Sezonu iri istavritler ve levrekle açtık

Merhaba sevgili dostlar, 12.04.2018 Perşembe akşamı işlerimi bitirdikten sonra önce eve doğru yola koyuldum. Yolda gelirken Yüksel abinin söylediği gibi 0,10mm mono misinayı mı sarsam yoksa iple mi avlansam diye düşünürken, en fazla ne gelebilir ki altı üstü istavrite gidiyorum diyerek 0,10mm Varivas Ajing Master misinayı 75 mt kadar Shimano Soare C2000Pgss makinemin kafasına sardım. Çantamı kovamı yanıma alıp çıktım yola. 20-30 dk sonra meraya indiğimde spinciler iskeleleri doldurmuş olta atıyorlardı. Nasılsa daha istavrite de var diyerek yavaş yavaş takımımı topladım düğümlerimi bağladım ve Erhan hocamı aradım. O da yoldaymış. Telefonla konuşurken Yüksel abi de spin oltası ile atış yapıyormuş. Onunla da selamlaşıp sessiz bir tarafa doğru yola koyuldum. İstavritler iri sayılabilecek boylarda ve her üç atışta bir balık bu baby sardinelere geliyordu. Özellikle daha önceden beyaz silikonlar çalışırken turuncu renk bu sefer açık ara öndeydi. 1.4-1.7 gr jighead fazlasıyla ağırdı. 1.2 gr bir jighead bulup onunla turuncu baby sardine çok verimli olmuştu. Tam avıma devam ederken 30 metre sağımda Erhan hocam seslendi. Heralde mırmır bindi eyvah misinalar da herkesin 0,10mm mono. Nasıl çekicez diyerek gidiyordum. İşin kötü tarafı kepçe de yok. Kim kepçe olacak 😀

 

Balığımızı biraz zorlansak da kıyıya almayı başardık. Bir kaç dakika sonra Umut Semi YAVUZ da oralardaymış bize selam vermek için geldiğinde aynı biz gibi o da biraz şaşırdı. LRF sürprizlere açık aslında ama biz sadece istavrit amaçlayıp 0,10mm mono misinaya dönünce işin rengi biraz değişti tabi. Balık kafa atıp saç teli kadar ince misinayı da koparmasın diye kalamayı açtık. Haliyle 5-6 dakikalık sürede kalamaya da doyduk.

Gecenin ilerleyen saatlerinde istavrit biraz azalsa da herkes fazlasıyla balığını aldı. İstavritler iri olduğundan olsa gerek, gözüme çok az görünen balıklar 2 kg kadar geldi. Epeyice istavrit tutmuşum. Yine keza Erhan hocam ve Yüksel abi de Umut Semi ve arkadaşı herkes en az ben kadar balık tutmuştu. Gecenin sonunda herkes (Erhan hoca kadar değildir tabiki) evine mutlu döndü. LRF sezonunu gerçek anlamda sürprizli, bol istavritli isparili, sarıkanatlı, levrekli açmayı başardık. Güzel bir geceden de geriye bu kareler kaldı.

Aksiyon konusuna gelecek olursak, balık düz yavaş sarım yerine jigheadin hafif aksiyon almasını yani minik hoplatma hareketlerini seviyordu. Aslında nazlı olsa da aç olduğundan parlak herşey ilgisini çabuk çekebiliyor. Meranıza gittiğinizde farklı renkleri denemeyi gözardı etmeyin. Bazı renkler hiç vuruş almazken hep çalışan renkler bazen çalışmayabiliyor. Bu yüzden farklı farklı ürünlerin çantada olması da çantamızdaki balık sayısına etki ediyor.

Takım bilgisi:

Alper;

Kamış: Shimano Diaflash 2-10gr 225cm

Makine: Shimano Exage 1000fd

Misina, Jighead, Silikon: 0,10mm mono varivas ajing master, Cultiva jighead 1.2gr, 1.7gr , Gulp baby sardine turuncu

Erhan:

Kamış: Shimano Diaflash 1-7gr 210cm Ul

Makine: Shimano Soare C2000PGSS

Misina, Jighead, Silikon: 0,10mm Oskar mono misina, Aliexpress 1.2 gr jighead, Gulp baby sardine turuncu

Yüksel:

Kamış: Shimano Blue Romance 0,5-8gr

Makine: Daiwa Ninja 1003a

Misina, Jighead, Silikon: 0,10mm mono varivas ajing master misina, 1,2gr muhtelif jighead, Gulp beyaz,

Umut Semi Yavuz:

Kamış:Okuma RTX 2-12 gr

Makine: Daiwa Ninja 1003a

Misina, Jighead, Silikon: 1-2 gr arası jigheadler ve gulp baby sardine turuncu, Kendo 0,06mm ip+0,16 mm mono leader

Kadir Çalışkan:

Kamış: Kudos 1-7 gr atarlı kamış

Makine: Shimano Sienna 1000

Misina, Jighead, Silikon: 0,10mm kendo ip+0,18mm soare leader, 1-2 gr arası jigheadler ve gulp baby sardine turuncu

Her Balık Trofe Tadında… LRF Olta