Mebaring ve Ajing Kamış Ne Demek

Merhaba sevgili dostlar, LRF tekniği, disiplini yada yaşam tarzı… Artık LRF olayı Türkiye’de de önemli yer tutan bi disiplin haline geldi.

LRF disiplini ilk başladığında ince kamışlarla yapılan av tekniği gibi bir durumdaydı. Sonra küçük sahtelerin atıldığı sonra hafif sistem derken artık konu Japonya’nın ilk başlattığı noktaya geldi. Ajing…

Ajing ne demek?

Aji Japonların istavrit balığı. Ajing ise istavritçilik gibi tanımlarsak yanlış olmaz. Onlarda istavritler bizden biraz daha farklı. Okyanus sularında olmalarının da etkisiyle istavritler biraz daha büyüktür. Bilimsel literatür taramasında gördüğüm kadarıyla 15 farklı istavrit bulunmakta. Ülkemizde ise karagöz istavrit ve sarıkanat istavrit olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmakta.

Konuyu dağıtmadan gelelim istavrit av şekline: İstavrit, her balığın yemlik balığı olduğundan hem predatör yani avcı balıklar için çok değerli, hem de bizler için etin lezzeti dışında bizi balıktan boş çevirmemesi adına da çok değerli bir balıktır. Avına gelecek olursak, sürü halinde yaşar ve açken silikon, maket balık, jig hiçbirini ayırmaz. Ama balığın boyutlarını göz önünde bulundurup buna göre sahte yem atmak gerektiğini söyleyeyim.

Avına saldırdığında yani silikonu yediğinde ağzına alıp saniyelik de olsa tadına bakıp tükürebilir. Bazen de kendiliğinden komple yutar. Ağız yapısı ise yanakları zar gibi kaldığından sert tasmalamalar yaparsanız yada bir kaç kez tasmalama yaparsanız balığı kancadan düşürürsünüz. Bu yüzden hissiyat çok önemlidir. Yeme saldırdığında tek atımlık kurşununuz olur. İlk tasmalamayı büyük yaparsanız balığın ağzını yırtar, küçük yaparsanız iğne oturmaz. Gelirken boşluk verirseniz iğneyi çıkartır ağzından. Bir çok detay daha var tabi ki.

İstavrit kamışları genellikle silikon jighead avcılığından çıkan ajing olayında 0-5 gr gibi atarlı sahtelerin kullanıldığı, çaparideki gibi 0,10-0,14 mm arası ince misinaların kullanıldığı 1000lik ve yavaş sarıma sahip makinelerle daha rahat av yapmanıza olanak sağlayan bir sistem tasarlayabilirsiniz.

Peki Kamış Nasıl Olmalı?

Ajing kamışlar sert yapıda yani extra fast özellikte, karbon oranı yüksek (yani iletkenlik ve hissiyatı çok yüksek) ve bundan dolayı da kırılgan olan, jig aksiyonu verdiğinizde yada silikona aksiyon verdiğinizde kamışın ucunun bu aksiyonu sönümlemeyeceği kamışlardır. Bunun yanında yukarıda bahsettiğim tasmalama olayında sizin hareketinizi anında iletmesi büyük önem taşır. Eğer kamış ucu, sizin tasmalamanızı sönümler ise balık skorunuz olumsuz etkilenebilir.

Derin sularda yani 5 mt ve üzeri derinlikte av yaparken bir de misina kullanıyorsanız, misinanın esnekliği ve kamışın esnekliği derken balığı tasmalamak için çırpınır durursunuz. Bu yüzden biraz derin sularda hafif gramajlardan maksimum hissiyat almak için max 2-3 gr jighead tercih edip ip kullanmayı daha uygun buluyorum. Bu tür yerlerde yine sert kamış olması, balığın vuruş anının kamış ucu tarafından sönümlenmesini engeller. Ufak vuruşları da hissedersiniz.

Ajing kamışın olayı özetle çok düşük gramajlar atmayı sağlamak, sert yapısı itibariyle de en küçük vuruşları sönümlemeden elimize kadar iletebilmektir. Tek dezavantajı şudur: Karbon oranı yüksek bir karışımdan yapıldığından herkes, diğer kamışlar gibi esneyeceğini düşünüp fazlaca yük uygulayıp kırabilir. Bu yüzden bu tür kamışlarda olası bir büyük balık denk geldiğinde kalamanızın açık olması  kamışın kırılma tehlikesine girmemesi için çok önemlidir.

Zaten bu ajing sistemi de LRF disiplinin en mikro noktasıdır. 1-15gr kamışlardan, 0-10 gr kamışlardan çıkılıp 0-4gr gibi 0-5 gr gibi aralıklara geliyorsak artık makrodan mikroya dönüş gerçekleşmiştir.

PEKİ TÜRKİYE’DE AJİNG KAMIŞ NELERDİR? BİR SÜRÜ KAMIŞ VAR BUNLARI NASIL SINIFLANDIRACAĞIZ?

Her 0-5 gr aralıktaki kamış aji kamışı değildir. Peki nedir? En üstte bahsettiğim ajing ve mebaring adında iki başlığı ele almıştım, işte o mebaring burada devreye girer.

Mebaru adında (bizim sularımızda bulunmayan) balığa özel üretilen bu kamışlar genellikle bizim sulardaki orta ölçekteki ispari, mırmır, eşkina gibi balıkların avcılığına da uygun kalacağından genellikle bu kamış ülkemizde bulunmakta. Bir de bunun en büyük sebebi, bu kamışların ajing kamışlara göre esnek olmasından dolayı kırılganlığı daha azdır. Daha dayanıklı oluşundan dolayı da kamış getiren firmalar bu kamışa da öncelik verdiklerini düşünüyorum. Çünkü aji kamış hissiyatlı da olsa kırılganlığından dolayı ve İLK kez getirildiğinde bilinmediğinden dolayı çok şikayet alacaktır. Bu da bence Türkiye’de olmamasını açıklar diye tahmin etsem de onlara da sormak lazım tabi ki.

Mebaru balığı, bizdeki kaya balığı gibi pek yem ayırmayan bir arkadaş. Bu yüzden de maket balık, jig, silikon, hepsine uyum gösterir. Bulduğunu mideye indirir. (Tabi ki yeri zamanına göre renk seçimi önemlidir).

Mebaru balıkçılığı da yine LRF disiplini içinde olan ve daha genel kullanım kamışlarla yapılabilen bir avcılık olduğundan ve maliyetlerinin Aji kamışlara göre daha az olması da sanırım etken olduğundan, genellikle ülkemizdeki kamışlar mebaru kamışıdır.

0-5 gr aji ve mebaru kamışı kıyaslaması yapıp farkı hemen anlayabiliriz.

Aji kamış aksiyon verirken kendini çok hızlı toparlar. Yapı gereği sopa gibi durur.

Mebaru kamış aksiyon verdiğinizde ucu hızlıca toparlanmaz gövdeye kadar esneyebilir.

Balık vurduğu anda aji kamış gücü uçtan gövdeye doğru dağıtsa da çok fazla esnemez. Balığın vurduğu an kamış ucunda hissiyat oluşur ve esnemediğinden tasmayı vurduğunuzda iğne balığın ağzına oturur.

Mebaru kamışta hissiyatı elinize beklemek yerine kamışın ucuna bakıp eğilip eğilmediğini kontrol etmelisiniz. Küçük ısırıklar gözden kaçabilir. Bu yüzden aji kamışa göre hissiyatsızdır.

Aji kamış ile balık tutan kişi büyük bir haz alıp vuruşları mebaru kamış kullanandan 10 kat fazla hissederken, mebaru kamış gövdeye kadar esneyip görsel olarak şov yapar. Ama esnekliği yüzünden balığı istediğiniz yöne çeviremeyebilirsiniz. (Balık mı beni ben mi balığı tasmaladım sorusunu defalarca sormuşluğum vardır bu yüzden.)

İşin özüne inecek olursak, LRF için ülkemizde genel kullanım 0-10 gr kamışlar ilk başlayanlar için önerilir. Daha sonrasında ise 0,5-7 gr gibi yumuşak kamışlara geçilir ve aralığı azaltıp hissiyat artırmak amaçlanır. Daha sonrasında ise artık aji kamış aranmaya başlar. Aji kamışları kullananlar malesef çoğunlukla kamışları Japonya’dan temin eder. Bunun en büyük sebebi ÜLKEMİZDE OLMAYIŞIDIR. Saydığım genel kullanım ve mebaru kamışlarından daha pahalı, daha kırılgan olsa da en büyük zevki aldığımız ajing kamışlar malesef ülkemizde çok az sayıdadır.

Türkiye’nin LRF konusunda silikon çeşitliliğinde alt sekmentte, tatlısuda kullanım için çeşidinin yeterince olduğunu düşünsem de istavrit için çeşitliliğin az olması ve arz talepten dolayı da fiyatlarının yüksek kaldığı görüşündeyim.

Yine keza ülkemizde makine çeşitliliği alt, orta ve üst sekment için bolca olsa da kamış kalitesi ve çeşitliliği yönündeki kısırlık dikkat çekmekte. Bu yüzden önerilen ve kullanılan kamışlar klasikleşmiş durumda.

Sözün özü, kamış alırken elinize alıp hissiyatı görün deme sebeplerimiz bunlardır. Ve bu kişiden kişiye değişir. Bazılarımız yumuşak kamış severken bazılarımız ise sert kamış kullanmayı daha çok sever. Sizlerden de ricam, kamışı paranıza göre değil, hedefinizdeki balığa, meranıza yönelik almanız.

Yazıda sizlere ajing ve mebaring kavramlarından bahsettim. Umarım yazımı sadece sizler değil, ülkemize kamış getiren firmalar da okur ve eksikliği değerlendirip hem kamış satar hem de bizlere alternatifler de getirmiş olurlar.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın, hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir