Savage gear Mini Splitring and Braid Cutter (Pense & Makas)

Merhaba sevgili dostlar çoğumuzun şikayet ettiği konulardan biri ince ağızlı, lrf için olan maket balıklardaki ve jiglerdeki halkaları açabileceğimiz bir pense olmamasıydı. Bir süre önce tanıştığım bu Savagear penseden bir tane alarak denedim. Daha önceden de çantamda protackle’a ait bir kırmızı pense vardı. Şimdi ikisini kıyaslayarak size anlatmaya çalışayım.

Öncelikle protackle pense ağız yapısından dolayı küçük halkaları açmakta zorlandığım, küçük halkaların ağızlarını açtığımda ise kapanmayan deforme edebilecek kadar açıyordu. Çünkü protackle pensenin ağzı epeyice kalın. Makas özelliğine gelince de tel, kurşun vb kestim. Ama ip kesiminde başarılı değildi. Ama benzerlerine göre fiyatının uygun olmasından dolayı ve çantamda bir pense istediğimden dolayı da yanımda taşıdım. Memnun değilim diyemem çünkü avlakta işimi görüyordu. Bazen balığın ağzından jighead çıkarmak için bile kullanmıştım.

Aslında bu tür makasların genel kullanımını yukarıda sizlere anlattım. Savagear penseye gelecek olursak protackle’a kıyasla ağız yapısı daha ince.

Protackle pensede tel vb kesmek için kullandığım makas yeri, savagear pensede daha başarılı ve ip kesmekte de çok başarılı. İpi birazcık gerdirerek tutmanız gerekiyor evet, ama protackle’dan daha başarılı bu konuda. O yüzden tel vb kesmek için asla kullanmayıp ip makası olarak da yanımda taşıyacağım.

Savagear ağız yapısının inceliği sayesinde minik halkalarda çok başarılı. halkada açılmalar deformeler olmadan işinizi halletmek iğne değiştirmek mümkün. Yapısal olarak daha estetik ve daha fazla işçilik olduğunu da söylemek mümkün.

Arkadaşlar ben çantamda bir penseyi bazen iğne çıkarmak bazen başka ufak tefek şeyler için taşıyorum. Siz de çantanızda bir makas veya pense mutlaka bulundurun. Özellikle ip kullanıcıları bilirler ki bazen merada kötü bir iş çıkaran makasla uğraşmak zulüm gelir. Bu pense de size hem makas hem de pense olarak yardımcı aksesuar olacaktır.

Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın…