LRF tavsiyeleri ve yeni sezon 3

​Merhaba arkadaşlar. Yazı dizisinin 3. Bölümü olan maket balıklar ve jighead tercihlerim üzerine bir yazı ile devam ediyoruz. Öncelikle ilk yazılarda meranın özelliği ve derinliği gibi kriterlerin önemli olduğuna da değindik. Silikonların lrf avcılığında ilk tercih olduğunu herkes bilse de maket balıklar da lrf avcılığını zenginleştiren bir yanı diyebiliriz.

Yemli avcılığa benzeyen silikonla aksiyon verme yönteminin yanı sıra maket balık ve jiglerle avlanmak da spin avcılığına benzeyen yanıdır. Biraz ondan biraz ondan. Maket balık tercihinde sitemde hangi suda hangi renk gibi yazıları zaten bulabilirsiniz. Bu yazıda hangilerini tercih ettiğimi ve sebepleri ile sıralayacağım.

Duo toto42: Duo serisi sahteler lrf avcılarının vazgeçilmezlerinden. Kendini kanıtlamış ve lrf stiline ağırlık ve hedef balıklarımıza uygunluğu yönünden ilk tercihlerimden. Gece gündüz av yapılabilecek ve meraya göre çok fazla renk çeşit yelpazesi ile de ortaya çıkan bu toto42 serisi çantaya atılacak ürünlerin başında gelmeli.

Duo pocopoco: Durgun suların en tatlı üyesi olan poco poco, levrek avlarında ve zargana avlarında hatta baraküda avlarında kullanabileceğiniz gibi akya vb avlarda da güzel verim alabileceğiniz, bir lokmalık olması sebebiyle de tercih edilen bir maket balık. Yine renk yelpazesi geniş.

Duo Yurameki: Suyun derinliğini keşfettiniz ve jig mi denesem maket balık mı denesem derken aklınıza gelebilecek bir sahte. Ağırca bir sahte olmasından dolayı hızlı batan ve gagasız yapısından dolayı sizi biraz zorlayacak ama aksiyon konusunda özgür bırakacak biraz zor olan bir sahte kendisi. Diğer duo serilerine göre biraz daha tecrübe isteyen ve beceri isteyen bir sahte.

Mini jigler: Eğer meranız derinse akıntılıysa jighead- silikon kombinasyonunu mini metal jiglere çevirebilirsiniz. At çek sisteminde yaptığım avlar maket balık ve jiglerle yapılan avlar bana daha agresif vuruşlar olmasından da biraz, daha çok zevk vermiştir hep. İstavrit, kolyoz, kayabalığı, zargana ve çoğu predatör balıkları bu metal jiglerle avlayabilirsiniz. Deniziniz bulanıksa pembe turuncu gibi renkler tercih ederken, denizinizin temiz olması durumunda suya daha sönük renkler atmanızı önerebilirim.

Maket balık tercihinde genel önerim de önceliğin kalitesine güvendiğiniz markalara verilmesi. Sonrasında ise deneyeceğiniz ürünleri denemenizi öneririm. Merada balık olduğuna emin olduktan sonra maket balığın da çalıştığını böylece daha rahat görebilir, buna göre de yeni maket balık çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Bu ürünler dışında kamışınızın atar aralığına uygun olacak başka maket balıkları da tercih edebilirsiniz tabi ki. Ben sert kamışım Nomura Hiro Street 10 gr kamışımla Maria Squash sahtelerini kullanarak lüfer- sarıkanat avlarında güzel balıklar aldım. Ne kadar lrf olduğu tabi ki tartışılır. Maket balıkta 8-10 gr ve üzerinde çıkıldığında artık spine yaklaşsa da LRF kamışı ile büyük balıkları hedeflemenin hatta tutmanın da tadı bambaşkadır. Bu yüzden sizleri ”Şu ürünü alın” demek yerine kamış atar aralığınızdaki maket balıkları denemenizi tavsiye ediyorum. LRF avcılığı denedikçe tecrübe edindikçe gelişen bir av türü. 3. yazıma maket balık ve jigleri bırakmamın sebebi de silikonlara göre nispeten maket balıkların daha pahalı olması ve eğer balık da alınamazsa LRF avcılığına sizi küstürme olasılığı idi.

LRF avcılığında, genel olarak diğer balık yöntemlerinde olduğu gibi işin bir tek doğrusu yoktur. Bir çok yöntemle ve yaratıcı fikirlerinizle balığı daha kolay kandırmak da mümkündür. Zamanla oluşacak aksiyon tekniğinizle ve zaten zamanla hangi ürünü hangi merada kullanacağınıza kadar seçeceğinize eminim.

Sezon açılmasına az zaman kaldı. Malzemelerimizi de tamamladığımıza göre artık LRF ( Light Rock Fishing) tekniği ile balık tutabiliriz. Bizi takipte kalmayı unutmayın. Hoşçakalın. Sonraki yazılarda görüşmek üzere. İyi eğlenceler.

Yorumlar (1)

  1. Evet katılıyorum maket balıklar pahalı ve balık alınamazsa bu kadar para verdim işe yaramıyor gibi düşüncelerle iyice küstürüyor. Silikonların üstüne avcı yok zaten 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir