Lrf tekniğiyle avlanmaya ne zaman başlanır. Hemen takım toplanır mı?

Çoğumuz LRF tekniği ile olan avları yabancı tv kanallarında veya youtube’da tesadüfen bile görebiliyoruz. Bir de merakı olan kişiler incecik takımlarla ne büyük balıklar tutulduğunu görünce içinizde de balık merakı varsa tamam, artık zamanı geldi diyoruz.

Peki doğrusu nedir ne zaman takım toplamalıyız?

İncecik takımlarla balık tutmak bu işin tadı gerçekten bambaşkadır. Ama direkt olarak bu takımla olta balıkçılığına başlamak da yanlıştır. O yüzden önceden olta atmış ve balık türleri hakkında biraz bilgi, olta atmış olmak gibi biraz kıyıdan balık avı hakkında bilginiz olması gerek.

Biraz bilgi sonrasında ise bu işin yemli sistemlerle ve diğer tüm sistemlerle alakasız olduğunu göreceksiniz. Diğerlerine el yatkınlığınızın bu sisteme etki etmeyeceğini bilmeniz gerek. Olta atış tekniği ve kalama ayarı püf noktaları. Bir de sistemin genel olarak çok hassas olduğunu bilip iğneniz takılınca kamışla yüklenmemeniz gerektiğini takıma yemlideki gibi güç bindirmemek gerektiğini de söyleyeyim.

Takım toplarken meranızı ve bölgenizi tanıyın

Lrf ile av yapmak için ona uygun meranız olması yada mera bulmanız gerekir. Lrf için mera nedir? Aslında loş ışık olan heryer lrf için meradır. Ama akıntısı az, rüzgarı olmayan noktalar daha keyifli av yapmanızı sağlar. Öyle 15-20 metre derinliğe ihtiyaç yok. Sıfır noktasından başlayarak 10 metre ileri atsanız yeter. 1-2 metre derinlikte bile çoğu zaman verimli avlar yapabilirsiniz.

En önemli nokta sabır

Çoğu zaman bir yada birkaç av boyunca balık tutamayıp lrf tekniğinden uzaklaşanlar olduğuna şahit oldum. Bunun yerine sabredip hataların nerelerde yapıldığını çözmek gerek. Videolardan yardım alarak jigheadi dibe indirmek yerine yüzdürerek bir kaç farklı aksiyon tekniğiyle kendimizi geliştirmek bazen bizi balığa götürebiliyor. Bu yüzden farklı videolar izleyip kendimizi geliştirmek .

Kriterleri genel olarak yukarıdaki gibi sıralayabiliriz. Tabi ki yine takıldığınız yerlerde de https://www.facebook.com/groups/lrfolta/ adresinden bize ulaşabilir sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere… Hoşçakalın…