Lüfer sezonu yaklaşırken…

Merhaba sevgili dostlar, lüfer sezonu yaklaşırken herkes spin takımlarını hazırlamakta ve lüfer için maket balık arayışlarına geçmekte yahut eski uğurlu maket balıklarının iğnelerini değiştirip çantadaki eksikleri tamamlamakta. İstanbul’da kurşun arkası rapalaları ile av yapılırken çoğu kıyımızda da spinning sistemi ile at-çek yapılarak kaşık yada maket balık (rapala) ile lüfer avlanılmakta.

Çoğu kıyımız LRF yapmak için uygun aslında. Fakat doğru hava ve basıncı tutturmak, denizi okumak tecrübe ile olduğundan, LRF’ye yeni başlayan arkadaşlar av yapmakta biraz zorlansalar da ilk balıktan sonra bu zevkin tadına varıp daha çok araştırıp öğrenmekteler.

Bu sezon lüfer avındaki size önerim LRF kamışları ile ve kamışa uygun maket balıklarla lüfer avlamak. Bana göre LRF tekniği doğru maket balık seçimleri ile daha verimli olabileceği. 0,5-7 gr atarlı kamışlarla 6 gr civarı maket balıkları 30-35 metrelere atabileceğimizi düşünüyorum (Bu durum sahteden sahteye de değiştiği gibi rüzgara ve atış tekniğinize göre de artar veya azalır).

Kamışa uygun maket balıklar ararken gramajların düşmesinden dolayı maket balık boyları da küçülmekte. Bu durumdan dolayı da maket balıklar aslında tek lokmalık yaralı balık olarak lüfere cazip olmaktadır.

Gelelim LRF ile lüfer avlamak için ekipman seçimine:

Öncelikle LRF için kullandığınız kamış atarının önemli kriter olduğunu unutmayın. Örneğin benim kullandığım kamış Nomura Hiro Street 0-10 gr atarlı. Yani 10 grama kadar maket balık atabildiğim için 8-10 gramlık maket balıkları da çantama ekledim. Kamış atar aralığımızı not edip buna göre aşağıda yazacağım maket balık önerilerini takip edebilirsiniz.

Makine tercihinde yine lrf için kullandığınız makineleri kullanabilirsiniz. Ve misina&ip tercihinde ise misina kullanacaksanız 0,16- 0,18 mm mono misina yada 0,07-0,08 mm örgü ip ile önüne Leader yaparak av yapmanızı önereceğim. LEADER konusunda detaylı yazımı bulabileceğimiz linki aşağıya ekliyorum. Ama yine de özet geçerek bu yazıda da belirteceğim.

LEADER Kullanımı: Leader ve örgü ip kullanımı

Leader için %100 FC kullanmanızı özellikle lüfer avlarında önereceğim. Sebebi ise görünmezlik vs değil. %100 FC ‘nin monodan farkı tek katlı değil bir kaç kattan oluşması. Şimdi şöyle düşünün 5 cm lik maket balığınızı komple midesine indiren keskin dişli lüfer, ipe diş atacağından kestirip gidebilir. Bu yüzden LEADER yapıp FC ile leader yaparsanız FC yapısındaki katmanlardan biri kesilse de diğeri balığı çekmenizi sağlayabilecektir. Bu yüzden makineye saracağınız ipin önüne FC kullanmalısınız.

Kamış, makine, misina, tercihini yaptık. Sonraki adım aslında en önemli kısım. Elimizde rapala klipsi (genellikle 000 numara diye geçer ama s diye de geçer, küçük olması önemli) de olduğuna göre maket balık tercihine geçebiliriz:

Maket balıklarda tercihim şu şekilde, öncelikle maketin doğru aksiyon alması. Yani uygun fiyata diye aldığımız maketlerden çok almaktansa doğru ve kendini ispatlamış maketten bir tane edinmek bana daha mantıklı geliyor. Fakat yine de kendini ispatlaması ve sizlere bu konuda yazı yazabilmek için her avda farklı bir makete de şans verdim ve vereceğim.

Meraya gittiğimizde balık bazen derinden bazense yüzeyden av yapar. Bu yüzden derin dalarlı bir sahte ve sığ yüzen birer sahte edinmelisiniz. Ben derin dalarlı ve aksiyonunu çok sevdiğim Maria Squashlarla defalarca av yaptım. (İlk tercihim de yine onlar olacak sanırım.) Bunun yanında port fish wily denilen 7 gr civarı ağırlıkta maketlerle de güzel av çıkardı arkadaşlarım. Yani sahtenin 100 tl olması yada 10 tl olmasından çok aksiyonunun doğru olması önemli. Bu yüzden kendini ispatlamış sahte dedim. Örneğin sahtedeki bilyaların atarken ve su altında alması gereken yerlere oturmadıklarında sahtenin gelişi ofsayttayım diye bağırır bana göre. Bu konuda da kendini ispatlamış bilindik sahteleri tercih ediyorum.

Sahte renkleri konusunda ise yine aşağıda detaylıca belirttiğim yazımda hangi renk hangi suda daha iyi iş yapar yazdım fakat yine linklerin altında yazıma devam ederken, çok kısa özetleyeceğim:

Hangi Sahte hangi suda kullanılır? Hangi havada hangi maket balık

Uv ve Renklerin önemi: UV ve renklerin LRF için önemi

Maket balık renk tercihinde, UV sahteler hep daha verimli olduğunu gözlemledim. Tabi UV boya ile boyandığından sahtenin de bir miktar fiyatı tuzlu olabiliyor. Bu yüzden bütçe kriteriniz sahte seçiminde en önemli kriter. Renk olayı içinse gündüz daha renkli, turuncu, sarı pembe gibi renkleri tercih ediyorum. Fakat su berrak ise mavi tonlarında ve  siyah sahtelerle de verimli avlar yapabilirsiniz. Baktınız ki su biraz bulanık, pembe ve turuncu ara renklerin lüferde etkili olduğunu düşündüğümden bu iki renge öncelik vermekteyim. Gece ise zebra glow gibi sahteler iş yaparken; gündüz ve akşam üzeri iş yapan metal kaşıklar gece artık iş yapmazlar. Yada kaşık tercih edecekseniz Glow kaşıklar tercih etmenizi öneririm. (Metal kaşıkların çalışma prensibi güneş ışığı çarptığında yansıtarak balığın dikkatini çeker ve balık saldırır. Fakat güneş battıktan sonra parlaklığı yitirdiği için malesef etkisini de yitirir.)

Renk seçimleri dışında balığın derinden mi yüzeyden mi geldiği, suyun ve balığın huyuna göre değişebildiğinden artık sıradaki kriter aldığımız maket balıkları su ile buluşturup at-çek yapmaya kalmıştır.

Lüfer avcılığı için spin sistemi tabi ki ilk tercih olsa da LRF takımıyla tuttuğumuz lüferin tadı çok farklıdır. Bu yüzden LRF takımınız varsa lüfer avı için bir kaç farklı renk ve dalara sahip maket balıklar edinerek bu zevki siz de tadabilirsiniz.

Sorularınızı yoruma yazabilirsiniz. Kullandığım ve kendini ispatlamış maket balıkları, yaptığım avları da sitenin en üstünde kategoriler başlığındaki av hikayelerinden bulabilirsiniz. LRF tekniği ile tuttuğunuz balık fotoğraflarını da bize İnstagram adresimizden DM yoluyla ulaştırabilirsiniz. Herkese bol şans, Rastgelsin…

Her balık trofe tadında…

 1. Merhabalar Lrf takımımı bir arkadaştan ikinci el olarak satın aldım fakat gayet temiz 🙂 Okuma Ctx 10 vsystem 2-12 henüz bunları su ile buluşturmadım.Şuan bilgi toplama aşamasındayım.Sizin güzel yazınız da bilgi edinmeme yardımcı oldu.Emeğinize sağlık.Birde elimde Penn Battle 2000 makinam var sizce bu makinayı spin demi yoksa Lrf demi değerlendirsem karar veremedim bu açıdan tavsiyeniz ne olurdu.

  1. Makineniz çok ağır ve yüksek devirli değilse LRF için de kullanılabileceğini düşünüyorum. Shimanonun soare ve sedona 2000 lik makinelerini kullanıyorum. Düşük devirli ve lrf için uygun makineler. Fakat penn makinesi hakkında bilgim yok. Bu yüzden kesin bişey diyemiyorum

 2. Maria squashların hangi boy ve hangi renk kodları belirtmeniz mümkün mü?

  1. 95F modelini kullanıyorum. 05p, 10h, 17c, 16h modellerini kullanıyorum. Eğer bulabilirsem 01H modelini de en yakın zamanda çantama atacağım.

 3. Merhabalar Alper bey. Blogunuzu büyük bir zevkle okuyor ve takip ediyorum,sizin tavsiyelerinizide önemsiyorum açıkcası. Hatta sizin tavsiyenize dayanaraktan Bugün Shimano Soare makine satın aldım.Lrf tekniğine yeni başlıyorum aslında,yaşım gereği öyle sık sık techizat değiştirmekte istemediğim için mümkün oldukça alabileceğimin iyisini almak istiyorum,bu yoldada sizin gibi bilgisine değer verdiğimiz kişilerin tavsiyeleri klavuzumuz oluyor.

  Şimdi makinemyi aldık,hatta ipinide yine sizin tavsiyenize uyarak Kairiki 0.06 örgü ip aldım. Yalnız şöyle bir durum var elimde 2 tane kamışım var,birini çok yakın bir arkadaşım vermişti,diğerinide ben kendi kafama göre aldım ama tam eminde değilim aslında .Kamışlarım şunlar:
  Daiwa Exceler 2.25cm 1-9gr
  Daiwa Crossfire Mini 2.10cm 3-12gr

  Bu iki kamıştan biri veya ikisi ilede kullanmayı düşünüyordum fakat Shimano Soare ile uyumu nasıl olur bilginiz varmıdır?
  Yada madem bu makineyi aldın bu acemi halinle,bari yanındada şu kamış olsaydı mı dersiniz? :))

  Asıl hedef bölgem marmara denizi ağırlıkta olmakla beraber,arasırada karadenizin sakarya kısımları olacak.
  Görüşlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum Alper bey.

  1. Ümit bey öncelikle güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Makine ip ikilisini ben de kullanıyorum ve çok memnunum. 75 mt civarı sardım. Diğer 75 mt kenarda duruyor. Hepsini soarenin kafası almayacaktır. Oranlayabilirseniz ortasını tutturmaya çalışın.
   Daiwa makine ve kamışları lrfde hafiflik isteyenler için biraz sıkıntı oluyor. Diğer kamışlardan ve makinelerden daha ağır techizat yapıyor daiwa. Dayanıklılık, sağlamlık tartışması tabi ayrı konu.
   Kamış konusuna gelecek olursak daiwa 2-8gr ile lrfye başlamış sonra Savegar 05,-7 gr kamışı almıştım. 95 gr ağırlığa geçince o ne öyle demiştim. Yani eliniz neye nasıl alışırsa öyle gidiyor. Daiwa 3-12 yi biliyorum fakat diğer kamışı bilmiyorum. 3-12 de aslında teleskopik olduğundan parçalı kamışa göre daha dayanıksız gibi gelmişti. Ama göletler ve akarsularda 3-4 gr maketler atıldığında bence çok güzel işinizi görür. Ama soare makine aldıysanız size hafif, hassas bir kamış gerek bence. Savagear 0,5-7 gr kamışı inceleyin. Nomura hiro street max 10 gr kamışı da inceleyin. Hatta bütçe varsa Shimano diaflash 2-10 da çok güzel bir kamış. Ama elinizdekiler de pekala iş görürler. Hazır elinizde bunlar varken bir süre daha bu ekipmanlarla av yapıp ileride sadece kamışı üst sekmente çekerek çok güzel bir takım da oluşturabilirsiniz. Tavsiyem de bu yönde olacaktır. Rast gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir