Misina kalınlığı ve çekeri ne olmalı?

Misinaların her türlü yükü çekmesini isteriz. En çok çeken ve hiç kopmayanını isteriz fakat aslında doğru olan nedir? Mono misina ile FC misina arasındaki farkı, misina tercihinde ip yada mono tercihi üzerine yazılar yazdık fakat nasıl misina kullanımında çeker aralığı konusuna eğilmediğimi fark ettim.

Misinalar aslında elimizdeki kamışın ve makinenin hasar görmesini engelleyen ani bir gerilmede kopması gereken bir balık tutma aracıdır. Yani aslında bir noktadan sonra kopması, bizim diğer malzemelerimizin deformasyonunu engellemek için avantajdır.

sab
Bir makinenin Şok Absorbe Freni

Örneğin ip misina kullanıyoruz ve çekeri 20 kg kadar ve makine de 9kg drag gücü olsun; bu durumda kamışı yormamak için yani deformasyonunu azaltmak için kamışı mümkün olduğunca eğmeden balığı çekmeyi denedik. Bu durumda da güç makineye biner. 9kg drag gücü yazan makinenin aslında drag gücü 7-8kg kadardır. Misina yada kullandığınız ip bu kuvvetten sonra kopmazsa, makinenizin bilyaları dağılabilir. Yani benim dikkat ettiğim ilk nokta makine drag gücünüze yakın bir misina bakmak. Misinanın çok güçlü olması yerine kalama ayarının doğru ayarlanmasını öğrenirsek, 3-4kg çekerli misinalar ile 5 kg balığı çekenleri gördüm. Eğer kalama ile balığı yormayı öğrenebilirsek, makine ve kamışı yormayan misinalarla en verimli avı yapabiliriz. Bunu göz önünde bulundurup makine drag gücünüze göre bir misina tercihi yapmamızın daha doğru olacağını düşünüyorum.

fishing-equipment-wood-fishing-rod-hook

Aslında misinalar genellikle düğümden kopar, patlamaz. Bunun için doğru düğümler misina çekerinden önemlidir. Benim için ilk kriter misinanın düğüm atılabilirliğidir.

Misinalar ani vuruşlarda şok kuvveti absorbe edebilirse, o misinayı koparmadan doğru av yapabiliriz. Çok ince misinalar kullandım fakat genellikle koptuğu noktalar düğümler oldu. Jighead yada klipse attığım düğümlerin çekeri tüm olta takımımın zayıf noktasıdır. Bunun için düğüm atabileceğim misina tercih ederim. Arkasından çeker gücüne bakarım.

  1. Yazı için teşekkürler. Peki bu noktada düğümler ile ilgili tüyolar nelerdir, bununla ilgili de bir yazı açabilir misiniz?

    1. Düğüm teknikleri ayrıca bir konu olarak değerlendireceğim Kemal bey.

  2. Pekala düğüm atılabilirliği nasıl tespit ediyorsunuz?

    1. Düğüm atılabilirliği zamanla tecrübe ile çözüyorum malesef. Misinalar da esnek olanlar ve sert olanlar var. Bu konuda kişisel tecrübelerimi değil biraz ön araştırma ile misina yapısını inceleyip bir yazı koymayı düşünüyorum.

  3. Hocam lrf 1-10gr atar kamıs 9 kg drag makina misina önerisi bütçe sıkintı yok

    1. Kamış: Shimano Soare X tune veya Yamaga blank 74II, Shimano Stella 1000 FB. Size üst sekment bütçe sıkıntısız LRF takımı. 9 kg drag isteme sebebiniz nedir anlamadım. Ama 9 kg balıklara oynayacaksanız direk spin takım alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir