Maket balık alırken dikkat

LRF ürünlerinde maket balık tercihi konusu şimdiye kadar değinmediğim bir konu aslında. Bu konuda yapılan yanlışlar az olsa da kişisel olarak neye göre tercih yaptığımı yazmak istedim.

Öncelikle ürün almadan kamışımın atar aralığına bakarım. Örneğin 0-10gr atarlı bir kamış için en ideal atar aralığı 5-7 gr’dır bana göre. (0+10)/2=5 gr ideal atışı verir. Eğer 0-10 gr kamış ile üst aralığa ne kadar yakın atış yapıyorsanız o kadar da dikkatli olmalısınız. Bu gr atar aralığını nasıl hesapladıkları konusunda bir fikrim yok fakat üst aralığa geldikçe yada geçtikçe kamışın deformasyonu artar. 2000 atış yapıyorsanız 1800 atış yapabilirsiniz (rakamsal değerleri atıyorum tabi ki). Atış aralığının çok üstüne çıkarsanız da kamışınızı kırabilirsiniz.

 

Bir başka kriter de bütçe… Eğer aldığım ürün biraz pahalı bir ürünse kullanmadan önce misinamın yıpranıp yıpranmadığını kontrol ederim. Yada örgü ip kullanıyorsam, leader düğümlerimi daha dikkatli ve özenle atarım. Ürünün suda kalmasını istemem.

Aksiyon: Ürünün aksiyonu aslında üstte saydığım iki maddeden daha önemli. Hangi denizde kullanacaksınız bilmem ama ben Marmara’da kullanırken bu bölgede hangi renklerle verim aldığıma ve aksiyonunun nasıl olduğuna internetten bakmadan almam. Ürünü aldığımda nasıl kullanacağımı bilmiyorsam, otomatik vites araba almış ama düz vites kullanmaya alışık biri gibi kalırım. He kullanmasına kullanırım ama elim arada vitese gider. Bu da aslında ”Kendiliğinden aksiyonlu ürüne” arada kamışla sert çekip belki de aksiyonu bozmanıza sebep olur. Bunun için ürünü almadan doğru yüzüşü görmek gerek. Yavaş sarım, hızlı sarım, kamışla cezbettirici ani vuruşlardaki maketin tepkisi vb hepsi internette artık mevcut.

Eğer kamış atarıma uygun, bütçemi zorlamayan, aksiyonu güzel bir ürün bulmuşsam genellikle alırım. Farklı şeyler denemeyi ve farklı yerlerde av yapmayı seven birisi olarak, çantamda farklı ürünlerin olmasını seviyorum.

Herkese bol trofeli avlar iyi eğlenceler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir