Mırmır balığı beslenme şekli ve av tekniği

Merhaba sevgili dostlar LRF avcılığında Mırmır balığının yapısı, yemlenme şekli, mera yapısı ve saati, hangi derinlikte, hangi silikon ve maketler, aksiyon tekniği ve püf noktaları tek tek yazmaya çalışacağım.

Mırmır balığı yapısı ve mera seçimi

Mırmır balığı öncelikle yapısı itibariyle üzerinde çizgileri bulunan, ağzı dişsiz ve dudak yapısı kumu karıştırmasına daha müsait bir yapıdadır. genellikle kumluk alanlarda ve sürü halinde gezen, iskele içleri olsun, gemi vb batıklarında kumluk alanları karıştırarak kendine yem bulan bir balıktır. Tam kıyıdan derin her bölgede avlanabileceğiniz bu balık kumluk plaj vb alanlarda yaşar. Eğer av saatlerini sorarsanız, sabah suyunda yüksek verim alacağınız gibi genellikle akşam suyu ve tüm gece de av vermektedir. Ben genellikle en verimli avlarımı gece güneş tamamen battıktan sonra yapsam da defalarca gündüz de LRF yöntemi ile Mırmır Balığı tutanları gördüm.

Yem seçimi

Mırmır balığı için mera seçiminden sonra gelelim yem seçimine; genellikle yemli avlarda avcıların tercih ettiği mamun, yada boru kurdudur. Bundan dolayı mamuna benzeyen yemleri dipten çekerek Örneğin: Duel Moe-B yada mini jigleri dipte aksiyon verdirerek avlanmayı deneyebilirsiniz.

Silikon tercihinde ise ecogear yemlerinden pembe ve diğer renkleri, gulpun uzun olan kırmızı, kısa 5 cm lik kırmızı ve motor oil renkleri ile mırmır yakaladım. Kokusuz silikonlardan da glow özellikli ürünleri tavsiye edebilirim.

Gelelim aksiyon konusuna. Yapı itibariyle kafası öne eğik olduğundan ve dip taradığından yemi dipte çok hafif zıplatarak minik hareketlerle çekebilirsiniz. Zıplatmak ile sürüklemek arasında büyük fark var tabiki. Sürüklerseniz balığı ürkütebilirsiniz. Dip balığı olmasından dolayı 2,2-2,5 gr jigheadlerle çalışabilirsiniz. Bunların bize avantajı atış erimini yükseltecektir. Su içinde yüzmesini değil dipten ufak hareketlerle çekimini istediğimiz için ağır (Max 3 gr düşünün) jigheadler ile çalışabilirsiniz. Hem dibe hızlıca batar hem de atış erimi artar.

Balık oltaya vurduğunda: Balığın jigheadi yokladığını hissederseniz kamışla ufak bir tasma vurarak jigheadin damağına takılmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında da biraz kalama verin ve balığı yorduktan sonra kepçeleyerek tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir