Oltaya balık vurduğu anda…

Merhaba LRF’ci dostlarım. Bana iletişimden ulaşan Emre DEMİR’in sorusu üzerine bu başlığı açmaya karar verdim. Soruyu çok basit görebilirsiniz ama doğru bildiğimiz yanlışlar açısından bir başlıkta incelemek istedim.

Oltamızı su ile buluşturduktan sonra gerisi biraz aksiyon biraz şans ve hava durumu gibi etmenlere kalıyor tabi ki. Eğer bu durumlar bize pozitif olarak döner. Bir de balık oltaya binerse aksiyon başlıyor demektir. İşte bu an yada bu süreç bizim için çok önemlidir.

Balığı tasmalayanlar (tasmalarken kamışı kıranlar), kendi haline bırakıp balığı düşürenler yada yemi yutmadan henüz yemle ilk temasta balığı kaçıranlar…

Balık avında tasmalamak terimini sizlere açıklayayım öncelikle. Balık oltanıza vurduğunda kancanın sivri kısmının çentikli kısmına kadar ağzına girmesi için oltanın hafifçe ve ani gerdirilerek kancayı balığın ağzına takma olayıdır. Fakat her balıkta da yapılmaz.

Olta, su ile buluştuktan sonra LRF ile bir çok balık türü tutabilirsiniz bunun için oltadaki balığı bildiğinizi düşünerek değil tahmin ederek bu duruma başlayalım. Tabi ki bu tahmin de meranızda olan balık türlerinden olacaktır.

Öncelik misinamızın gerginliği olacaktır. Eğer misina boşlukta ise zaten balığın olup olmadığını anlama şansımız ancak yemi yutup balığın yemi alıp gitmesi ile anlaşılabilir. Tabiki en önemli kriter de kalama ayarıdır.

Balık oltaya ilk vurduğunda nasıl davranacağınız alsında avlandığınız yer, avlamak istediğiniz balık ve balığı avlanma tekniğiniz ile alakalıdır.


Akıntılı bir suda ve derinliği olmayan bir merada
avlanıyorsam eğer (yani hedef balığı turna balığı olarak düşünün)  balığın dişli olduğunu ve mücadeleci olduğunu unutmayın ve oltayı suya yakın tutun. Eğer oltanın ucunu havaya doğru kaldırırsanız balık kendini su üstüne atarak bir silkinme ile sahteden yada jigheadden kurtulabilir. Balığın güçlü olduğunu unutmayın ve kalamanız açık olsun. Eğer yorarsanız kıyıda iken balığı kepçelemeniz ve balığın hareketleri azalacaktır.

Eğer mera çok derinse ve dip balığı avlıyorsanız oltanıza balığın vurduğunda hafifçe yukarı çektirip yemi taktırabilirsiniz. Aslında balık ani çektirdiğinde siz de refleks ile yukarı çekeceğiniz için yem kendiliğinden ağzına takılacaktır. Bu durum balığın yem ile oynadığını düşündüğünüzde yapılabilir.

Eğer dalarlı (floating yada sinking) sahte kullanıyorsanız zaten kamışın ucu suyun içine doğru olduğundan dolayı hareket kabiliyetinizi kısıtlayacaktır. Bundan dolayı olta ucunu yukarı kaldırarak çekebilirsiniz.

Mantık balığı oltadan kaçırmamak olduğunu unutmadan içgüdülerinize güvenerek balığı alabilirsiniz. Bu teknikler genel kurallar değil kişisel tecrübelerimden edindiğim görüşlerdir.

Eğer siz de aklınızda oluşan sorulara cevap bulamıyorsanız iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir