Muhteşem Mırmırlar ve Hikayesi

Bölgemdeki balık populasyonunun çeşit ve miktar olarak az olmasından dolayı genellikle aynı avları yapsam da her seferinde bu balık türüne daha çok yönelip farklı şeyler deneyip avcılığımı geliştirmekteyim. Hep aynı yemler ve aynı aksiyon yerine de farklı şeyler deneyip balığın av verme şekilleri üzerine konuşacak çok şeyim olduğunu belirtmeliyim. Bu konuda da sizlerden gelen talep üzerine tekrar aksiyon kamerası ile çekimlere daha iyi bir kamera ve ekipmanla gireceğimi de duyurayım. Bu sayede ne tür bir aksiyon verdiğimi de sizlere kamera karşısında anlatacağım.

Mırmır şu sıra harekete henüz geçemese de arada bir oltamıza gelmekte. Tabi ki bunun için bol bol yürüyüş ve yoklama da gerekmekte. 12 km yolu olta ata ata sabah 5 e kadar olta atıp doğru mera aradığım avlarımda nihayet kendime uygun bir kaç farklı mera edinmeyi başardım.

İnsan kalabalığından uzak ve kafa dinleyebileceğim akıntısı az rüzgarı az ve dibi kumluk bir merada şansımı denedim. Av hakkında da bilgi vereyim hızlıca: Ağır gramajlar denediğimde genellikle ilerilerde balığı aradığımdan ağır attığımı, balık yakınlarda ise 1 gram gibi hafif gramajlarla çalıştığımı da belirteyim. Fujin yummy turuncu, nikko pembe ile başarılı  avlar yaptım. Bir kaç farklı yem daha denedim fakat bu iki yemin performansı etkileyici idi ve bunlarla devam ettim.

Kumluk alanın bitip yosunun başladığı noktaya jigheadi indirip, dibe indiğini anladığım anda dipten bir karış yukarıda kuyruk sallayarak gelecek şekilde bir sarım ve aksiyon ile balığı diplerde aradım. Öncelikle sert aksiyon denesem de vuruş alamayınca yumuşak aksiyon ile salına salına getirdiğim yummy ve nikko ile balıklar aldım. Nikko pembe loş ışıklı merada parlak ve beyaza yakın renk andırdığından olsa gerek, istavrit de kandırdı bir kaç kez. Aslında bu tür büyük yemler genellikle mırmır eşkina gibi balıklarda daha verimli.

https://www.instagram.com/p/Bzk8KsmgC_K/

 

Farklı günlerde yakaladığım mırmırlar pembeye ve turuncuya çok daha istekliydi. Eğer sizler de mırmır odaklı av yapıyorsanız bu renklere daha yoğun çalışmanızı öneririm. Aksiyon konusunda ise çok yakında çekimler ile izah etmeye çalışacağımı tekrar edeyim. Daha güzel avların sizlerin olması dileğiyle, başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…