Shimano Blue Romance 0,5-8 gr 213cm

Balık sezonu açılmadan acaba ne eksik ne eksik diye kara kara düşünmeye başladı ve tabi ki biraz sohbet biraz da öyle göz ucuyla yeni gelenleri incelerim diye düşünerek av bayinin yolunu tuttum. Sonra bi baktım kamış almışım…

Shimano Blue Romance Light Game

Balık sevdası beni bayanlardaki alışveriş çılgınlığını anlamamı sağladı. Biraz da onların olayına dönmeye başladım diyebilirim. Elimizde bir çok ürün malzeme varken insan istemeden alıveriyor. (İstemeden nasıl oluyorsa…) Bir kaç eksik daha tamamlarım ve yeni ürünler varsa bir paket silikon alırım diye gittim ve elimde bir kamışla döndüm. Sorsalar pişman mısın diye, hiç değilim. Yine olsa, yine yaparım. Shimano kalitesiyle harika bir kamış aldım. Haydi biraz anlatayım o zaman.

Öncelikle bu halka kalitesine takmış durumdayım. Eskiden kamışın estetik güzelliği cezbetmeye yeterdi. Ama detaya girildikçe beynime azıcık yeni bilgi yükleyince istemeden detaycı olmaya başlıyorum. Bu kamışta da estetik ön planda yine. Laciverti çok seven biri olarak Shimano Blue Romance Light Game kamışı görünce elime alıp yakından incelemek istedim. Elime alınca da daha bir güzel durdu. Fuji halka yapısına sahip bu kamış K serisi halkalarla dizayn edilmiş. Üzerinde yazan kağıda göre de mono, FC ve ip ile mükemmel uyumludur diye not düşülmüş. Tabi bunu zamanla avlarda kullandıkça daha detaylı göreceğiz. Yalnız genelde kamışlar 9 halka olurken bu kamış 7 halka. Usta, malzeme arttırdıysa vardır bir bildiği. Dezavantajını görürsem bu yazının yorumuna atacağım.

Halka yapısından yeterince bahsettikten sonra LRF kamışında başka bir arayışım hafifliği. Şimdiye kadar kullandığım en hafif kamış 95 gram ile Savagear 0,5-7gr ve sonu hüsranla biten kamışımdı. (Bu arada anısı var masamın yanına da kırık kamıştan dekor yaptım.) Bu kamış ise 79 gram ağırlığında. Artık kullandığım en hafif kamış diyebileceğim kendisine.

Hafifliğinin yanında kamışın sertliği de çok önemli. Kim bana kamış önerisi sorsa önceliği eline alıp inceleme şansı olana ver derim. Her UL kamışın eğilmesi hissettirmesi farklı. Bu da UL bir kamış. Esneme payı yüksek, yumuşak bir kamış. Diaflash kamışları andırmadı desem yalan olur. Kapalı boyu 110 cm açık boyu 213cm bir kamış. Ucundaki halkalarda beyaz ile boyanması da gece avcılığında ucunu görebilmeme çok yardımcı olacak.

Fuji makine yuvasına sahip kamış mantar sap yerine siyah süngerden yapılan sapa sahip. Fiyatına gelecek olursak orta sekment kamışların biraz üstünde bir fiyata sahip. Ama bu kalitede bir malzeme tercih edecekseniz bu kamışı incelemeden kamış bakmayın. Ben çok sevdim. Uzaktan rengi ile, yakından ince detayları ile benim çok hoşuma gitti. Zaten fotoğraflarını gördüğünüzde sizin de aklınızı çelebilecek bir kamış diyebilirim.

Teknik özelliklerini de aşağıda paylaşıp yazımı bitireceğim. Balıkçıya giderken alışveriş yapmamak için verdiğim sözü bozduğuma değdi bence… Sağlıcakla kalın.

Teknik Özellikler

 • HPC100 Yüksek Basınçlı Karbon, Biofibre kombinasyonu gövde
 • Fuji K-Type Kılavuz Halkaları
 • Fuji Makine Yuvası
 • Kapalı Boy: 110cm
 • Halka Adedi: 7
 • Parça Adedi: 2
 • Aksiyon: 0.5-8gr
 • Ağırlık: 79gr

Shimano High Pressure Carbon (HPC100) teknolojisi kamışınızın daha güçlü, hassas ve daha tutarlı olmasını sağlar.

Biofibre ile kamışınız olağanüstü esnek ve anlık hareketlere karşı çok daha dayanıklı ve hızlı tepki verir, kamışınızın aynı zamanda daha güçlü ve hafif olmasına imkan sunar.

Fuji firması tarafından üretilen halka ve makine yuvası kullanılmaktadır.

Shimano Resmi sitesindehttp://fish.shimano-eu.com/content/eu/en/Home/products0/rods/spinning-salt-water/blue-romance-l-game.html

 

 1. Merhaba, yeni kamışınız hayırlı olsun. Aslında bu alışveriş çılgınlığını en iyi Amerikalılar yapıyor. Hatta konu ile ilgili komik capsler var. Sizde henüz görmedim fakat ben Major Craft Crostage S732aji 0,6-10 ve Major Craft Solpara sps S702 aji 0,6-10, bu iki kamışa takmış durumdayım. Birisi kesinlikle alınacak yani…
  Birde sizde Ninja 1003a var; ben 0,6 j-braid kullanıyorum. Sanırım 150 metre 0,6 j- braid almayacak. Satıcı 2000 lik al diyor. Gerçi hepsinin drag olayı aynı. Bende arada kalıp 1500 olanını düşünüyorum. 150 mt j-braid açısından.

  1. 2000 lik ile 1003 arasında sarım vs aynı. Bildiğim değişen bir özelliğin olmadığı. Ama emin de değilim. 0,06mm j braidi daiwa 1003a ‘nın kafasına rahat rahat sararsın. Ben de powerpro 0,08 mm 150 mt ip aldım. daha önce de kendo 4 örgü vardı 135 mt onu rahat sarıyor. 150 metre de alır. Bu arada Shimano Sedona bakın derim. Türkiye’de ilk ben aldım. HGN kasa yapmışlar. Enfes olmuş. Hatta sitede tutulan en son sarıkanatları o makine ile çekme şansım oldu. Kalamasıyla da oynadım balıklarda denemek için. Çok çok güzel makine. Ninja almadan ona bir bakın.

  2. Major Craft Solpara sps S702 aji 0,6-10, bu ürünü ben de merak ediyorum. Hiç deneme şansınız oldu mu? Shimano catana 1-11 (210) kullanıyorum. Artık bi tık üst kalite bakıyorum. 10gr’a kadar babyjig, 9gr’a kadar rapala ve çeşitli jighead+silikon kombinasyonları kullanıyorum.

   1. Hasan bey 9 gram civarı rapala atacaksanız birazcık sert kamış almanızı öneririm. Solpara yumuşak bir kamış. Uzun süre kullanmadım. Bir avlık arkadaşımla kamışı değişerek kullandım. Sadece ön bilgim var diyebilirim. Ben Nomura kullanıyorum çok da memnunum.

 2. Biraz pahalı degil mi? ama hakkaten güzel meret. Hayırlı olsun.

  1. Biraz fiyatı yüksek. Ama kalitesini gördüğünüzde fiyata çok takılmıyorsunuz.

 3. Sedona güzel bir seçenek. Aynen sadece bir iki cm sarım farkı oynuyor Ninja da. 1003a 150 0,6 j- braid alırsa harika olur. Sizi takipteyiz, geriye bir tek yazın gelmesini beklemek kalıyor.

 4. Bir önceki kamışım Major Craft Solpara S762 AJI idi ve oldukça memnundum. Fakat Alper’in de dediği gibi biraz yumuşak bir model. Eğer jig ve maket yemleri de yoğun şekilde kullanacaksanız tubular uçlu modellere bakmanızı tavsiye ederim. Ben de Major Craft sonrasında Nomura Hiro Street 0-6 gr aldım (diğer alternatif blue romance idi ama nomura çok uygun fiyata elime düştü ) yapı olarak Solpara’dan daha sert bir yapısı var bu kamışın 0-10 gr olan modeline de bakabilirsiniz.

 5. Merhaba Alper. Blue romance kamışı uç yapısı solid mi yoksa tubular mı? Ben bunun 1-10 gr atarlı olanını düşünüyorum, yapı olarak jig kullanımına uygun sertlikte mi blue romance kamışlar?

  1. Ümit bey, Blue Romance kamış biraz yumuşak bir kamış. Solid uçlu diye aklımda olsa da emin değilim. Silikon& jighead kullanımı için çok zevkli ama jig için biraz sert bir kamış almanızı öneririm. Biliyorsunuz ki jig kullanımı için daha sert kamışları tercih etmek daha sağlıklı oluyor. Yada ben böyle düşünüyorum. Maket balık ve jig kullanımında Nomura Hiro Street kamışımı kullanıyorum.

 6. Teşekkür ederim. Benim de elimde Nomura Hiro street 0-6 gr kamış mevcut, her ne kadar yapısı hafif sert gibi dursa da 5 gr jiglerde yeterli sertliği gösteremediği için yeni bir kamış arayışına girdim ama en iyisi uygun fiyatlı 2. bir kamış almak sanırım. Zaten maket ve jig kullandığım avları yılda sadece bir kaç kez Ege’de yapıyorum. 90% jighead silikon kombinasyonu çalışıyorum. Dead Ringer tarzı uygun fiyatlı karbon uçlu bir kamış bakayım en iyisi.

  1. Ümit bey 0-6 gr atarlı kamışların genel olarak yapısı yumuşaktır. Dediğiniz gibi jig kullanımında zevk vermeyebilir. Eğer jig kullanımı için alacaksanız üst atarı 10-12 gr olan kamışlara bakmanızı öneririm. Daha sert olacaktır. Tubular uç kamışlar da biraz daha sert oluyor tabi. Karbon uçludan kastınız bu idi sanırım.

 7. Aynen tubular uçlu kamışlardan bahsediyorum. Amaca yönelik kamış almak daha doğru olacak tek kamışla birden fazla iş yapmaya çalışmaktan daha verimli olur en azından. Teşekkürler bilgilendirme için.

  1. Kesinlikle katılıyorum. Amaca yönelik ürün tercihi avdaki zevki arttırdığı gibi daha sağlıklı bir tercih olur diye düşünüyorum ben de.

 8. Merhaba Alper Bey, kırılan lrf kamışımdan sonra araştırmalara başladım shimano blue romance lrf kamışını sanırım fiyatından dolayı pek tercıh eden yok dolayısıyla yorum yapanı bulmak da zorlasıyor.Su an Savage Gear CCS 213 0,6 -7 gr ve bu Shimano Blue Romance arasında kalmıs durumdayım.Daha oncekı yazılarınızdan savage gear kamısıda kullandıgınızı hatırlıyorum bır kıyaslama yapmanız gerekse nasıl bır degerlendırme yaparsınız ıkısı arasında.Ayrıca kullanımızdakı tecrubelerınızı paylasmanız cok yararlı olacaktır,tesekkur ederım.

  1. Deniz bey merhaba, Savagear 0,5-7 gr kamışımı çok zorlamam üzerine kırmıştım. Hala içimde kaldığını söyleyeyim.
   Shimano Blue Romance
   Estetik: 10/7 veririm. renk ve duruş harika ama sapındaki süngeri yerine daha estetik bişey yapılabilirdi.
   Performans: 10/8 0,5-8 gr atarlı olmasına karşın genellikle kamışlar 2 gr civarını suda hissettirdi bana. Ama bu kamışla 1 gr jighead bile hissedilebiliyor. Biraz zorladım tabi ki, esnemesi uçtan gövdeye doğru. Güç bindikçe son halkasına kadar esnettim ( daha zorlamadım). kamış çok ama çok hafif. Oyuncak gibi gelecektir elinize aldığınızda. Bu hafiflik de ona yüksek puan vermeme sebep diyebilirim. Benim için hafiflik çok önemli. Bir de hafif (150-180gr arası) makine takarsanız tadından yenmez efsane olur.
   Fiyat: 10/5 Fiyatı biraz yüksek 500 lira civarı yerine 350 tl civarı bir ücreti olsa harika olurdu. Bir de temini biraz zor bir kamış. Eğer fiyatını düşürselerdi eminim çok fazla satardı ve tavsiye edilirdi. Tek eksi diyebilirim.
   Savagear 0,5-7 gr
   Estetik: 10/6 estetiği üzerinde biraz daha çalışmaları gerek. Ama uç kısmın turuncu ve beyaz olması avlarda oltanın ucunu gece de görebilmenizi sağlıyor. Sap kısmına daha özen gösterilmeli. Artık teknoloji çok hızlı gelişiyor. Sap kısmına biraz takıldım.
   Performans: 10/7 Tubular uçlu ve 0,5-7 gr kamışlara daha az esneyen bir kamış. Blue romance kadar esnemediğini söyleyebilirim. 0,5-7 olmasına rağmen ben 1,7gr civarında jigheadlerde hissetmeye başladım. (bu kişiden kişiye rüzgara akıntıya göre değişir çok önemli olmasa da kriter).
   blue romance yanlış hatırmadıysam 80 gr civarında iken bu kamış 95 gram ağırlığında. bu 15 gram ise blue romance’ı açık ara öne çıkarıyor benim gözümde. Belki size küçük gelebilir ama 10 gramdan yukarı fark varsa tercihim hafif olanı almaktan yana.
   Fiyat: 10/9 Ben eski savagear’ı biraz pahalı almıştım ama ccs serisinde indirim yapmışlar çok uygun fiyattan satılıyor bence. Bu da en çok tercih etmelerinin sebebi. Bir de tedarik etme açısından kolay bulunuyor.
   İkisinde de kaliteli halkalar var. Blue romance’da fuji k serisi halka vardı ama savagearı hatırlayamadım. İkisinde de erim güzel. Blue romance, savagear’a göre daha yumuşak kalıyor. Bana sorarsanız ben olsam yine blue romance alırdım. Duruşundan hafifliğine herşeyiyle harika. Bir tek sapı upuzun siyah sünger yapmak yerine daha estetik çalışabilirlerdi diye düşünüyorum. Umarım sizi tatmin edici bir cevap verebilmişimdir. Yine aklınıza takılan olursa yorum atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir