Lüfer olmayınca zarganalar bize kaldı

Merhaba sevgili dostlar, sezonun kapanması mı desek, yoksa suların soğuyup balığın kıyıdan uzaklaşması mı desek, bu sebeplerden dolayı LRF avları daha doğrusu kıyı avları bölgemde azaldı. Bundan dolayı da uzun süredir av yapamamıştım. Arada denesem de boş döndüğümden hevessizce bir haftasonu yoklaması yapmaya hem de gezmeye karar verdim.

Önce sosyal medyada biraz balık gruplarına bakıp kendimi gaza getirerek kendimi meraya attım. En sevindiğim taraf merada tek olmayışım oldu. Bir kaç kişinin olta atmasından da cesaretlenip oltamı suyla buluşturdum. Bu sene lüferin olmamasından olsa gerek, zargana avında verimli olduğu konuşuluyordu. Meraya gittiğimde de zargana için top arkası floş ipeklerle yaşlı müdavimler çoktan yerini almıştı.

Jig iğnesini çıkarıp zargana ipeği denilen ipekten takarak atan bir lrfci vardı. Su derinliği yaklaşık 10-20 metre gibi olduğundan ve akıntı olduğundan 7 gr ağırlığında açık renk bir jig takıyordu. Bir süre asist iğneyi klipse takıp yanına iğnesiz jig takarak atış yaptım. Bu atışlarda jige vuruşlar alsam da zargananın ağız yapısından olsa gerek, iğneyi  bir türlü alamadı. Sonrasında minik sahteleri denedim. Fakat rüzgarın da etkisi olduğundan ondan da verim alamadım.

En sevdiğim silikon jighead kombinasyonuna geri döndüm. 3 gr ağırlığında olan 8 numara iğneli jighead üzerine gulp baby sardine’in turuncusunu takarak atışa başladım. Rüzgarın biraz azalması ile hissiyatım arttı. 3-4 metrelere inen jighead üzerinde ufak vuruşlar oluyordu. Sonunda biri yoklarken iğneyi hafifçe kendime çekerek tasmalamayı başardım. Kıyıya gelen zarganayı fotoğraflayamadan oltamdan düşürmeyi başardım. Zargananın ağız yapısının farklı olmasından olsa gerek iğneleri ağzına oturtmam biraz sıkıntılı oldu. En az 5 tanesini kıyıya getirip balığı görüp sudan keserken geri gitti diyebilirim. 2 Tane zarganayı çantaya atabilsem de aksiyon ve heyecan yönünden bir ay ava gitmemenin heyecanını çıkarttırmıştı. Rüzgarın da artması ile artık 3 gramları değil 7 gr jig atışlarını bile hissedemez olmuş ve artık avı sonlandırmam gerektiği kanısına varmıştım. Oltaları toplayıp 2 zargana ile avı sonlandırdım.

 

Uzun süredir olta atmama ve balık tutmamanın hırsı ve heyecanıyla güzel bir pazar oldu. Kendimi yeterince şarj edip güzel bir pazartesi için kendimi hazırladım. Unutmadan takım bilgisini de aşağıya ekleyeyim. Aksiyon soracak olursanız, aynı ipekteki gibi silikonu da çok yavaşca suda çekip arada minik sert çekişlerle ilgisini çekip balık vurduğunda da minik tasma ile kıyıya getirebilirsiniz. İğne numarası küçük olursa zargananın yutması yada ağzına takması da o kadar kolay olacaktır. Derin meralarda 3-5 metrelerde olabilen zargana, sığ kıyılarda su üstü popper yada sığ yüzen sahtelere de gelebilmekte. Biraz da şansınız varsa bu minik jerk verilen aksiyonlarla eve zargana ile dönebilirsiniz. Sonraki hikayemde görüşmek üzere…

Takım bilgisi

Makine: Shimano soare c2000 pgss

İp: Shimano kairiki 0,07 mm ip ve Shimano 8 lb leader

Kamış: Shimano lurematic s70UL

Sahte: 3 gr 8 no jighead, gulp simli renklerle, turuncu renkte baby sardine

Maria snaps 000 klips ve biraz şans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir