Özkan Köse ile LRF hakkında…

Uzmanına sorduk köşesi, LRF avında en az 2 yıl tecrübe edinmiş ve kendini ispatlamış avcıların ekipmanları ve avlanma şekilleri ile mera seçimi üzerine güzel bir söyleşi yazısı daha sizlerle.

1-Öncelikle sizi tanıyalım ne işle uğraşırsınız?

Özkan KÖSE Trabzon doğumluyum 33. Yaşındayım 2002 senesinde üniversite için Kocaeli’ye gelip buraya yerleştim hala bir fabrika da üretim operatörü olarak görev yapıyorum.

15134308_10207584855007225_1577215039_n

2- Balık avcılığı tecrübeniz ne kadar, kaç senedir LRF ile avlanıyorsunuz?

Trabzonlu olmam sebebi ile balık avına başlamam çocuk yaşlara dayanıyor dayımın kayığı ıle çocukluğum dan buyana balık avlarız. Kocaeli’ye yerleşince bu sevda dan biraz uzak kaldık. Aslında balık populasyonunun burada bu kadar fazla olduğunu bilmiyorumdum. Herşey bir yaz tatilinde Trabzon’da tuttuğum levrek fotoğraflarını acaba burada da sosyal medyada gruplar var mı diyerek Facebook üzerinde bulduğum İzmit Körfezi balıkçıları sayfasına yüklememle başladı.sayfayı incelediğimde mırmır, eşkina, karagöz, levrek, pisi, istavrit, mezgit gibi çeşitlerin burada olduğunu öğrendim ve nasıl ne ile avlandıkları hakkında bilgi edinmeye başladım LRF’ye ise yaklaşık 3 sene önce Mehmet Orçun sakız arkadaşımın ısrarı üzerine başladım ilk başlarda garipsedim silikonla balık tutmak bana pek cazip gelmiyordu fakat daha sonra LRF (Lightrockfish) disiplinini araştırıp öğrenince hemen kendime bir set aldım.

15211510_10207584818526313_1769553674_n

3- Size göre LRF nedir. Beklentiniz nedir?

Bana göre lrf en ince takınlarla sınırları zorlayıp alabildiğince zevk almaya bakmaktır.

4- Kullandığınız ekipmanlar nelerdir(Makine, kamış, misina gibi)?

Kullandığım ekipmanlar ilk başladığım da shımano alıvıo ve shımano catana 1000 ile başladım işin zevkini aldıkça alıvıo bana cok sert gelmeye başladı ve daha hassas bır kamış edinme gereksinimi duydum daha sonrasında silikon jıghead kombinasyonunda hala vazgeçilmezım olan salty rugger mebaru 0.8-7 gr kamısı edindim makina olarak 1000 bana cok ufak geldi büyük balıklarda zorlandığını hissettim ve shımano nexave 2500 fd aldım işin içine tatlı su ve metal kaşıklar maketler baby jigler girince Major craft trapara aldım. Misina olarak powerline ultra 0.16 ve latex 0.18 son derece iyi misinalar özellikle yüksek esneme ve incelerek kopma bakımından benim vazgeçilmezim. Bu ise gönül verenler bilir balıkçılar tıpkı oyuncak mağazasına giren çocuklar gibidir ne görse alır bizler de öyleyiz eminim hepimizin çantasında daha su yüzü görmemiş onlarca malzeme vardır.

15175540_10207584852607165_1375712672_n

5-LRF avı için en doğru mera nasıl olmalı? (Derinlik, ışık alıp almaması vb)

Genelde akşamları av verdiği için ışık olması bizim lehimize oluyor ışık almayan meralarda genelde kokuku sılıkonlar la daha ıyı sonuç alıyoruz sığ merada düşük gr derinde ise daha ağır gr herzaman avantaj.

6- Bir makine yada bir kamış alırken neye dikkat edersiniz?

Makina ve kamış alırken dıkkat edilecek hususlar en başta yedek parça garanti vb gibi şeyler sağlamlık fiyat performans ta önemli tabi.

15135641_10207584860607365_1499717847_n

7-LRF ile hangi tür balıkları yakaladınız?

Yakaladığım türler mırmır istavrit mezgit cupra melanur kaya balığı ıskorpıt perch turna.

8- Silikon mu yoksa jig ağırlıklı mı yoksa maket balık ağırlıklı mı çalışıyorsunuz, Neden?

Denızde baby jıg ve metal kaşıklarla hiç verim alamadım desem yerıdır genelde jıghead silikon kombinasyonu çalışıyorum ama tatlı suda maket ve döner kasıklar güzel işler cıkarıyor.

15174613_10207584853447186_1412810110_n

9- LRF avcılarına verebileceğiniz püf nokta yada öneri var mı?

Gerek limitler gerekse çevre duyarlılığı olmazsa olmazı bu işin diğer geri kalanı ise oyunun bir parçasından ibaret pembe beyaz sarı silikon çeşitli gramajlarda jighead ve en önemlisi yüksekte avlanıyorsa kepçe şart. Bence bu işin püf noktalarından biri de fazla hırsa kapılmadan herkesten bir şeyler öğrenerek her gecen gün üzerine katıp keyifle avlanmaya bakmak ve stres atıp eğlenmektir.

10- Bir LRF avcısının çantasında olması gerekenler nelerdir?

Bır Avcı’nın çantasında olması gereken en önemli şey vicdan bana göre.

LRF-OLTA ailesi olarak Özkan Bey‘e çok teşekkür ederiz. Verdikleri bilgiler tecrübeli avcıların kullandığı ekipmanlar ve genel LRF hakkında yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olması adına önemli ve güzel bilgiler olduğunu düşünüyorum.

  1. İnşallah görürsün diyeyim ve sorayım 🙂 Özkan abi, Trabzonda lrf nin gideri var mı sence. Bende düşünüyorum bir set almayı ama karasızım. Genelde avlandığım merada(dere yakını) zamanına göre levrek, barbun, ispari(az da olsa), istavrit , çinekop yakalamışlığım var. Geçenlerde somon tutanda rastladım. Levrekte belki iş yapar küçük slikonlar ama diğer balıklar için lrf takım almaya değer mi sence?

  2. Lrf nin her daim gideri var sevgili kardeşim hangi bölgede avlanıyorsunuz bilmiyorum ama ganıta da ispari istavrit ıskorpıt cınekop türü mevcut somon olayı şana yomra liman içinde dere ağzında şu mevsimde mepps ve mini jigle alınıyor.levrek özellikle bazı hava şartlarında büyük yemin peşinde koşmaktansa ufak rahat avlayabileceği yemlerin peşine düşer lrf dw ki mini sandell tarzı silikonlar iş yapar gibi ama tek olumsuz şey hava sartları malum Karadeniz de hava ve rüzgar oldukça sert,sen yınede lrf al en kötü derelerde alabalık peşine koşarsın

  3. Akçaabat tarafında oturduğumdan daha çok orada takılıyorum.Bende lrf takımı alıp yazın denemeyi düşünüyorum bakalım. Buradada 1 hafta önce gibi somon alan vardı 1-2 kişi ama yomrada kafesler olduğundan tabi daha verimlidir.Favourite white bird, okuma ceymar25 0.18 mono düşünüyorum nasıl seçimler sizce? Cevap için teşekkurler bu arada.

  4. Abi birde şunu sormak istiyorum Trabzonda merkeze yakın benim bildiğim uzungöl ve onu besleyen dere var alabalığa gittikleri. Daha yakın alabalık tutulan dereler var mı acaba?

  5. Halil kardeşim White bird kullanmadım ama kullananlar gayet memnun ceymar 25 ve 0.18 mono Misina işini epeyce görecektir.akcaabat tarafları hakkında pek bilgim yok açıkçası ama derelerde alabalık için denemeler yapabilirsin yıldızlıda sera gölü var ama sadece sazan olduğunu duymuştum Akçaabat lıman trabzonspor tesislerinin arkasındaki yat limanı akcaabat ta bulunan T lerde denemeler yaparsın ispari eskına istavrit muhakkak vardır diye düşünüyorum

  6. Yardımların için çok teşekkür ederim Özkan abi.Şu sınavları bir atlatalım hayırlısıyla, ya nasip diyerek yazın denemelere başlarım artık 🙂

  7. Avların daim olsun inşallah keyifle avlanman dileği ile kardeşim unutmadan limitlere ve kurallara uymanı temenni ediyorum haydi rastgelsın

  8. Selamlar yazınızı keyifle okudum. Benim avlanacağım yerler Samsun Çarşamba kumluk sahil. Lrf ile iş yapabilirmiyim.? Yaparsam, malzemelerim ne olması lazım. Size zahmet normal bütçeme göre bana şunlarla başla diye bir liste yaparsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir