Nomura Hiro Street 0-10 Gr 232cm LRF kamışı

Merhaba sevgili dostlar yeni kamışın NOMURA HİRO STREET 232 CM kamışımı ve genel ön izlenimimi sizlerle paylaşmak için yazmaya karar verdim. Bir kaç gün bir kaç çeşit balıkta denedikten sonra artık bu kamışı da değerlendirmemin vakti geldi diye düşündüm. LRF avına yeni başlayanların değil de bir üst sekment olan bu kamış sert ve normalden biraz uzun.

img_1448

LRF avcıları kamış konusunda ikiye ayrıldığı noktalardan biri de bu kamış aksiyon olayı diye görüyorum. Bazısı sert aksiyonlu kamışları çok severken bazısı da yumuşak aksiyonlu kamışlarla balık tutmaktan daha çok zevk aldığını söylüyor. Ben sert kamış kullananlardanım. Daha önceden de spinden edindiğim tecrübelerle LRF avlarında ilk başlarken de sert aksiyonlu Daiwa 2-8gr ile başlamıştım. Sonrasında biraz daha yumuşak aksiyonlu bir kaç kamış daha denedim ve ben sert aksiyonlu kamışlardan daha çok zevk aldığım için bu türde bir nomura hiro street kamışı tercih ettim.

img_1449

Boyunun uzun oluşu acaba dezavantaj mı yoksa avantaj mı diye biraz deneme yanılma yaptım. Açıkçası 232cm olması bana dezavantaj olacak hiçbir özellik göstermedi arabamın bagajına sığmaması haricinde. (Sanırım bagaj küçük olta çok da uzun değil 🙂 Ama ağırlığı savagear 0,5-7gr, kırdığım eski kamışıma göre biraz ağır. Bu ağırlık 10-14 gr gibi bir fark ama hissedilir derecede fark ediyor eğer eliniz de alışmışsa. Uzunluğu normalde 210cm – 220cm ve civarı olan LRF kamışlarından biraz daha uzağa erim sağlayabiliyorum. Tabi bu attığımız ürüne ve ağırlığa göre de farklılık göstermekte.

Bu kamışın güzel özelliklerinden biri de kamış yüzüklerindeki porselenlerin FUJİ marka olması. Genellikle üst sekment kamış porseleni olarak kullanılan bu porselenler sürtünmeyi azaltıp erimi arttırması için küçük ama önemli bir kriter.

img_1451

Eğer kamış aksiyonu sert olanları seviyorsanız ve biraz tecrübe edinmişseniz alınabilir bir kamış. Performansı güzel ama biraz sert olan bu kamış ile, kullanırken çok çok güzel avlar yaptığımı zaten av hikayelerimden tuttuğumuz istavritlerden görmüş olabilirsiniz. Uçtan esneyen bu kamış uzun olması ve dişli sezonunun da avlandığım bölgede yeni açılmasından dolayı favori kamışım oldu. 10gr maket balıkları atarken de zorlanmadığım, lüfer sezonunu da lrf kamışı ile karşıladığım bu sezonda benim favori kamışım oldu.

 1. Tavsiyeniz üzerine bu kamışı araştırıyorum. 210cm’lik ve 232 lik arasında kaldım. Atış mesafesi dışında bir farkı olabilir mi? Jigheadi hissetme ve aksiyon verme açısından?

  1. kamış uzadıkça ağırlık da artar. 232cm olanı iki parça iken taşıma sıkıntısı çekebiliyorum arada. Ama 210 ile çok büyük farklar yok yine tahmin edersiniz. Jighead konusunda 1 gramı çok rahat hissedersiniz diyemem ama 2 gram olanları hissederek kullandım. Pisi balığı avlarında 2 gramlık jigheadler kullanırım genelde.

 2. Yani bu kamış ile boğazda hem istavrit hem de dişli gilleri lrf tadında yakalayabiliriz

  1. Kurşun arkası vs gibi sistemler yapmazsanız neden olmasın 😀 kendi atar aralığında kullanmanız yeterli.

 3. Bu yazınızı görmeden bu gün ben de bu kamışın 2,10 una baktım aksiyonu çok hoşuma gitti.
  Bu kamışı hangi makine ile konbinlediniz? 2,10 için 280,00 TL bir fiyat aldım normal mi?

  1. Murat bey fiyatı bu civarlarda diye aklımda. Ben alalı bir sene oldu belki de geçti. Shimano sedona c2000s ile de soare 2000pgss ile de kullanıyorum. Hatta maket balıklarım 10 gr ağırlığında olduğundan bu kamışla Shimano rarenium 2500 lük makineme 0.08mm powerpro sardım. Yine bu kamışla avlanıyorum lüfer avlarında da.

 4. Alper Bey Nomura markasında benim atar beklentilerimi karşılayan şu model hakkında yorumunuz alabilir miyim? İnternette hakkında fazla bilgi yok.
  Nomura haru drop shot 220 cm 3-16 gr.
  Sizin yorumunuza göre alıp almamayı düşüneceğim.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Cihan bey merhaba, kamışı hiç bilmiyorum. LRF den çok hafif spin atarlı bir kamış aslında. Akdeniz bölgesinde daha çok bu tür atar aralıkları tercih edilse de marmarada genelde daha hassas kamışlar tercih ediliyor. Ben de kamışı hiçbir av bayinde görüp incelemedim. O yüzden kamış hakkında ne desem yanlış olur.

 5. Merhabalar rast gelsin.lufer ve levrek avlarinda şok yapmaya ihtiyac varmidir? Yoksa 0.08mm orgu yeterli olurmu yani orgunun ucuna tek 10 gr rapala taksam yeterlimidir

  1. Ben kalın bir leader yapıyorum. Yapmayan da var. Lüfer levrek daha çok spincilerin işidir. Onlara da sormanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir