Shimano Lurematic s70UL Ürün Değerlendirme

Shimano S70 UL… Kısa saplı alabalık kamışlarını andıran solid uçlu bir kamış…

214 cm, 0.8-10 gr atarlı, %80 karbondan üretilmiş, 2 parça, 83 gr, güzel bir LRF kamışı… O zaman biraz kamışın detaylarına gidelim.

Merhaba sevgili dostlar, sezonun kapanmasına kısa süre kaldığında elimdeki Shimano Blue Romance 0,5-8 gr atarlı kamışı çok sevdiğim bir av arkadaşımın talip olması üzerine kendime yeni kamış arayışında buldum. Blue romance, esnek ve çok hafif bir kamıştı. Fakat esneklik yönünden elimin fast aksiyon kamışlara alışık olduğundan olsa gerek, bir türlü kamışa ayak uyduramadığımdan hakkını verecek bir talibine vererek kendime bir kamış bakmaya başladım. Piyasada hep aynı ürünlerin olmasından ve farklılık aradığımdan bir süre Nomura hiro street 0-10 gr ile idare ettim. İdare ettim çünkü Nomura 10 gr kamış sertlik konusunda fazla sert kaldığından istavrit avlarında biraz sağır kalabiliyor. Yani hissiyat konusunda 3 gram ağırlık ile güzel işler yapılabilir fakat altındaki ağırlıklarda biraz sıkıntı… Açıkçası 0.5-3 gr arası blue romance, 3-10 gr arası Nomura tercih ediyordum.

Elimdeki hassas kamış yerine Shimano Lurematic kamışı buldum. Diğer kamışlara göre alabalık kamışlarını andıran kısa sapı hem dezavantaj, hem de avantaj. Dezavantaj kısmı iki elle atışa alışmışsanız sap çok kısa geliyor. Fakat zamanla tabi ki alışılıyor. Avantaj kısmı ise 214 cm uzunluğunda bir kamış. Sap kısmındaki boydan çaldıkları için uç kısma doğru uzunluk vermişler. Kamışın ikinci yani uç parçası solid uçlu. İçi dolgu bir kamış. Fakat solid uçlu olduğundan çok esnek olarak da düşünmeyin.

Kamışın esnek olması biliyorsunuz balığın kafa atışlarını sönümlemek için olumlu bir yanı olsa da çok esnek kamışlarla balığa yön vermek gerçekten zorlaşıyor. Balık oltaya bindiğinde kamışla balığa yön veremiyorsam, kamış makine yuvasına kadar esniyor ve istediği tarafa rahat gidiyor balığı yoramıyorsa, merada işim zor. Bu yüzden sert kamışları tercih ediyorum. Çok sert kamışlar da esnemediğinden kuvveti misinaya bindirip yada esnemediğinden kırılıp avı ve hevesi de kaçırabiliyor. Bu yüzden tatlı sertlik benim için önemli.

Araya ek bir bilgi de attıktan sonra yazıma devam edeyim. Kısa sap bu kamış blue romance kamışa göre (78gr) bir kaç gr daha ağır. Fakat büyük farklar olmadığından etkisi yok gibi. Esneklik yönünden biraz daha sert olan bu kamışta 0,5 gr jighead üzerine taktığım minik baby sardine ile sanırım 1,2 gr civarı olan jighead hissiyatında beklediğimden de iyi olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki alt atar aralığında bu kadar hissiyat olunca 10 gr sahte atmak çok zor gibi gelmişti. Bir miktar zorlasa da üst atar aralığında da bu kamışla atış yapmak mümkün. Tabi ki kamışı biraz yorabileceğini ve üst atar aralığına yakın kullanarak her kamış gibi bu kamışta da karbon yapısının yumuşayacağı esneyeceğini söyleyebiliriz. Fakat bu olay, yorulmuş tüm kamışlarda vardır. (Kamışınızın eski sertliği kalmamışsa kamışı yormuşsunuz karbon yapısı zayıflamış demektir.) 

Halkalar zaten klasikleşen Fuji halkalardan. Kamışa yakın fakat misina salınımlarında herhangi bir dolanma vs ile karşılaşmadım. Makine yuvası her kamış gibi vidalı sıkıştırmalı sistemlerden. Üst sekment diyemesem de orta sekmentte gönül rahatlığıyla kullandığım bir kamış. Aldığım gün test için meraya gittiğimde 3 güzel mırmırın oltama binmesiyle epeyice güç uyguladığımı da söyleyebilirim. Bu av hikayesine de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Lurematic ile ilk av

Resimdeki gibi trofe avlarınızın olabileceği meralarınız varsa bu kamış gibi biraz güçlü kamış tercih etmenizde fayda var. İstavrit avlarında da çok memnun olduğun bu kamışla olası büyük balıklarda da sizi üzmeyecektir. Kamışı Shimano soare c2000 pgss veya Shimano sedona c2000s ile kombinleyip bir de Shimano kairiki 0,07 mm örgü iple kombinledim. İpin verdiği hassasiyetle de avlarım gerçek anlamda güzel geçti. Elimden geldiğince kamışı size anlatmaya çalıştım. Atladığım yada aklınıza takılan soruları yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

Sonraki yazıda görüşmek üzere…

  1. Ben de savage gear drop shot 2-12 gr kamış var. Bugüne kadar kullanımından memnunum. Üst segment bir kamış alıp noktayı koymak istiyorum. Daha çok major craft modellerine bakıyorum. Solpara, firscast en son sonda n- one modellerine baktım. N-one çok cezbedici bir model. Bu kamışın lrf için farklı aralıklı modelleri mevcut. Tek kamış olarak düşünürsek 0,6/10 gr olan modelimi yoksa 2/15 gr modelimi daha uygun olur.? Ustalarının görüşleri daha çok 2/15 gr her türlü işini görür şeklinde. 2-15 aralığı lrf hatta light spin olarak bile kullanıma uygun gibi ama ben herşeye uygun gibi görülen kamışların ilgili disiplinlerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayacağını düşünenlerdenim. Yani biraz ondan biraz bundan tarzı anan hepsine uysun modellerine biraz soğuk bakıyorum. Sanki 0,6-10 gr lrf için çok daha uygun bir aralık gibi geliyor. Bu konu da görüşünüzü merak ediyorum. Bu işi çok iyi bildiğine inandığım ve raporlarından da takip ettiğim insanlar 2/15 tercih ettiğini görünce biraz kafam karıştı.

    1. Ersin bey N-One serisi çok beğendiğim bir seri. Fiyatları da biraz yüksek. Kalitesi firstcast ve solpara serisinden de iyi. 2-15gr atar aralığında olandan alan bir kaç tane arkadaşım var. Herkes LRF yönünden de çok memnunlar. Ben 2 gr ağırlıklarda hissiyat sıkıntısı yaşayabileceklerini düşünmüştüm. Fakat kamış buna göre yapılmış. Yalnız N-One serisine bakıyorsanız Shimano soare kamışa da mutlaka bakın. LRF için sanırım benim üst sekmentteki hayalim o 🙂 Muhteşem.

  2. Alper bey, ben ve arkadaşım bu disipline yeni merak sardık. Başlangıç için 2-12 dead ringer kamış almıştık. Ancak şu an lrfden ziyade light spin yapıyor gibiyiz. 6-8 gr ın altında atış ve erim sorunları yaşıyoruz. 0,5-2 gr arası jigheadleri ve dolayısı ile silikon sahtelerimizi efektif kullanamıyoruz. Düşük atarlı seride ben markanında etkisi altında kalarak Savage Gear Salt 1DFR UL 2-7 atarlı kamışa karşı ilgiliyim. Bu segmentte tavsiyelerinizi, önerilerinizi ve artı eksi yönler için uyarılarınızı öğrenmek isterim.

    1. Ozan bey sanırım özelden yazmıştınız ve cevap atmıştım diye aklımda. Cevabım ulaşmadıysa iletişimden yazabilirseniz tekrar yazarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir