Merana göre LRF Takımı Toplarken…

Merhaba sevgili dostlar. Sezon açılırken çok kişinin aklındaki soru lrf takımını nasıl kuracağı ve hangi malzemeyi ne için tercih edeceği. Ben de bu konuda bildiğim kadarıyla sizlere yardımcı olmak için bu başlığı açtım.

Lrf takımı toplamadan önce hangi balığı hedeflediğimiz, meramızın derinliği önemli kriterler. Buna göre birlikte takım toplayalım.

Öncelikle marmara bölgesinde av yapan hobidaşlar biraz daha yumuşak kamışlar tercih ediyorlar. (Boğaz akıntılı olduğundan onlar da akdeniz ege için önereceğim kamışlara bakabilirler). Marmarada genellikle 0.5-7 gr gibi istavrit avcılığında en uygun atara sahip kamışlar ve 0-3 gr jigheadler ile silikonlar daha çok kullanılmakta.

Marmaranın suyu ve balığın huyundan olsa gerek, istavrit ve meraya göre değişen balık çeşidi (mırmır, eşkina, iskorpit vb) daha çok silikon avında en verimli sonuçları almanızı sağlıyor. O yüzden silikon avcılığı marmarada daha fazla. Silikon için de 0-7 gr arası atara sahip kamışlar daha çok tercih edilmekte.

Meranız derinse;
Mera eğer derinse 5 metreden fazla derinlik varsa, 0-7gr arası atardaki kamışlar dibe inip bir mırmır avcılığı yapmak istediğinizde misinanın esnekliği ve kamışın da esnek yani yumuşak olmasıyla, dip avcılığında aksiyonu net verememe, tasmalamada geç kalma yada yumuşak kalma gibi durumlardan dolayı yumuşak kamış derin meralarda biraz daha zor olduğunu söylemeliyim. Örneğin 2-12 gr gibi 0.8-10gr gibi atar aralığındaki kamışlar tercih edilmesi daha zevkli avlara imza atmanızı sağlayabilir.

Ege ve akdeniz için ise predatör yani avcı balıkların oluşu, tral, baraküda gibi balıkların yanı sıra marmaraya göre daha da irileşen istavritler tutmak mümkün olduğundan ve balığı kıyılatmada zorluk çekmemek için 1-15gr gibi yada 2-12,3-15 gr gibi aralıkta kamışlar daha çok tercih edilmekte. İkinci bir olay ise marmarada ağırlık silikon iken, ege ve akdenizde mikrojig ve maket balık avcılığı daha da verimli. Bu yönden de bakıldığında silikon avcılığında düşük gramaj ve yumuşak kamış gerekirken, maket balık ve jigging için fast yada extra fast diye tabir edilen sert aksiyonlu kamışlar tercih edilmekte. Böylelikle maket balık yüzdürürken jerk yani ufak vuruşlarla sahteyi çektiğinizde kamış jerki sönümleyemeyecek ve maket balığa aksiyonu net bir şekilde verebileceksiniz.

1-7gr ile 1-15gr iki farklı lrf seti topladım kendim için. 1-7 gr atara sahip kamışımla (Shimano Diaflash) av yaparken jigging ve maket balık yüzdürme verimi diğer kamışıma göre daha kötü olduğundan 1-7gr aralığındaki kamış ile silikon&jighead kombinasyonu yaparak (genellikle de bu şekilde av yapıyorum marmarada) kullanmaktayım.

1-15gr kamış (Fujin Boreas) ile ise maket balık ve jigging avcılığına daha yatkın olduğundan o gün için hangi stille av yapacağımı belirleyip o kamışı yanımda götürmekteyim.

Kamışların atar aralıklarını siz de yukarıda kendimce yaptığım çıkarımlara göre kendinizce yorumlayıp başka fikirleri de harmanlayarak gramaj atar aralığını seçebilirsiniz.

Kamış boyu ne olmalı?

En önemli konulardan biri de bu tabi ki. Boyunuza göre kamış tercih edilse de lrf kamışlarının boyları genellikle kısadır. Boyu uzadıkça kullanılan karbon malzemenin fazla olmasından da denge sağlanması gibi üretimsel tekniklerden dolayı fiyatlar bir tık artabilir.

Eğer yeni başlıyorsanız 210-230cm arası kamışlar idealdir. Ama boyunuz uzunsa, kamış kolunuz kadar kalabileceğinden 244cm lik kamışlara da geçebilirsiniz. Ama dikkat. Uzun kamışlarda aksiyon vermek biraz daha zordur. Bunun sebebi elinizde ufak bir aksiyon 200cm kamışta 10 cmlik silikon hareketi sağlarken 244cm kamışta bu hareket 15-20 cm olabilir. Silikonu yada maket balığı yüzdürürken çok hızlı aksiyon vermenize sebep olabilir. O yüzden elinizin alışıp yumuşak aksiyon vererek bu kamışları kullanmanız önemlidir.

Bir de içsularımız göller ve derelerimiz var tabi ki. Onlarda sistem nasıl olmalı?

Lrf adı çıkmadan önce kasnacılar 5-15gr gibi kamışlarla zaten lrf yapıyor ve 3-5gramlık sahte balıklar yüzdürerek bizden önce bu mikro spin takımlarını kullanmaya başlamışlardı. O yüzden kasna avcılarının çoğu bizden daha eski ve bilgilidir bu konuda. Zamanla kalıplaşan mikro spinning sistemi 1-15gr atarlı herşeyi lrf kalıbına sokulmasından dolayı kasnacılar da lrfci oldular. (Kabul etmeseler de kalıplaşmış bu olayda yeni adı bu oldu:))

Not: Tatlısuda lerefe yapılmaz o mikro spinning olur. Light rock fishing yok o light spinning yorumlarını yazıdan sonra aşağıda göreceğinize şüpheniz olmasın 🙂 Bu tartışma için vakit ayırmak yada isminin o veya bu olması ile ilgilenmiyorum. O yüzden isme takılmadan konumuza devam edeyim.

Kasna, perch, levkit, turna, sudak ve benzeri balıkların avlarında maket balık ve vibrasyon yemlerin çok iş yapması, keza istavrite göre daha büyük boylarda ve daha mücadeleci olmalarından dolayı da kamış atar aralığının 3-15, 5-15 gr gibi olabileceği gibi 0-10gr gibi kamışlarla da kasna avlarına olta atabilirsiniz. Ama 0-7gr gibi kamışlarla kasna avcılığı çok daha zor olabileceğini ve bu tür kamışları istavrit odaklı av yapmakta kullandığımızı da söylemeliyim.

İç sularda göl ve göletlerde jigging ile balık kandırmak mümkün olsa da ağırlık olarak maket balıklar tercih edilmekte. Bir de tabi ki mepps kaşıklar tatlısularda çok başarılı diyebiliriz. ( Bu avcılık türü de bambaşka bir alan olduğundan detaylara daha bilgili kişilerden detaylı yazılarını isteyip sizlerle paylaşarak konuyu kaleme almış olacağız.)

Genel olarak tatlısularda kamış boyları 180-220cm arası gibi seçilse de aralığın dışında seçmek de mümkün. Genellikle kısa kamışlar, derelerin kenarlarında çalılara takılmadan daha rahat atmanız için gerekmekte. Ama genel olarak uzağa atmanız için de uzun kamış her zaman avantaj.

Lrf kamışları ile en uzağa nasıl atılır?
Lrf kamışları ile attığımız mesafeler silikonlar için 5-15 metreler arasında kalmakta. En ağırı atıp en ileri atmayı değil silikonu yüzdürmeyi amaçlayıp silikonun yüzdüğü sürece (dipte oturduğu sürece değil) balık alabileceğini unutmayın.

Maket balıklarda ise bu mesafe tabi ki atılan ürüne göre değişse de silikondan bir tık daha iyidir.
En verimli atışı ise jiglerle yapabilirsiniz. Jigler küt yapıları ve küçük boylarda büyük gramajları olduğundan en ileri atımı sağlar. 30-40 metrelere atmanız mümkün(bir sürü kriteri var tabi ki her ürün gider demek yanlış)

Lrf takımı ile uzağa atmak için ikinci bir kriter de kamışın halka yapısıdır. Kullanılan halkaların malzemesi misina yada ipin sürtünmeye uğramasına sebep olacaktır. Ve tabi ki ipi yada misinanın kalınlaşması da erimi düşüreceğinden ince ip tercihi, erimlerin artmasını sağlayacaktır.

Ben genellikle 0.16mm monofilament misina ile başlanmasının yeterli olduğunu düşünüyorum. Yada ip kullanıcıları için 0.06mm iplerin yeterli olacağını yada ege ve akdeniz için maksimum 0.08mm kalınlıklara çıkılmasının yeterli olduğunu düşünmekteyim. Ve ip kullanıcılarının görünmezlikte önemli etken olan ve diğer yazılarda önemini belirttiğim sebeplerden dolayı mutlaka leader kulanılması gerektiğini düşünmekteyim.

LRF makine tercihi

Lrf takımlarının ortalaması 3 kg kuvvete dayanabilen takımlar diyebiliriz. 3 kg üzeri balığı tutamayacak mıyız. Tabi ki tutabiliriz. Ama bu işin asıl olayı bizim sloganımız gibi her balık trofe tadında hissediliyor olması.

Hedeflerimizi büyük balığa göre yaptığımızda asıl hedef olan istavrit avcılığını baltalamaması için ortalama 3 kg drag yani frenleme gücündeki makineler yeterlidir. Lrf kamışlarının üzerinde 250 gramı geçmeyen ağırlıklarda makineler kullanmanız takımın dengesiz olmasını engeller. İkinci bir kriter de makineden çıkan ipin, kamıştaki ilk halkaya gelirken oluşan açının 4derece olması en doğru açı olarak belirten bazı kaynaklar var. Bu konuda da 2500lük makinelerin üzerine çıkıldığında hem ağır olabileceği gibi yazmış olduğum bu açıdan uzaklaşması avı olumsuz etkiler. Makineden çıkan ipin ilk halkada yığılmasına düğümlere sebep olup sizin av zevkinizin dibe inmesine sebep olur. Kamış ve makine kullanımını zaten öğrendiğinizde 3 kg sınırı yapmamın bile çok büyük bir aralık olduğunu anlayacasınız.

Makinelerde size tam kafa çapı ve noktasal atışlar yapmam mümkün değil. O yüzden noktasal olarak şu makine demek de mümkün değil. Her mera farklı tecrübeler de demek olduğundan yaklaşık değerler vermeye çalıştım.

Bir de önemli kriterlerden; shimano makinelerinin 1000 lik kafaları ortalama olarak okumanın 2500lük kafalarına denk gelmekte. Yani okumanın 1000lik makineleri bir tık daha küçük. Özellikle istavrit avlarında mikro takımlar yapmak isteyenler için okumanın 1000 lik makinelerine bakabilirsiniz. Shimanoda 1000-2000 bazı 2500lük makineler kullanılabilirken okumada 1000-2500lük makineler daha uygundur. Daiwa makinelerde de yine 1000-2000lik makine tercih edilebilir. Makine seçiminde sarımı yüksek 80-90 cm/1tur saran makineler yerine daha yavaş saran makineleri tercih edebilirsiniz. Fakat zamanla eliniz alıştığında 75cm üzeri makineler de kullanabilirsiniz.

Yine merak ettiğiniz sorular varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Bana yazarken sizden ricam şu paraya bana takım topla olmasın. Bir kaç ürün beğenip farklarını sorabilirsiniz. Tam meranıza uygun ekipmanı seçecek olan sizlersiniz. Ben sizlere öğrendiğim bilgilerimi tecrübelerimi kaleme alarak yardımcı olabileceğimi düşündüm ve böyle bir yazı yazdım. Umarım sizlere yardımcı olabilirim ve lrf disiplininde en doğru takımlarla başlamanıza vesile olabilirim.

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın hoşçakalın…

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebileceğiniz gibi Facebook grubumuza da katılabilirsiniz. Amacımız LRF avcılığına bişeyler kazandırıp kendimizi geliştirirken, ilişkilerimizi güçlü kılmak. Sizleri de bekleriz…

https://www.facebook.com/groups/lrfolta/

 1. Merhaba Alper Bey; bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Bu arada eğer test etme şansınız olduysa fujin salty rugger kamışlarla ilgili yorumlarınızı da bekliyoruz doğrusu. Selamlar..

  1. Kullandığımda bu kamışla ilgili yorumları incelemeyi de görebilirsiniz. 🙂

 2. merhaba, iki yıldır 2,74 cm 10-35 gr atarlı 3000 lik makinası olan spin takımıyla avlanıyorum bunun yanına birde LRF takımıda almak istiyorum benim ricam sizden bu takımımın yanına nasıl bir LRF takımı tercih etmem , (bölgemizde sargoz mırmır ve levrek ağırlıkta ) (%70 çoğunluk av meramız sığlık) şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim .Fethiyeden selamlar

  1. Hakan bey yazının sonunda yazıyordu ama tekrarlayayım. Bana direk öneri sorarsanız kendi zevklerimce öneri veririm. Bu da bütçenizin çok üstünde yada ihtiyacınızın çok dışındadır. Hem bir araştırın bakalım. Bana bu konuda akıl danışın tabi ki ama şöyle yapalım: Siz 3 kamış 3 makine seçin bana hangilerini neden tercih ettiğimi sorun mesela. Bu daha doğru yönlendirme olur.

 3. Merhaba, 

  Sitenizi takip ederek UL takimlar ve avlanma teknikleri hakkinda bilgi almaya calisiyorum. Tecrubelerinizi anlasilir bir sekilde paylasmaniz sebebi ile tesekkur ederim. 

  Moskova’da yasiyorum ve ayni sekilde Rus sitelerinden de bilgi almaya calisiyorum. Burada hafif jighead  yada cheburashkalar ile takim haline getirilen silikon avi mikro jig olarak adlandiriliyor. Bu sebep ile bir sure farkli siteleri takip ederken kavram kargasasi yasadim ancak sonunda anladim 🙂

  Kamis aksiyonlari ile icin, kamisin yanlizca en uctan bukulmesi durumunda kamis aksiyonunu extra fast ve fast (extra hizli, yada hizli) olarak adlandiriyorlar. Bu durumda hassasiyet arttigi icin silikonlu avlarda tercih ediyorlar.  Bu aksiyona sahip kamislar atis sirasinda parabolik olarak bukulmedigi icin atis mesafeleri fazla olumuyor. 

  Maket baliklarda ise, sahteye aksiyon verebilmek icin ucunun cok bukulmemesini istiyorlar ve moderate fast ve medium (orta hizli yada orta ) aksiyonlu (govdesi daha yumusak) kamislari  kullaniyorlar. Bu tip kamislarin atis erimleri de daha fazla oluyor (diyorlar. Ben henuz deneyemedim 🙂 )

  Bu okuduklarimdan hareket ile evin yanindaki derede avlanmak uzere  ali ekspresten spin seti ve ultra light seti siparis ettim. Kamis Tsurinoya Exploration 632SPUL 2-8gr  (90gr agirliginda) (https://www.youtube.com/watch?v=omTCU8X2P-g&t=3s) makina ise, Tsurinoya Jaguar 1000 (185gr).    Malzeme cin mali ust seri.  Kamista modarete fast aksiyonli. Turkiye’de bulunan spin kamisim (okuma alumina 2.40 ve spro 740) kolumu cok yordugundan yeni spin seti ve UL seti mumkun oldugunca hafif secmeye calistim. 

  Soruma gelecek olursak, 

  Yazin egeye (ayvalik) geldigimde, kamislari yanimda getirmeyi planliyorum. spin 5-21 atarli, 2.10cm boyunda, UL ise 1,89m boyunda. Kamis boylarinin kisa olmasi sikinti yaratir mi? Erim konusunda cok fark yaratirmi yoksa daha uzun kamislar ile %10 gibi bir fark mi soz konusu olur.

  Spin kamisa stradic 2500 aldim. Ancak 0,14mm capinda PE misina saracam.  UL tavsiyelerinizde 1000lik makine tavsiye etmenizi de dikkate alarak Jaguar 1000 makina aldim.  Ip misinayi mumkun oldugunca ince tavsiye etmeniz sebebi ile YGK G-soul x4 0,4pe misina 150m siparis ettim. Bu misina ile 2gr lik sahteleri atabilir miyim?

   Makinanin 2 kafasi var. birine yaklasik olarak 100m kadar sarabilirim. Digerine ise 150-200 arasi sarilacagini tahmin ediyorum. Avlarda ne kadar misinaya ihtiyacim olur. Ne kadar sarmami tavsiye edersiniz. 

  Yazin geldigimde kullanmak uzere bir kac 5cmlik slikon balik (t-kuyruk) cesitli boylarda cheburashkalar, 2 – 6 gr arasi sahte yemler siparis ettim. Siz ne tip sahteler onerirsiniz?

  Baby Jig almalimiyim? Genel olarak cok derin olmayan bolgelerde avlanacagim?

  Zaman ayirip cevaplarsaniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim. 

  1. Soruları tek tek cevaplayayım. Epeyi uzun bir yazı olmuş
   Extra fast kamışlarla derin sularda avcılık daha kolay olur. Çünkü kamış ucuna hareket derin suda kamışın da yumuşak olduğu durumda sönümlenir.
   Silikon avcılığında yumuşak aksiyon verildiğinden yumuşak yada çok yumuşak kamış, maket balıkta medium jigging için ve üst atara yakın da çalışabilmek için fast aksiyon tercih ediyorum.
   Erimin kısa olması atarken genel fizik kuralı: Yük x yük kolu= kuvvet x kuvvet kolu. Ne kadar uzun kamış o kadar ileri erim. Ama kaç gr attığımız vs de çok önemli. Tek kriter kamış boyu değil. Erimle ilgili bir iki yazı var.
   Kamış üzerinde mininmum ve max pe değerleri yazar. Bu değerlerde ip kullanmak gerek. İpi ne kadar ince tutarsanız o kadar az su tutar ve erim de artar. Ama çekme gücü azalacağından belli noktadan sonra kopma başlar. Yavaş yavaş en inceye geçmeye çalışın.
   Rusyada genellikle perch vb avlarda bu dediğiniz sistemleri kullandıklarına şahit oldum. Bizim iç sularda aynı taktikler kullanılabilir. Ama denizimizde aynı taktikler çalışmayabilir. O yüzden bizim kullandığımız jigheadler, silikonlar öneriler kısmında sitede çokça mevcut o yüzden uzun bir cevap olması sebebiyle de tek tek nedir ne avında kullanılır yazmadım.
   Baby jig, maket balık bence lrf için sonraki adımlardır. Öncelikle silikona elinizi alıştırın. Bir sene yada uzun bir tecrübeden sonra jigging, maket balık vb olayına girin derim.

 4. Lrf avına yeni başlayacağım sizce genel kullanım için hangi kamışı tercih etmeliyim
  Okuma dead ringer 240 cm 2-12 gr
  Kudos light style 225 cm 2-8 gr

  1. bence okuma yerine kudos kamışı tercih ederdim ben.Ufak da olsa bence kudos daha iyi

 5. Merhaba başarılarınızın devamını dilerim ben Marmara’nın Gemlik körfezinde avlanıyorum 1 sene kadar Shimano catana 1-11 Kamis kullandım bu Kamis kalitesi acısında güzeldi fakat benim avlanma keyfime uygun gelmedi 3-5 grm jigleri sahteleri verimli kullanamadım 8 grm sonra verim alıyordum hal böyle olunca jighead hiç kullanamıyordum sattım şimdi uzun araştırmalarım sonucu sizinde yazılarınıza dayanarak savage gear 0-5 ve 0.5-7 gr bu iki model arasında kaldım dediğim gibi daha çok duo toto ve jig olarak 3 ve 5 grm jigleri kullanicam ve jigheadde kullanicam boyum 1.72 siz olsanız yerimde hangisini alırdınız ki kullandığınızı düşüyorum yazılarınızdan iyi çalışmalar

  1. 0,5-7gr olanı alın. Misinanızı da 0,14-0,16mm arası tutun. Güzel kamıştır ben de zevkle kullanmıştım.

 6. Merhaba Alper bey
  Elimde dead ringer 210 2-12 kamış var tatlısuda kullanıyorum ama denizde silikonla pek verim alamadım denizde silikon ve 5hr jig kullanmak için

  FUJIN SALTY RUGGER FSR-762/AJI 230cm 0.8-10g

  Okuma Dead Ringer Dr-S-742 UL 228 cm 1-8 gr

  Hangisi daha uygun bir kamış veya önerebileceğiniz başka kamış var mi makina da dead ringer 10ve 25

  1. Fujin daha uygun. Bir tık daha sert. Diğerinde aksiyon çok yumuşar 5 gramda.

 7. Merhaba, makalenizi okudum elinize sağlık. Lrf başlama arifesindeyim, aklımda bazı kamışlar var sizinde görüşünüzü almak isterim. İstanbul’da yaşıyorum sanırsam çoğunlukla 1-3 gr jighead-silikon kombinasyonunu kullanacağım. Servis ve kalite bakımından değerlendirirsiniz Aklımdaki kamışlar :

  fujin salty rugger fsr-762/ajı 230cm 0.8-10 gr
  Kudos Light Style 225cm 1-7gr
  LRF Kamışı Port Fish Wily Nash 210cm 1-10 gr
  Okuma Dead Ringer Dr-S-742 UL 222 cm 1-8 gr

  Şimdiden Teşekkür ederim. Merakla Bekliyorum.

  1. Servis bakımından öncelikle hiçbir kamışta garanti olmadığını belirteyim. kalite ise marka ayırıyor gibi olur isim vermem. Ama üç kamış da hemen hemen aynı sekmentte. dead ringer gövdeden esnerken diğer üçü de uçtan esner. Kudos ise hepsinin ortası. Sertlik olarak şöyle sıralayayım. Wily en serti, fujin, kudos, okuma şeklinde gider. Kudosu da Fujini de çok sevdim ben. İçlerinden tercihi de siz bilirsiniz yine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir