Sularımızdaki zehirli balıklar

Amatör olta balıkçılığının hatta LRF (Light Rock Fishing) avlarının en güzel yanı da aslında oltanızı suya atıp gelebilecek sürpriz balığı beklemektir. Gelen balık hatırı sayılır boylarda istavrit, levrek, mırmır, eşkina yada kaya balığı bile olabilir. Yada kaya balığı sanıp avuçlayarak iğneden çıkarmaya çalıştığımız bir trakonya olabilir. Bu konuda balıklarımızı kısaca tanımak açısından kısacık bir yazı hazırladım. Böylece bilgilerimiz pekiştirmiş hem de bilmeyen arkadaşlarımızı uyarmış oluruz… En bilindiklerini buraya yazacağım, fakat bunlar dışında da zehirli balıklar olduğunu unutmayın ve bilmediğiniz balık türlerine karşı temkinli olmayı unutmayın…

1-İğneli (Kuyruklu) Vatoz

Kumlu ve sığ sularda bulunurlar. Plajlarda üzerine basıp zehirlenenleri duymuş olabilirsiniz. O kadar tehlikelidir ki iğnesi damara gelirse ölüme kadar götürebilir. Mırmır tutmak için girdiğiniz sularda yada plajda bastığınız yere dikkat etmelisiniz.

Tedavisi: Eğer yara derin değilse ve kanama yoksa yaralı bölge sıcak suya yatırılmalı. İğne kırılıp içeride kaldığında iğne mümkünse çıkarılmamalı, kanama varsa mutlaka hastaneye gidilmelidir. (Sağlık merkezinden altıntıdır.)

2- Trakonya Balığı

Denizlerimizde görülen ve ülkemizde en çok zehirlenilen balıktır trakonya. Zehri çok kuvvetlidir. Sakat bırakabilir. Genellikle zehirlendikten uzun bir süre sonra da ağrısı devam edebiliyor. Üst yüzgeç ve yan yüzgeçlerinde zehir bulunur. Eğer zehirlenmişseniz yara üzerine amonyak dökülmeli ve en yakın sağlık ocağına gidilmeli. Oltaya hep kaya balığı vurduğu esnada anlık dikkatsizlikle kaya balığı gibi avuçlarsanız zehirlenme riskiniz çok yüksek. Bir de balık öldü zehirlemez diye düşünmeyin. Öldükten sonra uzun süre zehri devam etmekte. En büyüğü de 53cm ile Türkiye sularında yakalanmış.

3- İskorpit

Sularımızın ‘Çirkin Kral’ lakaplı balığı iskorpit… Denizlerimizde sık bulunmasının yanı sıra LRF avcılarının oltasını sık ziyaret eden bir balıktır. Zaten bi kez gördüğünüzde öyle istavrite levreğe benzemez. Haliyle ayırmanız daha kolay olacaktır. İskorpitin tüm vücudu dikenlerle kaplıdır. Birinci sırt yüzgecinin on bir dikeni, anüs yüzgecinin üç, karın yüzgecinin de bir dikeni zehirlidir. Gövdesi koni biçiminde olan iskorpit balığının iri kafası ve orfoz gibi gözleri olup vücudu dikenlerle kaplıdır. Dipte yaşayan balıklardan olduğu için gözleri yukarı, kafasının üstüne doğru yerleşmiştir. Çok geniş olan ağzının kenarları aşağı doğru bir eğim yapar. Alt çene, üst çeneye oranla daha ileri çıkık olup çenelerinde kesici dişler yoktur. En güzel bu balığı ağzından tutarak iğneyi çıkarmak. Zehirli olsa da çok güzel tadının olduğu; çorbasının ve bir kaç çeşit yemeğinin olduğu da bilinmektedir. (Çorbasını denemelisiniz.)

Tedavisi: Zehirlenildiğinde o bölge bir kaç gün ağrı yapar. Yine en yakın sağlık kuruluşuna gitmek sağlığımız açısından önemlidir.

4- Balon Balığı

Balon balığı da Ege ve Akdeniz sularımızda kıyılarımızda bolca bulunmakta. Dişleri çok kuvvetli olup, eğer bu balık oltanızı ziyaret ettiyse ağzından tutmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çoğu zaman iğneleri kopartan o güçlü canavar aslında bu sevimli balıktır. Zehirli kısmı denizde değildir. Eğer yanlış tüketilirsesiyanürden 50 kat daha etkili zehri ile kesin ölüme yol açar. Yani denizden her çıkanı bilmeden yememeli 🙂 .

Sularımızdaki zehirli ve bilinen yada bilinmesi gereken 4 balığı kısaca özetlemeye çalıştım. Umarım sizler de resimlerle de pekiştirdiğimiz bu balıklara daha dikkatli yaklaşırsınız.

Herkese trofe tadında avlar dilerim… Diğer yazılara da göz atmayı unutmayın. İyi eğlenceler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir