu kokuyu uzun süre muhafaza edebilmesi bu eksiyi bertaraf etmeye yetmektedir. Değişik kuyruk yapılı bir çok çeşidinin bulunması, yumuşak yapısından dolayı çabuk yıpranmaya uğrasa da maliyetinin diğer suni yemlere nazaran daha düşük olması da artı bir avantajdır. Hiç gidilmeyen veya epey uzun zaman uğranmayan su içerisindeki ilişkenler açısından ne gibi değişimlere uğradığı bilinmeyen bir avlakta avlak durumunun tespiti için ilk denenebilecek en iyi test aracıdır. Aynı zamanda bu işe yeni başlayanlar içinde atış kabiliyetlerini tam olarak oturtana kadar kendilerini geliştirmekte kullanabilecekleri maliyeti düşük suni yemlerin başında gelmektedir. İlk etapta bir çok suni yem kaybına uğranabileceğinden silikon yemlerle avcılığa başlanılması gerektiğini düşünmekteyim.

Döner Kaşıklar: Görünüm olarak her hangi bir canlıya benzemesede hareket ve titreşim kabiliyeti ile dikkat çekici hale gelip balığın ilgisini çekmektedir. Dayanıklılıkları ile uzun yıllar kullanılabilir olması avantajlarıdır. Özellikle tatlı sularda kasna ve alabalık avlarının vazgeçilmez suni yemleridir.

suni-yem

14971291_10210689455298007_342027009_n

  1. aslında genel olarak sordum… her türlü balık için farklı farklı silikonlar ama aslında perch ve kasna türüne yönelik slikon tavsiyesi süper olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir