Neden hızlı devir makine aldım?

Merhaba sevgili dostlar, kısa süre önce iki makinemi de elimden çıkarmaya karar verdim. Bu iki makineyi de değiştirmek istememin iki sebebi var. Biri macera aramam, diğeri yeni makine kullanıp inceleyip yazısını yazmak. Bu alanda orta sekmentlerden üst sekmentlere adım adım çıkarken kullandığım ürünleri de değerlendirip sizlere yazdım. Neyse asıl konumuza gelecek olursak yeni bir makine aldım. Stradic 1000 hg yani hızlı devir 79cm/1tur devirli bir makine.

Peki bu makineyi tercih etmemdeki sebep neydi?

Açıkçası lrf için düşük devirli yavaş sarım yapan ve 1000lik olması gerektiği konusunda bir çok yazımı görebilirsiniz. Fakat bir süre 2500lük bir makine ile av yaptım. Bundaki sebep, kafanın büyük olması beni ne kadar etkiler görmekti. Aslında makinenin büyük küçük olması gibi kriterlerden çok şu noktalar püf noktaları:

Makine sarım turu 75cm altı (yaklaşık olarak), 220gr altı, kalama hassasiyetinin olması.

Bu kriterlerle baktığımızda zaten çoğu makine 1000lik makine özelliklerini gösterse de bu değerlere giren 2500lük makineler de olduğunu ve bunların da kullanılabileceğini görebiliriz. Bir süre 2500lük makine denedikten sonra küçük ama hızlı sarım bir makineye geçiş yaptım.

Hızlı sarım makine ile aksiyon vermek zor!

Aksiyon olayı lrf avcılığının en kritik noktası. Eğer aksiyon vermeyi oturtamamışsanız balık alamazsınız. Ve doğru malzeme seçip seçmediğinizi de bu noktada tekrar gözden geçirmelisiniz.

Aksiyon olayına sürekli aynı malzeme kullanarak elinizi yatkın hale getirebilirsiniz. Ben de bir süre bunu yaptıktan sonra kendimi geliştirebilmek adına çok sertinden çok yumuşağına bir sürü farklı marka kamış denedim. Aslında aksiyon olayının makineden çok kamışta bittiğine karar kıldım.

Çok fazla malzeme değiştirdiğinizde ana kriter kamış oluyor. Yani kamışa eliniz alıştıysa gerisi kolay. Tabi ki ben de bu kullandığım kamışı alalı biraz da zaman geçip elim alıştığından, makinemi değiştirip bir süre de makine denemiş oldum.

Değişim yaparken hem makine hem kamış değiştirdiğimde sistem komple değişiyor ve değerlendirmek çok zorlaşıyor. Yani araba alıp lastiğini değiştirip yol tutuşunu görmekle, arabayı komple değiştirip yol tutuşunu görmek gibi düşünüyorum ben. Yani doğru değerlendirme için bir noktada bazı kriterleri sabitleyip diğerlerini değişken kılmak gerek.

Elimi diaflash 244cm 1-7gr kamışa alıştırdıktan sonra makinede de hızlı devire doğru geçmeye başladım. Soare 54cm sarımla en yavaş makinelerdendi. Sonraki aşama 72cm rarenium oldu. Ve sonrasında stradic 79cm saran hızlı devire geçtim. Biraz tecrübenin verdiği bilgi ve el alışkanlıkları ile de daha ikinci atışımda makineye elim oturdu diyebilirim. Fakat benim avantajım şuydu: Çok fazla ürün değiştirip elimi hepsine alıştırmak, yavaş yavaş hızlı devire geçip öngörüde bulunmak, aksiyonu kamıştan vermek.

Ben aksiyon verirken elimi önce kamışa alıştırırım. Makine arka planda kalır. Bu ne demek? Yani attıktan sonra boşluğunu alıp kamışla minik aksiyonlar verip kamışla sadece boşluğunu alırım. Elimi böyle alıştırdığımdan, makineyi sararken kamışa da aksiyon verdiğimde spin yapar gibi silikonu çok hızlı yönlendirdiğimden av yapamam. O yüzden ya kamışa aksiyon veririm yada makineyle sarım yaparım. İkisi olduğunda en yavaş devirde bile çok hızlı aksiyon verdiğimi fark edip bu durumu engelledim.

Yukarıdaki durumu kendimce ayarlayıp hızlı devir makinenin bana faydası olabileceğini ve boşalan misinanın daha hızlı toplayabileceğimi ve bazı balıklarda yakaladıktan sonra daha hızlı sarım ve makinenin daha hassas kalama ayarı olduğunu göz önünde bulundurarak daha iyi performans alabileceğimi düşündüm. İlk avımda da 4 mırmır ve bir kaç istavritle zaten yabancılık çekmediğimi gördüm.

Hızlı devir makine, aksiyon verirken saranlardansanız veya yeni başlıyorsanız tavsiye etmeyeceğim makinelerden. Yani sarımı hızlı olduğundan eliniz yavaş da sarsa illa ki bir ayarsızlık hissedip silikonu hızlı sarmanıza sebep olur.

Aksiyon bitince lrf biter.

Her yaptığımı yapmayın. Özellikle yeni başlayanlar!

Lrfnin son gelinecek noktası bu deyip direkt benim geldiğim noktadan başlayanlar başlamak isteyenler var. Sevgili dostlar profesyonel seviyede değilim ama belli tecrübelere sahip biri olarak aşama aşama gitmenizi, başlangıç orta ve üst sekment olarak üç aşamada ekipman tercih etmenizi öneririm. Bu olayı da ehliyet sınavını geçen kişinin 400 beygir arabanın kontağına basmasına benzetirim. Takımı zaptedemeyip, kıymetini bilemeyip hassasiyetini anlayamayıp ilk duvara çarpar ve lrfyi bırakırsınız. Bu duvar da genellikle hissiyat algılayamama, silikona aksiyon verememe, takım kırma gibi… Bu yüzden benim önerilerimle yaptıklarımı ayrı tutun. Ben farklı şeyler deneyip biraz kobaylık da yapıyorum diyebilirim. Bazıları tutarken çoğunluğu sistemin dışında kalabiliyor. Ama yaptıklarımı takip edip yapılmaması gereken çok şey de görebilirsiniz.

Kullanılan takımlar av verimini doğrudan etkileyen çok çok önemli faktördür. Yani balığı silikon cezbeder. Siz yakalarsınız. Kamış makine ip leader yani ekipmanlarınız kıyılatır. Sizin de balığı yakalamanız için doğru aksiyon verebileceğiniz kamışa makineye ve hissiyatı iyi malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu konuda da önerileri ve sosyal medyada yorumları okuyup buna göre tercihler yapmanızın daha doğru ve sağlıklı olabileceğini düşünüyorum.

Son olarak hızlı devir makine tercihinin bir macera ve uç noktalarda farklı şeyler denemek olduğunu yine keza klasik lrf kamışlarından daha uzun bir kamışla aksiyon vermenin daha farklı olduğu gibi makinenin de hızlısını alarak aslında zor bir takım yapmak ve oyunu zor seviyede oynamak istediğimi belirteyim. Nasıl eliniz oyuna alışınca zor seviye yaparsanız aslında benim de yaptığım birazcık buydu.

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Hoşçakalın.