Sufix 0,20 %100 FC Leader inceleme

Merhaba sevgili dostlar, bir kaç aydır denediğim Sufix 0,20 mm %100 FC misina hakkında bir değerlendirme yapmak istedim.

LRF avcılığında arada mono misina kullansam da genellikle Örgü iplerle avlanmayı seven biriyim. İp önüne leader olarak görünmezliği sağladığını düşünerek leader yapmaya başladım. Sonradan baktım ki öndeki leader, ipten daha ağır olduğundan önde ağırlık yapıp savururken daha ileri atılmasına yani erimin artmasına da etkisi olduğunu fark ettim. Bunun üzerine Leader kullanımına daha da önem gösterdim.

Leaderde neler ararım? 

Leader LRF avcıları için esnemeden çok görünmezlik açısından çok önemlidir. Hedef balık istavrit olduğunda takımları inceltmek her zaman daha bize pozitif döndüğünü aslında biliyoruz. Çapari ile av yapanlar iyi bilirler, takımlar inceldikçe ince köstekli takımlar daha çok balık alır. Aynı mantık aslında LRF avcılığında da bulunmaktadır. Silikon&jighead kombinasyonunu su ile buluşturup yavaş yavaş çekerken misinanın görünmezliği gerçekten önemlidir.

Esneme olayını da ele alalım. Esneklik arttıkça düğüm konusunda da kaliteli işler olabiliyor. Mesela Sufix 0,20 %100 FC bu misina 3,2 Kg çekeri görünmekte. Evimde yaptığım bir kaç deneyde 2,2 kg kadar dayandığını test ettim. Sonrasında ise düğümden patlaması gerekirken gövdeden patladı. Yani düğüm tutması konusunda hiç problem yok. Fakat gövdeden patlaması da ilginç bir durum.

Avlarımda dibe takıldığında defalarca kamışın ucundan elimle tutup çektim. Kancalar eğilmiş olarak bile geldi fakat düğümden patlamadı. Bu da yeteri kadar güçlü olduğunu kanıtlamakta. Güç ve esneklik yönünden beni tatmin eden bu misinada tek sıkıntı yaşadığım durum ise avcılık!

0,16mm invisible marka mono misinadan 0,07mm shimano kairiki ip önüne 0,20mm sufix leader’e döndüğümde vuruşlarda azalma oldu. Verimin düştüğünü net olarak gördüm. Bu verimsizliğin en büyük sebebi ise bana göre görünürlükte sorun olmasıydı. Yani 0,20mm FC görünürlük konusundan beni yeterince mutlu etti demek doğru olmaz. Ama bir çok kez trofe mırmır tutup hatta zorlayarak gücünü test ettiğimde misina, hiç taviz vermeden kıyılatmayı başardı. Bir de yapısı gereği bir kaç katmandan oluşan bu FC, sürtünmelere karşı da yeterince dayanıklı. Eğer 0,18mm civarı mono misina kullanıyorsanız, pahalı olmayan bu ürünü denemelerini öneririm.

Genel olarak puanlama yapacak olursak;

Görünmezlik: 5/10

Güç ve Dayanıklık: 8/10

Esneklik: 8/10

Düğüm tutma: 10/10

Fiyat: 7/10

  1. Fc Berkley triline ve Fc stroft hakkındaki değerli yorumlarınızı da beklerim…

    1. Ali bey iki misinayı da kullanmadım. Kullanmadan da yorum yapmak doğru olmaz. Ama kullandığımda bir yazı çıkaracağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir