Maria Ma2 Worm Dart Squid ve Action Fish İncelemesi

Merhaba sevgili dostlar. Bugün size Maria Ma2 Worm silikonlarından bahsetmek istedim.
Kısa süre önce Maria Ma2 Worm Action Fish 1.5” ve Dart Squid serisi silikonlarla tanıştım. İlk seçimimde dikkat ettiğim şey renkti. Meram hafif loş ışık alan ve mırmır eşkina istavrit türlerinin oltama gelme olasılığı diğer balıklardan daha yüksek ihtimalli bir meraydı. Buraya uygun olarak da renk tercihinde egedeki yada akdenizdeki gibi berrak bir suyumuzun olmaması nedeniyle klasik marmara denizinde seçilebilecek renkleri tercih ettim. Beyaz, pembe, turuncu… Eğer Akdeniz veya Ege gibi berrak bir suda olsaydım mavi, beyaz ve şeffaf renk tonlarını almayı tercih ederdim.

https://www.instagram.com/p/Bl3iwtRAyc7/

Marmara Denizi’nin İzmit Körfezi’nde avlandığımdan dolayı da pembe ve beyaz tonlarında silikonları aldım.
Öncelikle Dart Squid serisinden başlayalım. Bu silikonlarda beni cezbeden en güzel kısım renk tonlarının üzerine yoğun bir çalışma yapılmış olmasıydı. Yani dümdüz pembe boya vurmak yerine içine partikül gibi ama gözle de görülebilen minik minik simler atılmıştı. Kalın gövde ve ince kuyruk yapısı da avcılığıma farklı bir bakış getirebilirdi. Bazı serilerinde glow boya bazılarında ise minik mor simler mevcuttu. Bu sayede minik simler suda yansıma yaparak ilgi çekici olduğu gibi hafif glow özellikleriyle de etkili bir yem olabilir diye düşünmüştüm. Nitekim öyle de oldu. Muhteşem boylarda mırmırları kandırmamda da bölgeme göre iri sayılabilecek istavritler tutmama da çok yardımcı oldu.
Özellikle bölgenizde balık azsa kaliteli ürünler kullanmak, daha fazla balık tutma olasılığı demek. Bu yüzden de özellikle yem konusunda kaliteli ürünler tercih etmeye çalışıyorum. Bu silikonda da farklı yapının yanı sıra bahsettiğim gibi kaliteli boya ve farklı fiziksel yapı ilginçti.
Kalın ve tombul gövde, büyük bir balığın da tek lokmanlık yem olarak görmesini sağlarken, diğer balıklardan tamamen farklı tuttuğum ve bu işin asıl önemli balığı istavrit için ise bambaşka teknik ve silikon yapısı gerekiyordu. Bu neydi peki? Benim için kaliteli bir boya ve cezbedicilik için ince ve aksiyon alan bir kuyruk. Sonrasında ise tabi ki silikona vereceğiniz aksiyon.
Maria Ma2 Worm Dart Squid serisinde aksiyon olayına gelecek olursak, dibe takmadan minik zıplatmalarla eşkina mırmır gibi balıkları cezbedebilirken, orta sularda yüzdürerek yani minik zıplatma aksiyonları vererek bu silikonu daha verimli hale getirebiliyorsunuz. Düz sarım veya büyük zıplatmalar yerine minik minik jerk yani küçük vuruşlar ile silikona aksiyon vermek gerek. Eğer meranız derinse (7 metre üzeri gibi), 2-4 gram arası jigheadler takmanız gerek. Daha sığ ise daha hafif jighead tercih ederek bu silikonu kullanabilirsiniz. Dart Squid serisi daha çok kurtçukları av olarak gören balıkları yakalamakta daha verimli olduğunu düşündüm.
Predatör balıklar için ne tercih etmeliyiz?
Eğer hedefinizdeki yada meranızdaki balık, balık yavrularıyla beslenen tiptense, ona uygun minicik boylarda ve güzel renklerde Action Fish silikonlardan tercih edebilirsiniz.
Maria Ma2 Worm Action Fish serisinde yapı diğerinden daha farklıydı. Aslında balık yapısı bu silikona verilmiş ve ördek ayak misali bir kuyruk yapılmıştı. Yüzüşü açıkçası yemlik balıktan farksızdı. Bu silikonu ise zıplatmak yerine daha çok gerçek balık gibi yavaş düz sarımla çok yavaş sarımla aksiyon verip arada minik kaçışlar uygulamak en verim aldığım aksiyon şekli oldu. Bu sayede merada bulunan dişli balıkları veya balık yavrusuyla beslenebilecek balıkları kandırmak da kolay oldu. Bahsettiğim gibi istavriti tüm balıkların daha dışında tutuyorum çünkü lrf olayının esas balığı kendisidir bana göre. Bu silikonlara düz ve yavaş aksiyonda iri istavritler de gelmekte. Ama zıplatma aksiyonu bu yemde biraz verimi düşürdü.
Özellikle balık şekilli bu silikonda glow özellikli ve simli renkler istavriti cezbettiğini söylemeliyim.
Uzun ince kuyrukluda ise turuncu, pembe renkleri eşkina mırmır için atsam da beyazı ile de istavrit avında verim aldım. Unutmadan da söyleyeyim. Kolay kopmuyorlar. Yani ispariler artık silikonlarımı yiyemiyor. Karagözler de keza öyle. Hatta karagöz yani sargozlar beyaz rengi çok sevdiler.
Barış Özmen e aittir
Bu silikonda esneklik, renk ve aksiyon alan silikon yapısı olumlu yanlarıyken, güneş altında bıraktığınızda dart squid serisinin kuyruğunun bir miktar eridiğini gözlemledim. Merak ettiğimden diğer silikonlarla karıştırdığımda yapışma olmazken isimlerinin Japonca yazmasından dolayı kutusunda saklamayı yeğlerim dedim. Çünkü sizler ismini sorduğunuzda söylemem oldukça güç 🙂 Öte yandan fiyatı kaliteli silikonlarla aynı olsa da ürün tanınmadığından belki bir miktar daha düşük fiyatla satılırsa tüm lrfcilerin seveceği bir silikon olabilir.
Olumlu yanlarının daha ağır basmasından dolayı da bu ürünü tavsiye edebilirim. Alttaki ön inceleme videomu da izlemeyi unutmayın.
Başka bir inceleme yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın…