Mırmır Balığı ve Av Teknikleri

Tam da şu sıralar Mırmır balığının revanşta olduğu ve LRF avcılarının da bu balığın güçlülüğünden dolayı çok zevkle avlarını yaptığı mırmır balığının avı üzerine bir yazı yazmak istedim.

img_1310Bir balığı tutmadan önce balığın nasıl yapıda olduğunu ve nasıl yaşadığını, ne yemleri yediğini araştırarak başlayabiliriz. Çok uzaklara gidip kelime anlamı şuradan gelir diye girmeye gerek yok.

Mırmır balığı vücut yapısından dolayı ağzı diğer balıklardan biraz daha farklı ve toprağı daha rahat karıştırabilecek ve aşağı doğru bakan bir kafa yapısına sahip. Yani bu  durum aslında yemi orta suda gezdirirsek mırmırın dikkatini çekme olasılığı düşer. Ağız yapısından dolayı kum diplerinde kurtçukları arayan bu balık, dişleri değil de dudakları olduğundan yemini kefal gibi emerek yiyen bir balık türü.

 

Aksiyon Türü ve Mera Seçimi

img_1414

Öncelik mera seçmek tabiki. Bu konuda da dip yosunluk ve kumluk alanları yoklayabilirsiniz. Gelelim aksiyon konusuna. Yapı itibariyle kafası öne eğik olduğundan ve dip taradığından yemi dipte çok hafif zıplatarak minik hareketlerle çekebilirsiniz. Zıplatmak ile sürüklemek arasında büyük fark var tabiki. Sürüklerseniz balığı ürkütebilirsiniz. Dip balığı olmasından dolayı 2,2-2,5 gr jigheadlerle çalışabilirsiniz. Bunların bize avantajı atış erimini yükseltecektir. Su içinde yüzmesini değil dipten ufak hareketlerle çekimini istediğimiz için ağır (Max 3 gr düşünün) jigheadler ile çalışabilirsiniz. Hem dibe hızlıca batar hem de atış erimi artar.

Balık oltaya vurduğunda: Balığın jigheadi yokladığını hissederseniz kamışla ufak bir tasma vurarak jigheadin damağına takılmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında da biraz kalama verin ve balığı yorduktan sonra kepçeleyerek tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer doğru merayı bulursanız sürü halinde gezdiği için yemi diğer sürü balıklarına kaptırmamak için hemen mideye indirmek isteyecektir. Bu bakımdan dipte aksiyon verdiğiniz kurt türevi yemler(Motor oil veya kırmızı gulp gibi) yada teke benzeri (Örneğin reins glow) yemler, ilgisini çekecektir.

 1. Ustam yazilarin cok guzel. Ozellikle benim gibi lrf ye yeni gonul vermisler icin super. Benim bi sorum olacak. Mirmir avinda surume ve ziplatma tekniklerine deyinmissin peki ziplatma teknigini nasil yapabiliriz. Sahilden atmayi dusunuyorum. Takim olarak okuma 2_12 atarli okuma kamisim
  Okuma safina pro spa 25 makine
  Silikon olarak isome kokulu var.
  Jighead olarak pek cok gramajda var.
  Tavsiye edecegin yontemleri ve aksiyon turlerinden bahsedersen cok sevinirim.

  Eline emegine saglik…

  1. Ercan bey merhaba. Öncelikle LRF avcılığında Usta olduğumu düşünmüyorum. Yazdıklarım da kişisel avlarımdaki tecrübelerim. Aslında kişisel tecrübelerimin ve ”Uzmanına Sorduk” köşesindeki gibi av arkadaşlarımın tecrübelerinin sizlere seçenek olarak yol göstermesini amaçlıyordum. Mırmır konusuna gelecek olursak; kokulu yemler, kokusuz yemlere nazaran daha etkilidir. Kokusunu alan balık, yemin etrafına yaklaşır. Doğru aksiyonu da verdiğinizde balığı kandırabilirsiniz. Doğru aksiyon ise zamanla oluşacaktır. Ben bir çok kez balığın biraz önüne yemi atıp doğru aksiyon vermeme rağmen zıplamayabiliyor. Temkimli davranıyor yada aç olmuyor. Bu durumlarda şans faktörü devreye girebiliyor.
   Zıplatma tekniğine gelecek olursa dipte gezen bir kurtçuk düşünün. Dibe deyip, dipten 3-5cm yukarı ani zıplayıp aşağı düştüğünü (aynı çekirge gibi) düşünün. Bunu su altında vermeye çalışın. Aksiyon içine arada iki yukarı çekip bekleme bir yukarı sonra bekleme gibi kendinize göre tarzlar çıkarabilirsiniz. Bu durum size kalmış. LRF bana göre yaratıcılıktır. Bazen de hiçbir şey yapmazken dipte duran yeminize bile saldırabilir. Sadece söylediklerime takılı kalmayın. Bunlar birer seçenek olsun. Siz yine şansınızı deneyin.
   Bir de ek not olarak ben genellikle gulp ile mırmırda daha çok verim alıyorum. Bunun sebebi de kokusunun ölü mamuna benzemesi. İsome de iş yapmıyor değil tabi ki. Ama kişisel tercihim gulp kırmızı yada motor oil 5 cm olanlar. Bunun dışında kokusuz sarı ve pembe silikonlarla da aldığım oldu. Fakat gulp kadar etkili olduklarını söyleyemem.
   Jighead tercihine gelecek olursak önemli olan kısım, iğnenin sağlam olması. Her balıkta bir jighead eğdiğim de olmuştu. İğne gramajı 1-3 arası hepsi ile verim aldım. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur. İyi eğlenceler, bol trofeli avlar…

   1. Ben değirmenderede tekenin iş yaptığını duydum, acaba sahte karidese atlar mı diye düşünüyorum ne diyorsunuz

    1. atlayabilir. Denemek lazım. sahte boyunu küçük tutmaya çalışın

 2. MERHABA
  SORMAK İSTEDİĞİM MIRMIR OCAK AYINDA LRF İLE AV VERİR Mİ?
  İZMİRDE YAŞIYORUM.

  1. Barış bey merhaba,
   Bölgede hangi mevsim ne balığı çıktığını ve hani merada ne balık çıktığına dair bilgileri bölgenizdeki balıkçılardan öğrenebilirsiniz. Bizim site yardımcı olabileceğimiz kısım; hangi derinlikte ve akıntıda hangi jighead kullanılır gibi kabataslak bilgiler verebilirim. Bir de kendi tuttuğum balıklardan edindiğim tecrübelerden çıkarımımı sizlerle paylaşabilirim. Hedeflediğim balıkta hangi aksiyonlardan verim aldıysam dürüstçe bunları yazabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir