Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Merhaba sevgili hobidaşlar, sizlerden gelen soruların neredeyse %90’ının aynı olması dolayısıyla bu başlığı açıp sorulara verdiğim cevapları tek başlıkta toplama kararı aldım.

1.Soru: 300 tl bütçe ile bana lrf takımı toplayalım yardımcı olur musunuz?

CevapSeve seve yardımcı olurum. Ama soru malesef eksik. Benim bu sorulara cevap verebilmem için;

1-tatlısu avı mı tuzlusu avı mı
Tatlı su avı ise 3-15gr gibi atar aralığında kamışlar bakabilirsiniz
Tuzlu su avı için ise 0-10 gr arası atar aralığında olan ve kullanacağınız jighead tercihine göre aralığı 0,5-7 gr gibi hassas yada jig tercihlerine daha uygun 0-10gr gibi kamış tercih edebilirsiniz.
2- mera derinliği
0-5 metre arası genellikle max 2 gramlık ağırlıklar kullanılırken,
5 mt üzeri derinlikte 4-5 gramlara kadar ağırlık kullanılmakta. Jighead alırken bu konuyu göz önünde bulundurduğunuz gibi kamış alırken de göz önünde bulundurmak gerekmekte.
3- hedeflenen balıklar
Hedefinizdeki balık istavrit ise 0-7 gr gibi gerçekten hassas kamışlar tercih edebilirsiniz. Bu kamışlarla tabi ki sürpriz balıklar da çekilebilir. Yada eşkina mırmır vb balıklar ile maket balık jig kullanımı için ise 2-12 gr gibi üst atar aralığı yüksek ve sert kamış bakmak daha avantajlı olacaktır. Bu yüzden kullanacağınız silikon maket balık ve jig kararlaştırılıp bunlara uygun kamış bakmak daha doğru olacaktır.
4-bütçeyi nasıl ayarlamalıyım?
Malzeme alırken kokulu silikon, jighead, misina için yaklaşık 100-150tl gibi bir bütçeyi ayırmak ve 1000lik bir makine ve doğru lrf kamışı için de minimum 200-250tl gibi bir fiyat aralığı koyarak LRF takımı toplamakta fayda var. LRF avcılığı yemli sistemler yada çaparili olta takımları gibi basit olmadığından birazcık maliyetli olduğunu bilip buna göre takım toplamalısınız.
6-daha önceden spin yada lrf tecrübeniz var mı
Daha önceden tecrübeniz varsa yukarıda saymış olduğum kriterlere göre kendiniz bir kombin oluşturup bana bu konudaki yorumumu sorarsanız birlikte nokta atışı yapıp en doğru takımı toplayabiliriz.
Soru 2: Sizden takım toplarken nasıl yardım isteyebilirim?
Bana 3 makine 3 kamış 3 misina adı yazıp içlerinden karşılaştırarak seçmemi isteyebilirsiniz.
Soru 3: Yukarıdaki özellikleri cevaplayamadım. Genel kullanımda LRF takımı alacağım ne almalıyım?
0-10 gr arası atarı olan 210-230cm arası boylarında bir kamış,
1000lik bir makine,
ideal kalınlığı 0,16mm mono misina, İp tercih edilecekse 0,06mm ip ve önüne 0,16mm kalınlığında Flourocarbon LEADER ,
Başlangıç için bir paket isome L boy silikon (genellikle pembe), bir paket berkley gulp baby sardine (genellikle turuncu) ile 1-3 gr arası farklı ağırlıklarda 6 ve 8 no jigheadler ile bir takım toplayabilirsiniz.
Soru 4: Yeni başlıyorum silikon ne alayım? Tamam sitede yazı var ama sen bana özel öner.
Arkadaşlar sitede uzun uzun yazılar ve detaylı anlatımlar mevcutken kişisel olarak şu silikon tam senlik gibi bir cevap beklemeyin. Yeni başlıyorsanız aşağıdaki linkin içinde bulunan yazıları detaylıca okuyun. Benim size maille yazdığım cevaplar bu kadar detaylı olmayacaktır.
Soru 5: Makine seçimini nasıl yapmalıyım?
Paylaştığım yazıyı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilir ve makine tercihi yapabilirsiniz.
Soru 6: LRF Çantamda neler olmalı? 
Arkadaşlar saydıklarım, olmazsa olmaz değiller elbette. Bu av için bir silikon bir iğne ve bir olta takımı yeterlidir. Fakat detaylandırdıkça avcılık da verim de artmaktadır. Bu yüzden gittikçe hassas güçlü malzemeler çıkmaktadır. Kullandığım takım ve çantamdaki ürünleri de aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.
Soru 7: LRF takımıyla silikonlar 10 metre gidiyor siz kaç metre atıyorsunuz?
Arkadaşlar ben de 10-15 metre atıyorum. Bu kadar mesafe de LRF için beni tatmin edici sonuçlara ulaştırmakta. 40-50 metre atışlar beklemeyin. Tabi ki metal jig ve maket balıklarda bu mesafe biraz daha artmaktadır.
Soru 8: LRF makinem / kamışım bozuldu/kırıldı ne yapmalıyım?
Ürünlerde kamış için garanti olmadığından üst yada alt parçanın yedeğini istemek için kamışı aldığınız bayi ile görüşebilirsiniz. Yada makine arızasında da aldığınız bayi aracılığıyla garantiye gönderebilirsiniz. Bu yüzden güvenilir bayilerden alışveriş yapılmalıdır.
Soru 9: 5-20 gr atarlı yada 10-30 gr atarlı kamışım var LRF yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?
Tabi ki. Öncelikle bir LRF kamışı almalısınız ve buna uygun kombin için ilk sorunun cevabını mutlaka okumalısınız.
Soru 10: Makine aldım ip kullanımına uygun mu?
Üretilen tüm kamışlar tüm makineler artık zaten ip kullanımına göre üretilmekte. LRF makinelerinde ise shimano, daiwa, okuma, ryobi vb gibi Türkiye’de zaten bilindik markalara ait tüm makineler ip kullanımına tabi ki uygun.
Soru 11: LRF için en ideal saat nedir? Kıyıdan LRF olur mu?
LRF için en güzel vakitler gece hafif ışığın vurduğu çok ses olmayan yerlerdir. LRF avcılığı en en sağlıklı kıyıdan olur zaten…
Soru 12: Kişisel iletişim bilgilerini verir misin? 
Site üzerinden iletişim başlığı ile bana ulaşabilirsiniz. Kişisel hesaplarım ile LRF-Olta hesapları tamamen ayrıdır.
LRF-Olta sosyal medya hesaplarında, facebook, instagram yada site iletişim üzerinden sorularınızı yazabilirsiniz. Ben de işimden geriye kalan zamanda sizlerden gelen soruları cevaplamaktayım.
Soru 13: Sizinle av yapabilir miyiz?
Tabi ki… İzmit körfezinde avlanıyorum genellikle. Yüksek lisans, iş, siteden geriye kalan zamanlarda ava gidiyorum. İnstagram üzerinden bana ulaşabilir o gün av yapıp yapmayacağımla ilgili bilgi alabilirsin.
Soru 14: LRF ile A balığını tutmak istiyorum yardımcı olur musunuz?
Sitenin en üstündeki kategorilerde hedef balık yazan yere tıklayarak hangi balığın nasıl beslendiğini öğrenip buna göre yem tercih ederek nokta atışları yapabilirsiniz.
Soru 15: LRF’de canlı yem takacağım olur mu? 
LRF yaratıcılık ve yeniliktir bana göre. Her türlü avcılığı deneyebilirsiniz. Hatta çok verim aldığınız yöntemleri de bize yazar ve fotoğraflarsanız LRF-Olta ailesi ile paylaşarak avcılığımıza yeni bir yöntem daha katabiliriz.
Soru 16: A makinesini alacağım sence nasıl?
Makinelerin çoğunu tanıyorum elime alıp inceledim. Fakat av yapmadığım makineler hakkında yazı yazmıyorum. Sadece dış görünüşü ile değerlendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden  eğer o makineyi kullanmışsam yazısı sitede mevcuttur. İncelemeler bölümünden o makinenin olup olmadığına bakabilirsin.
Aklınıza takılan diğer soruları da yorum olarak yazabilirsiniz.