Mezgit balığı beslenme şekli ve Av tekniği

Merhaba LRF’ci dostlar, mezgit balığı kış aylarında bölgemde av veren ve çok lezzetli bir balık türü. Bu balığın nasıl beslendiğini hangi derinlikte avlayabileceğimizi ve hangi yemler ile nasıl aksiyon vereceğimizi anlatacağım.

Mezgit balığı genellikle kış aylarında av veren ve 13 cm asgari limit olarak belirlenmiştir. Genellikle 20-50cm arası boylara sahip olurlar. Kış aylarında kasım aylarında Marmara’da çok fazla av verir. Akşam üzeri kıyılayıp yem aramaya başladığından gecenin geç saatlerine kadar avlamak mümkündür. Mezgit dip balığıdır. Yani dipte yosunların arasındaki kurtçukları afiyetle mideye indirir. Ağzı çok büyüktür. Bundan dolayı yakalarken iğne çıkarıcı bulundurmanızı öneririm. Çünkü iğneyi değil klipse kadar jigheadi yuttuğu olmuştur.

Yem seçimi: Mezgit balığı genellikle tavuk eti ile ve 3’lü dip takımı ile yakalanır. Biz de bundan yola çıkarak sarı renkli silikonları yada gulp kokulu tüm silikonlarını deneyebilirsiniz. Dediğim gibi ağzı çok geniş olduğundan 10 numara iğne yerine 2-4 numara iğne tercih ederim genellikle. Bu balık dip balığı olduğundan ağırlık olarak 5 metre derinlikteki meram için 2,5gr jighead kullanırım. Bu ağırlık bazen akıntısız ve rüzgarsız havada 2 gr jighead bile kullanılabilir. Bu balığı genellikle dipte veya 0-50cm aralığında bu balığı kolay avlayabilirsiniz. Eğer yeminiz kokulu ise yaptığım bir püf noktayı da paylaşayım. Örneğin gulp kokulu yemi suya attım.

Dibe indirdikten sonra misina boşluğunu alıp biraz beklerim. 30 sn bekledikten sonra kokulu yem bölgeye kokusunu bırakacak ve cezbedici hale gelip balıkların ilgisini çekecektir. 30 sn sonrasında ufak zıplatmalarla yemi çekmeye başlarım. İki yada üçüncü aksiyonda hala balık gelmiyorsa 5 metre sağı yada soluna atarak bölge taraması yaparım. Eğer balık vurmuşsa damağına takmak için refleks gereği ufak bir tasmalama yapıp sonrasında boşluk bırakmadan balığı kıyıya alabilirsiniz.

Jighead kullanırken büyük iğne seçmek avantajınıza olacağı gibi ağırlık seçiminde de dip mesafesinin derinliğine göre ağırlık seçebilirsiniz. İllaki bu ağırlıkta diye belirli bir aralık hiçbir zaman lrf sisteminde olmamıştır.

Mezgit balığının av limiti 13 cm olduğunu hatırlatıp, gelecek nesillerin balıkları akvaryumda değil denizde görebilmesi için limitlerimize dikkat etmeliyiz. Mümkünse limitlere uyarak ve duyarlı olarak, av sonunda çevremize karşı duyarlı olarak avlarımızı sonlandıralım.

 

 

Herkese keyifli, eğlenceli avlar…

    1. Mezgit balığı dipte yaşayan bir balık. Yosun, kum, taş fark etmeden her ortamda yakalama şansı buldum ben. Eğer bölgede yemli mezgit çıkıyorsa kokulu yemlerle deneyin derim. Bir de iğne numaranızı 6’dan küçük tutmayın önerim. Tüm jighead’i yutacaktır yoksa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir