Neden Shimano?

Kalite, başarı getirir. Çoğumuz muhteşem balıkları hayal ederiz. Onları yakalamak için takımlar kurarız ve avlanırız. Bir gün o büyük şans size vurduğunda bir düşünün, hayatınızın fırsatı elinizde ama ekipmanınız yüzünden balığı kaçırdığınızı.

Balığı tutarken sadece kişisel olarak becerilerimle tuttuğumu düşünmem. Benim için şu kriterler başarımı belirler:

  1. Şans Faktörü: Bu faktörü istatistiksel verilerle destekleyebilirsiniz. Daha önceden o bölgede hangi balığın ne zaman çıktığını araştırarak şansınızı arttırabilirsiniz.
  2. Aksiyon tekniği ve tecrübe: Tecrübeyi yabana atmamak gerek. Araba ehliyeti gibi oltanın olmasından çok tecrübe de büyük kriterdir. Gerek balığı tanımak gerekse de malzemeyi tanımak önemlidir.
  3. Ekipman: Bence en önemli kısım burada başlar. İstediğiniz kadar tecrübeli olun, elinizdeki misinanız kötüyse balığı kaçırırsınız, kamışınız kötüyse hissedemezsiniz. Ekipmanınızdan bir tanesinin kötü olması sizin en zayıf noktanızdır. Bu yüzden malzeme seçiminde kaliteden ödün vermem.

Malzeme kaliteniz size başarıyı getiren en önemli etkendir. Kaliteli malzeme, sizin tutacağınız balığın olasılığını yükseltir. Pahalı malzeme en iyisidir iddiası değil bu. Kaliteli malzemeyi tercih etmekle pahalı malzemeyi seçmek bana göre ince bir çizgidir.

Ekipmanlarımı seçerken ürünlerin kriterlerime uygun olup olmadığını baştan aşağı incelerim. LRF Tekniğinde avlanırken attığınız gramajları bir düşünün. 1-2 gr jigheadler ile avlandığımızdan takımdaki 2 gramlık hafiflik bile benim için büyük bir kriterdir. Tabi ki hafifliği sağlarken estetiğinden ödün vermeyen, dizayn ve özellikleri ile size güven veren güçlü ekipmanlar isteriz hepimiz.

LRF disiplininde kullandığımız kamış ve makineler tüm sistemlerin dışında bambaşka bir olay benim için. Mikro takımlar en ince kamışlar, en küçük makinelerle av yapmak ve bu makinelerle muhteşem avlar yapmayı kim istemez ki.

Yukarıda saydığım kriterlerden ilk ikisi kişisel olsa da üçüncüsü sizin en önemli dostunuzdur. Avda ekipmanlarınızla bütün olmanız ve onun gücünü hissetmeniz gerekir. İşte burada da bir mühendis olarak da çalışmalarını zevkle takip ettiğim Shimano, benim en sevdiğim dostum oldu. Avlarımda kullandığım ekipmanların başarılarımdaki katkısını kesinlikle yabana atamam. Kamış ve makinelerinde kullandığı teknolojileri hafif ve güçlü ekipman konusunda fazlasıyla tatmin edici.

Şu an kullandığım takımla şüphesiz muazzam avlar yaptım. 1670gr bir eşkinayı Diaflash 80 UL (244cm 1-7gr) & Shimano soare c2000pgs bir makine ile çektiğimde bence LRF için kullanılan en ince 0,12FC ile yapılmış en güzel avım olarak kendi defterimde güzel bir sayfaya imza attım.

Makinelerinde kullandıkları soğuk döküm, hafiflik, güç ve estetik yönünden hep ayrı bir yeri olduğunu belirtmeliyim. Kullanmış olduğum Diaflash’taki hissiyat gerçekten çok başarılı. Tabi ki bu ince kamış x sarım, taftec x gibi teknolojilerle desteklendiğinde aklımda pek de soru işareti kalmıyor. Ekipmanınıza güveniyorsanız avda da gücünüzü bilirsiniz.

Kullandığım malzemelerde neden hep Shimano tercih ettiğimi sanırım en güzel böyle açıklayabilirdim. Güven veren bir dostla av yapmaktan ve kaliteden ödün vermeden avlarıma devam etmek için Shimano…