Sezon Sonu Raporu

Merhaba sevgili dostlar, uzun süredir yazı için fırsat bulamıyorum. Okulumdaki deneylerin yoğunluğu artınca siteyi de geri plana çektim. Bir de tabi ki kış aylarının da etkisi oldu.

Uzun süredir gittiğim avlarda boş dönmemden dolayı yazı da yazamaz oldum. Bu sene balık yönünden kurak bir seneyi geride bıraktık. Geçen seneye göre mırmır eşkinası çok az olan, istavrit ise mayıstan sonra biten bir seneydi.

Genel bir yıllık değerlendirme yapmak gerekirse bu sezon yeni malzemelerin arttığı ama balığın azaldığı bir sezondu. Sezon açılışını nisanda isparilerle yaptı arkadaşlarım. Ben de nisanda askerde idim. Mayısta beklenen furya geldi ve istavritler hem iri boylarda hem de çok fazlaydı. Avlaması da lrf ile çok keyifli olduğunu belirteyim. Boylar irileştikçe daha güçlü oluyorlar. Bu büyük boylar için 6 numara jighead daha ideal oluyor. Çünkü balık büyük ve 8-10 numara iğneler ağzından çıkabiliyor. İstavrit furyası yaklaşık 1 ay kadar sürdü. Normal sezonda ise ortalama 2 hafta kadar çok yoğun olur, sonrasında ise azalarak eylüle kadar devam ederdi. Ama az da olsa balık olurdu. Bu sene ise mayıstan sonra balık aniden bitti desem yeridir.

Sığ meralarda ağzı açık model jigheadleri denedik fakat bir türlü verim alamadık. Sanırım klasik jigheadler şimdilik ideal ve böyle devam edeceğim.

Kısa pala ve uzun pala jighead arasındaki farkı bir kaç kez daha gördük.

Önceden uzun pala ve 8 numara iğneleri çok tercih ederdik. İstavritte verimliydi. Ancak sürpriz bir balık geldiği durumda işiniz küçük ihtimalli bir şansa dönüşüyor. O yüzden bu dönem ağırlıkla kısa pala jighead ile av yaptık. Her sezon bişeyleri geliştirmek için uğraştık bu sezon da en çok jighead üzerine yoğunlaştık. Bu sezon ağırlıkla decoy round magic jigheadleri kullandım. Kısa pala japon kancası, en az balık döken serilerdendi. İma jigheadleri uzun bir süre istavritte denedik ve bera hunter serisi jigheadleri mırmır eşkinada kullandık. İma jigheadler aşırı ince, bu sayede istavrit avında boşluk vermeden çekebilirseniz çok verimli olabilir. Ama boşluğu gördüğü anda kancadaki tırnağın çok küçük olmasından olsa gerek balık döküyordu. Eğer boşluksuz çekerseniz düşme ihtimali azalıyor.

Decoy iğnelerde de 0.9gr 8 numara ile uzun bir süre av yaptım. En derin meramın 5 mt derinlikte olmasından dolayı da sezon içinde maksimum 1.4-1.8gr jigheadler kullandım. Decoy serisinde dökme çok çok azdı. Ama hiç dökmeyeni malesef daha bulamadık. Bera hunter serisi jighead ise istavritlerin normal boylara geldiğinde biraz kalın kalmasından dolayı mırmır ve eşkinada çok kullandık. En zor açan iğnelerin başına da onu yazdık.
Olay aslında üç farklı ana iğne üzerinde dönse de çok fazla şey denedik. Verim alabildiğim kadarını da sizlere aktarmaya çalıştım. Bu arada yenilikleri de takip ettik.

Yeni gelen silikonlar ve eleştiriler

Fujin markası yummy silikonlarından sonra baby silikonları üretti. Bu silikonlar malzemesi kolay kolay kopmayan ve çok yumuşak bir malzemeydi bu sayede de tek silikonla çoğu zaman avı bitirebileceğinizi yazmıştım. Bu silikonları ilk deneyenlerden oldum ve bu görüşümü yazdığımda tüm ama tüm facebook gruplarında dalga geçildi. Sonrasında çok sert eleştirildi. Bir ürünün reklamını yaptığım için fiyatının artıp firmayı yok sattırmak amaçlandığına kadar yazılmayan kalmadı. Ama benim sitemi okuyan kişilere doğru malzeme aldırmak için burayı kullandığım, yalan söylenen bir durum olmadı ne yazıkki sezon ortasında anlaşıldı. Silikonun özelliği çok zor kopması iyi aksiyon alması ve diğer kokululardan uygun fiyat olması. Bunları alıp çalıştıramayan da olmadı değil. Ben de tüm meralarda muazzam çalıştığını iddia etmemiştim. Söylediğim şey iyi aksiyon aldığı kopmadığı ve fiyatının uygun olduğu idi. Ben de bu silikondan aldım ve kullandım. Hala da kullanıyorum.

Konuya dönecek olursak sezon içinde gelen fujin baby silikonlar bizi birer paket fujin ile sezon sonuna kadar götürdü. Doların da böyle hızla yükseldiği dönemde pahalı bir hobi olan lrf için bence güzel bir çıkış yolu da oldular.

Sezon başından sonuna kadar yine bir çok şey denesem de maket balıkta neredeyse sıfır sayılabilecek bir sezondu. Lüferin mayıs ayında gelişi ve sonrasında olmayışından dolayı sadece maket balığı mayıs ayında lüfer için atabildim. İstavritte malesef çalıştıramadım. Jigging ise farklı jigleri deneyip geceleri glow zebra ve pink glow zebra desenli çoğu jig ile derin meralarda av yapabildim. Balık uzakta ve derinde iken benim için çok az da olsa skor almamı sağladı.

Genel sezon değerlendirmesini bu şekilde özetleyebiliriz sanırım. Lrf için sezon kapanmasa da azaldığını söyleyebilirim. Balık havalar soğuduğunda dibe indiğinden kıyılarda çok derin meralara gitmek gerekti. Hala avlara devam etsem de balığı farklı farklı yerlerde aramak ve bulmak gerekiyor. Bu da lrf nin güzel yanı sanırım. Yeni yerler keşfetmek, yürümek ve bol iyot kokusunu içimize çekmek de lrfnin tatlı bir yanı bana göre.

Yeni sezona yaklaşırken yeni ekipmanlar aldım ve bunları denemeye kullanmaya başladım. Hatta yeni silikonların geleceğini de size bu yazıyla müjdeleyeyim. Ekim ayları itibariyle farklı kalıp ve desenlerde gönderilen silikonlardan çok iyi formda ve en çok skor aldığımız silikon sanırım üretime girecek. Çok model var ve çok güzel şeyler yeni sezona hazırlanıyor. Bunları da yeni yazılarımda paylaşacağım. Vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Umarım yazılar yeni başlayan hobidaşlara faydalı olur ve bilinçli malzeme alırlar. Pahalı bir hobi olan lrf yi elimden geldiğince kendi değerlendirmelerimi yorumlarımı sizlere aktararak en doğru ürünleri seçmeniz için çabalıyorum.

Ama tabi ki kullanıcı sizlersiniz ve bir ürünü almadan önce sadece benim yazılarımı değil bir çok kişinin değerlendirmesini de okumalısınız.

Başka bir yazıda görüşmek üzere, şimdilik bu kadar, kendinize iyi bakın…

  1. Abi sen nasıl güzel bir insansın ya. Tamamen içten ve bu av disiplininde faydalı olması ve sezon değerlendirmesi adına tam da tadında yazılan çok güzel bir yazı olmuş. Sayende Lrf ile tanıştım ve hep doğru malzemeler aldım. Oltandan balık hiç eksik olmasın inşallah

    1. çok uzun zaman oldu böyle güzel bir mesaj almayalı. gerçekten çok ama çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir