Misina & İp inceliği ve ava etkisi

Sevgili dostlar son günlerde haftasonları ava gitsem de siteye çok yazı yazamadım. Fakat sizden gelenleri instagram hesabımızda paylaşmaya devam ederken hikayelerimizde de anketler yapmaya ve kısa küçük bilgiler vermeye devam ediyorum. İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla hobiye ve hobi sitemize vakit ayıramadım. Fakat avlarda edindiğim ufak püf noktaları da sizlere yazmak istedim. Bir kaç seferdir avlarımda misina kalınlıklarını değiştirip takımın çekerini düşürmeyen doğru kalınlıktaki mono misina yada ip&leader ikilisini arıyordum aslında. Bu arada da farklı farklı ürün ve malzemeleri deneyerek verimleri hakkında da bir kaç avdır kendime çıkarımlarda bulundum.

Sevgili hobidaşlar, öncelikle lrf takımı için hedefi yada hedefleri doğru belirlemek gerek. Örneğin kendi adıma mırmır ve istavrit avında kullandığım misina 0.16mm mono misina iken sadece mırmır avlarında leader 0.07mm ip ve 0.20mm fc Leader kullanıyorum. Sadece istavrit avına gidiyorsam da 0.14 mm mono misinaya geçtim. Bu değişikliğin sebebi ise balıktan balığa misina kalınlığına göre av veriminin değişmesi diyebilirim. İstavrit avlarında (ki aslında en çok yaptığımız avlardandır) 0.16 mm mono misina üzeri kalınlığa çıktığımda verimin düştüğünü gördüm. 0.20mm %100 FC leader kullandığımda aldığım balık 0.16mm mono misinaya göre yarı yarıya azaldı. Bu da aslında gösteriyor ki verim misina kalınlığıyla çok farklı boyutlar alabilmekte. Bu tabi her balık için geçerli mi?

Her balığın yapısı farklı aslında. İstavrit avlayacaksanız misinayı inceltmek zorunda kalıyorsunuz. Bu inceltme 0.08 mm monoya kadar bile olabilir. Ama bu durumda da başka sürpriz durumda kopma riski çok yükselmekte. Bu durum için kendime bir aralık belirledim ve mono misinada 0.16mm mono, ip içinde 0.08 mm ve 0.20mm FC üzerine çıkmanın lrf için anlamı olmadığını düşündüm. Bunun ilk sebebi ise yaptığımız mırmır avları. Mırmır yemi yuttuktan sonra bir kaç kez kafa atıp sonra bir sağa bir sola yüzerek ağzındakinden kurtulmaya çalışır. Bu durumda ilk zayıf halka düğümlerdir.

Misinanın üzerinde kötü bir düğüm varken bu noktada kopar ikinci aşamaya geçemezsiniz. Bir basınca kadar kalama verir ve balığı yavaş yavaş çekersiniz. Çekemiyorsanız bi yerde koparması normaldir. Kopmayan misina sizi kamıştan edebilir. Misina kopmaz kalama da kapalıysa kamışa binen yükle birlikte iki parça kamış bir bakmışsınız üç parça olmuş. Bu yüzden kamış ve makinelerin çekme kuvvetlerinin 2-3kg arasında olacağını düşünün. Bu kuvvetin üzerindeki misina kullanıldığında gereksiz görünürlük ve atarken yaşanan sıkıntılar gibi klasik misina hataları yaşarız. Bu yüzden 0.16mm mono ve kaliteli mono kullanmanızı tavsiye ederim.

Görünürlük 0.16mono için istavritte orta verim sağlarken mırmırda eşkinada yüksek verim sağlar. Ama levrek için yada bölgedeki 1.5-2 kg civarı sürpriz balıklar için de kopma tehlikesi demektir. Bu yüzden merayı tanıyıp buna göre av yapmanızı hep en başta söylemeye çalıştım aslında. Misina kalınlığını 0.06mm ip ve 0.14mm leader ile 0.08ip ve 0.20 mm fc leader arasında; monoda ise 0.08mm ile 0.16 mm arası ip kullanımının lrf için yeterli aralık olduğunu düşünmekteyim.

Bu aralığın üzeri kamış makine için jighead ve düğümler için zorlayıcı kritere girip başka yerden patlak vermesine sebep olacaktır. Elimizdeki takımın gücü ile doğru kalama ve doğru malzeme kullanımı ile de lrf ile yakalanacak çoğu balığı kıyılatabileceğimizi unutmayalım.

 
Misina konusu balıktan balığa görünürlük esneklik v.b. şartlarla değiştiğinden aslında takımın en püf noktası olduğunu düşünüyorum. Düğüm tutmasından esnekliğine çekerine kadar takımın gücünü belirleyen ve bizim için önemli bir kriter olduğunu düşündüğüm ip ve misina hakkındaki çıkarımlarım şimdilik bu kadar. Bu çıkarımları yaparken de 0.14 mm mono trabucco, 0.18 mm powerline, 0.16mm invisible, 0.16 powerline, 0.08powerpro ip, 0.07 kairiki ip, 0.06 kendo ip, 0.074 kendo ip, 0.06 mm duel ip, 0.10mm kendo ip kullanımı sonucunda elde ettiğimi de ekleyeyim. Misina ve iplerin her biri farklı esneklikte farklı yapıda olduğunu ve doğrusu için gidilen yolda sapmalar yaparak en optimum takım için en verimli kalınlığı kendim için bu şekilde buldum. Tabi ki eklemek istediklerinizi yoruma eklemeyi ve yanlış yada düzeltmek istediğiniz yerlerde de yoruma yazmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın, hoşçakalın…

 1. Merhabalar lrf ye yeni başlıyorum kabura Hunter 2 12 238 santim kamış aldım. okuma Dead Ringer drg-25 makine aldım. bu takımda 0.22 fluorocarbon misina kullanmayı düşünüyorum Bu misina sıkıntı olur mu yorum ve tavsiyelerinizi yazarsanız memnun olurum

  1. hocam Flourocarbon kaplama nippon kullanacaksınız sanırım. Gerçek FC 50 metre yada 30 mt olur. O da makineye sarılmaz, ip önüne leader yapılır. Alacağınız mono misinayı 0,16mm yapmanız yeterli. İncecik takımlara halat gibi misina kullanmak av verimini olumsuz etkiler.

 2. Selamlar.. Yazılarınızı ilgiyle takıp ediyorum, teşekkürler.. Elindeki ürünü pazarlamaya çalışmayan birilerinden bilgi almak çok güç..
  Gelelim soruma..
  Boreas 1-15 kamış ve epxt 20 set edindim.. 130m 0.08 İp misina ve leader ile makine dolmayacak sanırım. Atış verimi için de dolması gerektiğini sanıyorum.. İp öncesi dolgu kullanmalı mıyım yoksa lrf ile hedeflenen mesafe çok fazla olmadığından 2m-2,5m leader ile kullanmam yeterli olur mu acaba?

  1. makine kafasının altına mutlaka dolgu yapın. Ama şu kadar dolgu demek çok zor. Kafayı full doldurun. Erimi düşer yoksa. leader de biz 50-60 cm yapıyoruz. 2 mt çok fazla

 3. Fujin salty rugger 230 cm 0.8-10g atarlı

  Okuma ceymar cxt 10

  Sakura 0.04 ip misina +0.20 leader ile ne avlar yapabilirim

  Kullanacağım yemler : savagear jigheadlerinden,kokulu isome yummy + asist ignelerden aldım ne gibi avlar yapabilirim ?

  1. lrf sürpriz dolu. Her avı yapabilirsiniz. her balığın nerede yaşadığını nasıl avlandığını tek tek yazdım. Bu konudaki yazılara göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir