Micro Jig ve Avcılığı

Merhaba sevgili hobidaşlar ben Salih Semi Şahin…
Bu yazım da micro jigleri nasıl kullandığımı soru cevap şeklinde anlatacağım. Aklınıza takılan soruları yoruma yazarak fikir alışverişinde bulunabileceğimizi belirterek yazıma başlıyorum.

Micro jig kullanmak zor mudur ?

Baby jigleri kavramam uzun sürdü 1.5 yıldır LRF ve light sistemlerle balık tutmaya devam ediyor olsam da Micro jigleri son 3 4 aydır kavrayabildim bence zor değil sadece yeni arayışlar içinde olmak lazım.

Micro Jiglere nasıl aksiyon verilir ?

Micro Jigler le yakalamayı en sevdiğim balıklardan biride zarganadır.
aksiyon genel de hava yatık olduğu zaman micro jigi kamşımı dik tutarak olabildiğince hızlı sarım yaparım bu şekilde jig batmaz ve suyun üstünde sekerek gelir zargana merada var ise kendini mutlaka belli eder.

Eğer derin bir yerde avlanıyorsanız jiginizi gibe indirin bazen sert vurup dibe salın bazen ufak zıplatarak çekin ben genel de gibe doğru indirirken balık yapışıyor. Bu aksiyonla dip balıklarını avlayabilirsiniz. Yazılı hani iskorpit izmarit mırmır eşkina levrek barbun gibi balıklar bu şekilde yakalanabilmektedir.

Jiglerin avantajlarından biride istediğiniz derinlikten aksiyon verebilmenizdir su yüzeyinde verim alamadıysanız orta suda minik zıplatmalar ile istavrit izmarit arayabilirsiniz orta suda birşey yok ise dipte mırmır levrek karagöz eşkina avlayabilirsiniz.

Micro Jig de Renk Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır ?

Gelelim renk seçimine ben genelde gece gündüz çalışabilecek renkleri tercih ediyorum mesela zebra glow parlak olması gündüz için iyi, glow lu olması gündüz için iyi

Kullandığım bazı micro jigler
soare tg
MajorCraft Jigpara
Kendo baby jig
İma gun

Asist Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Önceden hazır asistler piyasada sınırlı olsada bu sıralar bir çok lrf malzemesi satan yerde micro jigler için asistler mevcuttur jiginizin boyuna göre asist seçmek gerekir ördeğin 3 gr bi jige ss boy asist takılırken 5 gr için s boy asist kullanmak daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir