Soare EX Fluoro Leader Şok Misina 30 m

Merhaba sevgili dostlar Leader olarak denediğim bir başka ürün Shimano soare leader hakkında deneyimlerimi kaleme alacağım.

Leader kullanımında güç dayanıklık, düğüm gibi konularda bu misinayı da bir teste soktum. 8 Lb 30 mt uzunluğunda olan bu misinadan 50-60 cm boylarında bağlayarak kullanmaktayım. Üzerinde mm cinsi kalınlığı yazmasa da yaklaşık 0,18-0,20mm arası bir kalınlığa sahip olduğunu düşündüğüm bu misina daha önce kullandığım Sufix kadar sert yapıda değil. Düşündüğüm diyorum çünkü her firma farklı PE değerleri vermekte ve farklı ölçülere sahip. Bu yüzden kesin konuşamamakla birlikte, tahminim yukarıdaki yazdığım aralıkta olduğu.  Bu misinayı da ufak bir güç testine soktuğumda 3,1 kg gibi bir çekere getirdiğimde düğümden patlattım. Gövde üzerinden patlamayan bu leader, düğümde de yeterince başarılı. Jighead yerine klipse düğüm atıp klipsle av yaptığım için testte de bu şekilde denedim.

Avlakta ise 0,16 mm mono misina ile nasıl av yapmışsam aynı verimi bu misinadan alabildim. Görünmezlik konusunda Sufix’ten bir tık daha iyi olan bu misina çekeri yönünden de biraz daha iyi. Fakat tabi ki düğümlerin de etkisi ile kutu üzerinde yazan 8 LB ( yaklaşık 3,9 kg) aralığından biraz uzak kaldı.

Sufix 50 metre uzunluğunda iken bu misina 30 metre olması dezavantaj tabi, fakat görünmezlik konusunda beni tatmin ettiği gibi güç konusunda da trofe mırmırlarda yine beni yarı yolda bırakmadı. İstavrit avları için tam aradığım bu diyemesem de sürprizlere açık bir merada iseniz, trofelerde sizi yarı yolda bırakmayacak ve istavritte de fena değil diyebileceğim bir verim aldım.

Genel olarak bir değerlendirme yapacak olursam;

Görünmezlik: 8/10

Güç ve Dayanıklık: 9/10

Esneklik: 7/10

Düğüm tutma: 9/10

Fiyat: 8/10

 1. Hocam bu fc misina %100 fc mi yoksa fc kaplamamı (bunu anlamak için çakmakla yakarak ucu siyahsa %100 demektir) 6 lb olanından almaya planlıyorum 6 lb kaç mm denk gelir tahmini olarak ??

  1. İlker bey ilk kez sizden duyuyorum çakmakla yakma yöntemini. Bilmiyordum. Birazdan tüm monolara FC’lere deneyeceğim 😀 Bendeki 0,20 civarı kalınlıkta. 9 lb olanı. 6 olanı da 0,18mm civarı olur tahminen.

 2. “Fluor Carbon misinaları %100 fluor carbon anlamak için ucunu hafifçe çakmak ile yakılır ucu siyahsa %100 fluor carbon demektir ama mono misinalarda denemeyin 🙂 ” Ayrıca Shimano soare fc misina %100 fluor carbon mu yoksa fluor carbon kaplama mı ? internette cevabı yazmıyor göründüğü gibi kutunun üstünde de yazmıyor herhalde bi yardımcı olsanız hocam??

  1. soare

   Stroft

   Stroft mono 0,16 LS

   FC’ler dediğiniz gibi ucu siyah. Ama meraktan gittim Stroft 0,16mm mononun ucunu da yaktım. O da karardı. Bu arada trabucco xps ucunu da yakında fitil gibi yürüdü. siyahlama olmadı. Bu durumda 0,16 monoyu FC kaplı diye mi yorumlamalıyız? Yada bu siyahlık nasıl açıklanabilir

 3. Üsten 1. ve 2. misinalar %100 fluor carbon misinadır. 3. fotoğrafı tam net göremedim ambalajı markasıda yazmıyor trabbuco fitil gibi yanmasının nedeni noylan olduğu içindir naylonu yakmaya çalışın erir gider fitil gibi yanar yani bu misina naylon yani monodur strof 0.16 yaktığınızda ucu karardı demişiniz şimdi bir %100 fc misinaya yakın direkt ateşe görür görmez kararır ama fc kaplama ise fitil gibi yanıp ondan sonra kararır tam emin olmamakla birlikte galiba strof fc kaplı misina fluor carbon maddesi ateşe mağruz kaldığında siyahlaşma özelliği vardır bunun için çakmakla yakılıp kontrol edilir..

  1. İlginç bir bilgi. Çok teşekkür ederim. Stroftun avcı olmasının sebebi fc kaplama olmasıymış demekki. 3. Resim mono misinaydı. Trabucco fc yaktım fakat o da fc değilmiş yandı gitti resmen. Bu monodan daha hızlı yandı gitti

 4. 3.resim fc değil malasef anlatıklarınıza göre trabbuco fc hızlı yanması beni şaşırttı 2. resim herhalde bahsettiğiniz şu meşhur strof mu 0.16 mı bende almaya düşünüyorum açıkcası

  1. 3. Resimdeki de Mono misina olan stroft LS 0,16mm. Ben de siyah olmasına şaşırdım. Eğer fırsat bulabilirsem müsait zamanımda bu testi birkaç misinaya daha yapacağım 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir