LRF tavsiyeleri ve yeni sezon 1

​Selamlar sevgili dostlar, lrf sezonu açılırken yeni takım yapanlar yahut yeni ürün almak isteyenlerden çok fazla mail alıyorum. Bu yazımda en çok tercih ettiğim ürünleri sizlere yazacağım. Böylelikle hangi silikon hangi kamış hangi ürün sorularına bu yazıyı okuduktan sonra kendiniz karar verebileceğinize inanıyorum. Hepimizin aklında yeni sezona girerken ”Acaba herşey tamam mı yada ne eksik?” sorularını sorduğunu düşünüyorum. Çünkü benim bile bir sürü eksiğim olduğunu görüyorum. Başlarken bir paket silikon yeter diye başlanan bu avda en son geldiğim yer gerekli gereksiz herşeyi çantamda bulmam oldu. Eksi tarafı bir maddi külfeti tabi ki ama olumlu yanı da tecrübemi genişletmiş olmam oldu.

Bir çok sahte asla çalışmaz dediğim ürünler beklenmedik avlar yaparken çok emin olduğum ürünlerde hayal kırıklığı yaşadım. Tabi ki öncelikle bu seçtiğim ürünler meranızla da ilişkili. Fakat size ilk tercih olmazsa olmaz dediğimiz kokulu silikonları yazacağım. Sonraki yazımda da diğer silikonlar hakkında bir yazı yazacağım. O zaman artık başlayalım.

MİSİNA & İP TERCİHİ

Öncelikle daha önceden spin avı yapmış ip kullanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını bilenlerin ip kullanımından yana tercih yapmasını, yeni başlayanların 0.16-0.20mm aralığında mono misina tercihi yapmalarını öneriyorum.

İp, FC, mono misina arasındaki farklar ve avantajlarını dezavantajlarını da hemen alttaki linkten bulabilirsiniz.

http://www.lrfolta.com/mono-fc-orgu-ip-kullanimi-ve-avantajlari/

Eğer tercihiniz ipten yana olacaksa makineye nasıl sarıldığı hakkında aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

http://www.lrfolta.com/ip-makineye-nasil-sarilir/

İp tercihinde LEADER tercihiniz hakkında düşüncelerimi de aşağıdaki linkte kaleme aldım.

http://www.lrfolta.com/leader-ve-orgu-ip-kullanimi/

KAMIŞ & MAKİNE TERCİHİ

En çok tercih edilen kamış makine konusunda ise çok geniş bir yelpaze var ve bir çoğunu kullanmadım. Bundan dolayı yorum yapmam sizin daha iyi bir kamışı almanıza mani olabilir. Bundan dolayı sosyal medyada kullanıcıların yorumlarını takip etmenizi öneririm, ve değerlendirmelerimi veya kendi kullandığım kamışlar hakkında düşüncelerimi sizlere sitemde bulunan ürün değerlendirmesi kategorisi altında bulabilirsiniz. Fiyat ve performans açısından sizin kesenize göre bir çok seçenek mevcut. Bu konudaki en güzel tavsiyem, inceleyerek ve mümkünse elinize alıp inceleme şansı bulduğunuz kamışları tercih etmenizi öneririm. Silikon tercihinde ise çantamda mutlaka bulunan ürünlerimi sırasıyla ve hangi balıkta tercih ettiğimi sıralacağım.

Kamış almadan önce halka yapıları hakkında bilgi edinmek isterseniz de aşağıdaki linke bir göz atmanızı tavsiye ederim.

http://www.lrfolta.com/kamislarin-halka-yapisi-ve-erim-mesafesine-etkisi/

Kamış almadan önce okumanızı düşündüğüm bir yazı da kamış sertliği ve aksiyon yapısı. Bununla ilgili yazıyı da altta paylaştım.

http://www.lrfolta.com/kamis-sertligi-ve-aksiyon-teknigi/

LRF avcılarının küçük makine kullanmalarının bir sebebi vardır. Sadece ağırlık değil sarım sayısı da önemlidir. Bu konu ile ilgili bilgi paylaşımımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.lrfolta.com/neden-500luk-yada-1000lik-makine/

SİLİKON TERCİHİ

Gulp baby sardine: Gulp tüm kokulu ürünlerinde lrf avcılarının değişilmez efsanesidir aslında. Baby sardine de bu değişilmezlerin demirbaşı diyebilirim. Gündüz avlarında beyaz turuncu renklerini akşam ve gece ise pembe ve glow beyaz renklerini kullanırım. Sert yapısı aksiyon almıyor gibi duruşu olsa da kokusu balıkları cezbetmekte çok etkilidir. Hedef balık istavrit, sardalya, gümüş vb balıklar.

http://www.lrfolta.com/gulp-baby-sardine-turuncu/

Gulp 5cm: Gulp motor oil ve kırmızı renk, mırmır ve eşkina avlarında çok sevdiğim tercih ettiğim ürün. 5cm boyları ile baby sardine’e göre daha dolgun yapısı gerçek boru kurdu gibi görünmesini sağlıyor. Mırmır balığının kumu karıştırırken bu dolgun gulp yemi bulması ile aksiyon başlar.Sonrasında o balığı çekmenin tadı da ‘‘İşte LRF (Light Rock Fishing) budur” dedirtir. Böyle dolgun ve kokulu bir kurdu gören eşkina da bu yeme hayır demeden midesine indirir. Eşkina, mırmır, çupra, levrek, kırlangıç, pisi, kalkan, minekop avlarında kullanımına defalarca şahit oldum. Bir kaçını da avladım.

http://www.lrfolta.com/berkley-gulp-motor-oil-kokulu-silikon/

Gulp motor oil ile yaptığım pisi avı: http://www.lrfolta.com/kalkan-ve-pisi-baligi-beslenme-sekli-ve-av-teknigi/

Gulp motor oil ile yaptığım mezgit avı: http://www.lrfolta.com/mezgit-baligi-beslenme-sekli-ve-av-teknigi/

Gulp motor oil ile yaptığım mırmır avı: http://www.lrfolta.com/mirmir-baligi-ve-av-teknikleri/

İsome Marukyu: İsome, Gulp’un kokusuna göre daha hafif kokan çilekli sakız gibi bir kokusu olan bir ürün. Gulp’un o sert yapısına karşılık yumuşak bir yapısı olup uzun boydadır. Bunu ortadan ikiye bölerek kullanabileceğinizi paketin arkasında da işaretle göstermiştir. Yani ikiye de böldüğünüzde bir sürü silikonunuz olacak.

Renk tercihinde çantada kesin olmalı dediğimiz için pembe renk diyorum fakat emin olun diğer renkleri de çok güzel işler çıkarmakta. Pembe renkli olanın avantajı glow özellikte olması. Üzerine fener yardımıyla biraz ışık tutunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.


İsome çok yumuşak olmasından dolayı çabuk kopan ama buna rağmen verimliliği ile de vazgeçilmezler arasında yerini alanlardan. İnce olmasından dolayı tercihim L yada XL boyda alınması. L boyunu istavrit ve onun yapısındaki balıklarda kullanabileceğiniz gibi eşkina mırmır balıklarında da kullanabilirsiniz.

XL olanı ise daha geç deforme olmasından dolayı ve eşkina mırmır gibi balıklarda tercih edebilirsiniz. Yalnız XL olanı bölmeden bütün olarak kullanıyorum. Çok uzun olmasından dolayı hırsız iğne kullanabilirsiniz. Bu da size kalmış.


Bu kokulu yemleri yazdıktan sonra diğer malzemelerimizi de yazmadan geçmeyeyim. Çantada bunların olması yetmez. Bir kafa lambası mutlaka edinin. Cep telefonu ışığıyla merada düğüm bağlamak, size akrobatik hareketler yaptırabilir. Düğümleri kesmek için tırnak makası yahut mini makas da bulundurun. Balık tuttuğunuzda kaygan yapısından dolayı balığı tutmak için veya elinizi silmek için bir bez bulundurun. İnsanlık halidir kanca elinize geçebilir, başka bir kaza olabilir. Yara bandı da çantanızda olması gerekenlerden. Jighead hatta klips (000 yani en küçük boy) zaten olmazsa olmazlardan. İnce jighead iğnelerini 6 ve 8numara hatta 10numara iğneleri istavritte tercih ederken, biraz daha kalın iğneleri ve 4numara 2numara iğneleri eşkina mırmır hedeflerinde tercih ediyorum.

İkinci yazımda da silikonların devamına ve diğer tercihlerime değineceğim. Sorularınızı aklınızda kalanları bana iletişim yoluyla sorabilirsiniz. Sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir