Shimano Rarenium +Ci4 2500 Fb inceleme

Shimano Türkiye’de en çok ürün satan ve piyasada etkin söz sahibi olan markalardan biri olarak bir çok sekmentte Türkiye’ye hizmet vermekte. LRF konusunda da ax, hyperloop, catana, exage, stradic, soare, stella gibi adını duyduğumuz birçok ürün piyasada bulunmakta. Fakat bu kadar ürün içinde adı pek duyulmamış bir ürünü kaleme almak istedim.

Shimano Rarenium +Ci4 2500FB makinesi 205gr ağırlığında ve orta sekment makinelerin biraz üst sıralarında olan makinelerden. Üretimi estetiği çok hoş olan bu makine, piyasada çok tercih edilmemiş. Sanırım bu tercih meselesinde en etkili olan tarafı da fiyatı.

Fiyatın yüksek görünmesine karşın performansı çok üst düzeyde bir makine. 9 kg drag gücü ile ve 205 gr ağırlığı ile bekleneni hatta fazlasını bize veriyor.

rarenium3

LRF için uygun mu?

Bizi en çok ilgilendiren kısmına geldik. Makine 205 gr ağırlığı ile bize hitap ediyor. 100gr kamış ile çok çok ideal takım ağırlığına sahip oluyoruz. Devir oranı da 5.0-1 olduğundan bu konuda da düşük devirli bir makine, yani bu konuda da sıkıntı yok. Bizim için tek sıkıntı tur başına 73,5cm misina sarımı ile ufak bir kriterde takıldı. Aslında bu durum tölere edilebilir fakat biraz tecrübeli iseniz doğru sarım hızını zamanla oturtabilirsiniz. Benim dikkat ettiğim kriterlerden en önemlisi ağırlık ve devir. Bunları göz önünde bulundurarak sarım hızı tölere edilebilir ve bu tür bir 2500lük makineyi LRF için kullanabilirim. Drag gücü ile ve ci4+ özelliği ile hafif ve kuvvetli bir makine olması bana ayrı bir güven verdiğinden estetiği ve dizaynı ile de benden geçer not aldı.

Teknik Özellikler

Shimano Rarenium CI4 Serisi makinalar son teknoloji olan CI4 karbon karışımlı kasadan üretilmştir. Bu sayede inanılmaz hafifliği ile Spin tarzı balık avı yapan hobicilerin tercihleri arasında yerini almıştır.

X-Ship dişli performansı ile Aero Wrap çift sarım sistemleri sayesinde performansı oldukça artmıştır. Su geçirmez kalama sistemin yanı sıra A-RB paslanmaz bilyaları ile uzun ömürlü kullanımda korozyonlara dayanıklı hale gelmiştir. Özel V sistem makara tasarımı ile fark yaratan Rarenium modelleri siz balık avcılarına ulaştırılmıştır.
Marka : Shimano
Model : Rarenium CI4 2500 FB
Devir : 5.0:1
Bilya Sayısı : 6+1
Ağırlı : 205gr
Soğuk Dövme Aluminyum Makara
Drag Gücü: 9 kg
Güçlü Metal Kol
Hypergear Dişli
Bir Turda Misina Sarımı: 73 cm
Misina Sarım Kapasitesi(mm/mt): 0.18-290

 

Yorumlar (1)

  1. merhaba, ben de Lrf avlarım için Rarenium u tercih ettim. kullandığım kamışım Graphiteleader Finezza Nuovo 15. Çok iyi bir kombinasyona ulaştım. toplam ağırlık 275gr oldu. Hem hafif hem güçlü bir makina arayışında olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir