Stroft ABR 0,16 mm Mono Misina

Merhaba sevgili dostlar. Bir misina incelemesi ile daha karşınızdayım. Stroft serisi mono misinalardan abr modelini av bayinden temin ettim. 0.16 mm kalınlığında lrf için gayet uygun olduğunu düşündüğüm bu misina hakkında bir önyazı yazmak istedim.

Kairiki -stroft misina tercihinde hangisini tercih edersiniz diye bir anket yaptım. Çoğunluk kairiki dedi. Fakat şöyle bişey dikkatimi çekti. Stroft diyen 24 kişi vardı ve sonraki ankette stroft misinayı duyup duymadıklarını sorduğumda bu ankete de 25 kişi stroftu bildiğini söyledi. Yani anket doğru ise 25 kişiden 24ü stroftu tercih etti. Peki neden?
Alman malı denince benim aklıma hep kaliteli ürün ürettikleri ve disiplinleri geliyor. Bu misina da alman malı. Piyasaya sürülen bu misina üzerine bir çok deney yapmışlar. Bu istatistiklere de heryerden erişebiliyoruz. Şimdi bunlar nedir hemen bakalım.

Anket1: Stroft misinayı hiç duymuş muydunuz?

Anket2: Makineme hangi misinayı sarmalıyım, Kairiki mi stroft mu ?

Sayfanın en altında paylaştığım istatistik bilgilerinden abr model misinayı okuduk. Üretici, misina üzerinde bir çok deney yaparak aslında misina kalitesi hakkında her kullanıcıyı aydınlatmış. Ama bu değerleri kişisel yorumlarımla değerlendirelim.

Bu misina %22 kadar esnediğinde kopma gösteriyor. Yumuşak bir misina diyebiliriz. Bu da aslında hafızası düşük ve atış esnasında makineden salınım sırasında sıkıntı yaşatmayacağı anlamlarına da geliyor. Bir diğeri de atış yaptığımızı düşünelim. Silikon 20 metre gitsin; 20 metre ileride silikonumuz salınırken balığın ani kafa vuruşuyla max esnekliğini 20x 0.22= 4.4 metre olarak ölçebiliriz. Makineden çıkıp klips düğümüne kadar olan 20 metrelik bölümde 4.4 metre kadar daha uzayabilir bu misina. Max değerler için konuşulduğunda tabi ki. Geneline konuşacak olursam misina yumuşak ve esneklik yönünden ani balık binmelerinde patlayacak gibi görünmüyor. (Ama siz yine de kalamayı sonuna kadar kapatmayın). Ama trofe bir balıktan sonra uzadığında kendini toplar mı yoksa esnek haliyle kalır mı kısmını zamanla göreceğiz. Şu haliyle görünmezlik, sağlamlık, düğüm tutma konularında tam not verdim. Tuzlu suya çok dayanıklı olarak belirtilmiş ve su tutma konusunda stroft monolarda en iyisi.

Eğer mono misina kullanacaksanız ve trofelerin misinanızı patlatmasından çekiniyorsanız misina kalınlığını arttırmayın. Misina kalitesini arttırın.

Misina kalınlaştıkça balıkların görmesine sebep olduğundan verimi düşürecektir. Ama aynı kalınlıkta daha iyi çekerlere sahip bir misina tercih etmek daha sağlam bir tercih olacaktır. Daha önce kullandığım misinalara kıyasla düğümlerinde kullandığım bir çok kullandığım mono misinadan daha başarılı buldum. Bir de örgü ipleri var tabi. Açıkçası adını duymadığım iplere çok para vermek istemem ama av bayisinde ipini de biraz test ettim. Düğüm tutma ve sürtünmeye karşı dayanıklıkta başarılı buldum. Ama 0.16mm mono misinanın fazlasıyla işimi göreceğini de bildiğim için bu mono misinayı aldım.

Doğru misina takım kurtarır. Belli bir çeker kuvvetin üzerine çıkmanın da doğru olmadığını düşünüyorum. Kamış makine çekerleri 3 kg civarı iken 9 kg çekerli bir misina seçmek yanlış olurdu. Bu yüzden hangi misinayı alırsanız alın 4-5 kg çekerleri geçmesin. (4-5 kg civarı çekeri olan misina düğüm de atınca 3 kg civarı güce dayanabilecektir.) Bu da üst sınır olarak kabul edilebilir bence. Bunu da misina alırken göz önünde bulundurmayı unutmayın. Misina da bir noktada patlamalı. Yoksa kamış patlar, makine patlar daha büyük maliyetlere sebep olur.

STROFT N

STROFT SUPER

STROFT FLOUR

STROFT GTM

STROFT  ABR

METERYAL TÜRÜ

MONOFİLEMENT

MONOFİLEMENT

MONOFİLEMENT

MONOFİLEMENT

MONOFİLEMENT

RENK

KRİSTAL BEYAZ

GRİ-YEŞİL

FLUO SARI

ŞEFFAF MAVİ- YEŞİL

ŞEFFAF AÇIK KAHVERENGİ

FİYAT SEVİYESİ

DÜŞÜK

ORTA

YÜKSEK

YÜKSEK

YÜKSEK

KULLANIM ALANI

HER TÜR KAMIŞ, SU VE AVLAK TÜRÜ İÇİN

HER TÜR KAMIŞ, SU VE AVLAK TÜRÜ İÇİN

YÜKSEK MİSİNA GÖRÜNÜLÜRLÜĞÜ İSTEYENKAMIŞ VE AVLANMALARDA

YÜKSEK MUKAVEMET GEREKTİRENHER TÜR SU, KAMIŞ VE AVLAK İÇİN

ÇOK UZUN SÜRELİ PERFORMANS VE EN YÜKSEK MUKAVEMET GEREKTİREN HER TÜR KAMIŞ, SU VE AVLAK İÇİN

KOPMA MUKAVEMETİ-KURU DÜĞÜMSÜZ (1)

75 kg/mm2

89 kg/mm2

101 kg/mm2

114 kg/mm2

114 kg/mm2

KOPMA MUKAVEMETİ-ISLAK DÜĞÜMSÜZ (2)

67 kg/mm2

80 kg/mm2

93 kg/mm2

105 kg/mm2

110 kg/mm2

KOPMA MUKAVEMETİ-DÜĞÜMLÜ(3) % Sİ KADAR (1)(2)

87%

92%

95%

96%

96%

MUKAVEMET VERİLERİNDEKİ MAXİMUM SAPMA

± 9 %

± 9 %

± 9 %

± 9 %

± 9 %

MUKAVEMET KALINLIKLARINDAKİ MAXİMUM SAPMA

± 0.001 mm

± 0.001 mm

± 0.001 mm

± 0.001 mm

± 0.001 mm

KOPMA ANINDAKİ ESNEKLİK

30%

28%

28%

26%

22%

SU TUTMA ORANI (2)

10%

8%

6%

6%

4%

ERİME NOKTASI

205°C

205°C

210°C

210°C

220°C

MAXİMUM SOĞUKLUĞA KADAR

– 40°C

– 40°C

– 42°C

42°C

– 45°C

TUZLU SU DAYANIKLILIĞI  1= EN İYİ 6= KÖTÜ

3

3

2

2

1

UV IŞINLARINA KARŞI DİRENÇ 1= EN İYİ 6= KÖTÜ

4

3

2

2

1

ESNEKLİK YUMUŞAKLIK 1= EN İYİ 6= KÖTÜ

2

2

1

2

3

YIPRANMAYA KARŞI DİRENÇ 1= EN İYİ 6= KÖTÜ

4

3

2

2

1