Sahte yemin erim mesafesini etkileyen faktörler

Sahte Yemin Erim Mesafesini Etkileyen Faktörler:

Malzeme ile ilgili Faktörler:

Kamış Atarı ve Aksiyonu: Kamış atarı ve aksiyonu seçiminizi etkileyen en önemli etkenler kullanacağınız sahte yem ve kaşıkların ağırlığı ve erim mesafesi olacaktır. Eğer kamışınızın atar aralığını sahte yeminize uygun bir şekilde seçerseniz hem kendinizi hem de kamışınızı zorlamamış olursunuz ve doğal olarakta yemin erim mesafesini maksimum uzaklığa çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız sahte yemi göndermek isteğiniz hedef uzaklık ve noktalara atabilmeniz seçeceğiniz doğru aksiyonlu bir kamışla doğru orantılıdır.

Misina Uygunluğu: Uygun kalınlıkta ve kullandığınız makine ile atışa uygun bir misina seçimi sahte yemin erim mesafesine olumlu yönde etki eder.

Makine Kafa Yapısı: Makinenin kafa yapısı misina salımını ve dolayısıyla yeminizin erim mesafesini etkileyen önemli faktörlerdendir.

Spin Fishing Reel
Spin Fishing Reel

Misina Klavuz Sayısı ve Büyüklüğü: Misina klavuzlarının büyük ve az olması misinanızın salımını olumlu yönde etkileyecek yem erim mesafesine olumlu yönde katkısı olacaktır. Klavuz büyüklüğünün öneminden bahsetsekte yeni nesil microwave klavuzlarında erim mesafesinde etkili olduğu söylenmektedir. Makinadan çıkan misinanın oluşturduğu halkaları küçülterek erim mesafesini artırma prensibine dayalı bir çalışma şekli savunulmaktadır.

Kamış Boyu: Ben açıkçası kamış boyunun yukarıdaki faktörlerin en uygun durumda olması halinde yemin erim mesafesini aşırı derecede etkileyecek bir faktör olduğu düşüncesinde değilim. Yani kamış boyu uzadıkça atış mesafesi uzar mı? Bence tartışılır. Benim görüşüm kısa kamışlar ile hakimiyet daha rahat olmaktadır. İnsanın hakim olduğu en uygun uzunluktaki kamışlada atış yapması erim mesafesini daha olumlu etkiler görüşündeyim. Yani aynı özelliklerde ve yukarıdaki faktörlerin uygun olduğu durumlarda 3,00 m. bir kamış ile erim sağladığım noktaya 2,40 m. bir kamışla daha rahat bir erim sağlıyor olabilirim. Kamışa hakimiyetim 2,40 m. kamışlar ile en üst seviyede gerçekleşiyor olabilir.

Dış Faktörler:

Uygun Kıyafet Seçimi: Atış esnasında hareket kabiliyetimizi kısıtlamayan kıyafet ve techizatlar rahat atış yapmamızı sağlayacaktır.

Hava Şartları: Esintinin olmadığı ya da arkadan esen hafif rüzgar ile yapılan atışlar erim mesafesini olumlu etkiler. Rüzgarı karşımıza alarak yapacağımız atışlar ise haliyle erim mesafesini düşürecektir.

spin-fishing-and-river-water-bokeh

Atış Alanındaki İlişkenler: Atış alanımızdaki kaya, ağaç vb. ilişkenler rahat atış yapmamızı ve haliyle yemin erim mesafesini olumsuz etkiler.

Uygun Atış Stilinin Belirlenmesi: Yukarıdaki şartlar olumlu olduğu takdirde zaten erim mesafesini en üst düzeyde gerçekleştirdiğimiz atış stilimizi kendi deneme yanılmalarımız ile belirleyebiliriz. Tek elle, çift elle, baş üstü, yandan, bir adım geriden gerilerek vb. gibi. Yalnız yukarıdaki olumsuzluklarla karşılaşılan avlaklarda avlak yapısına ve hava şartlarına göre her zamanki alışkanlığımız dışındaki en uygun atış stilini belirlememiz sahte yemin erim mesafesini bir nebze de olsa olumlu etkiler.

Olta Kamışına Hakimiyet: Kullanılan malzemelere ne kadar hakim olunursa sahte yemin erim mesafesi de o derece olumlu yönde etkilenecektir.

Ruhunuzun hep amatör kalması dileklerimle… Rastgele…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir