LRF önerileri ve yeni sezon 2

​Merhaba arkadaşlar ilk yazımda olmazsa olmaz silikonları sıraladım. Ama bunlar dışında denemek istediğiniz silikonlar da olabilir. Bu konuda da kendini kanıtlamış silikonlar mevcut. İlk aşamayı acemiliği atmışsanız ve yeni maceralara hazırsanız başlıyorum.

Reins shrimp: Öncelikle reins beyaz ve pembe ile çok güzel avlar yaptım. Yapısı çok yumuşak ve kolay kopmayan bir ürün. Bu ürünü daha önce tanıtmıştım. Linkinden de nasıl aksiyon vermelisiniz kancaya nasıl takmalısınız gibi ayrıntılara bakabilirisiniz.

http://www.lrfolta.com/reins-pembe-silikon-ve-aksiyon-teknigi/

Ecogear kokulu silikonlar: bu silikonları ilk listeye yazmama sebebim ince olmaları ve balığın kuyruğundan çekiştirmesi ile yırtılmaya yatkın olmaları. Ama bunun yanında avcılığı ile de bu kötü yanını fazlasıyla kapatıyor. Bir çok renge sahip bu ürünleri bulmak biraz zor olabiliyor. Ama bulursanız denemenizi tavsiye ederim. İstavrit avlarında ince cultiva iğneleri ile muhteşem iri istavritler yakaladığımı bugün gibi hatırlıyorum. Kuyruk aksiyonlarında kesinlikle efsane ürünlerden. Yine daha önce incelediğim bu linki de buraya iliştiriyorum.

http://www.lrfolta.com/ecogear-beyaz-glow-ile-lrf-avi/

Tict silikonları: Boy ve çeşit olarak çok fazla ürünü olan “tict” silikonlarını tek başlıkta inceleyeceğim çünkü çok fazla silikonu var. Genellikle yapısı yumuşak ve avcılığı yüksek silikonlara sahiptir. 5-7cm arası ve açık renklerde yahut glow ürününü görürsem bir paket almadan edemem. Eğer siz de çeşitlilik istiyorsanız, bir göz atmanızı öneririm.

Reins aji : Reins aji serisi renk solması yapmayan, silikonları erimeyen ve harika aksiyon alan, istavritin nazlı zamanlarında glow renklerinden en iş yapmaz dediğim rengine kadar kullandığım ürünlerin başında gelir. Çantamda Reins silikon bulunması benim için ayrı bir güvendir. Eğer kokusuz diğer silikonlarım iş yapmıyorsa ilk önce reins silikonlara gözüm ilişir.

http://www.lrfolta.com/reins-kahve-rengi-silikon/

Kendo ve mebaru silikonlar: çok uygun fiyatları olmasına rağmen kullanıldığında verimi güzel olan ürünlerdendir. Pembe glow ve sarı glow, gece tercih edilebilir. Reins kadar verimli olmasa da yazmadan da geçilmeyecek kadar güzeldir.

http://www.lrfolta.com/ayarsiz-enerji-mebaru-aji-worm/

Az kalsın unutuyordum Daiwa, Ma2 hayabusa markalarına ait kokusuz silikonları da kabından çıkarıp başka silikonlarla aynı kaba koymayın. Silikonlar eriyor ve şekilleri bozuluyor. Aldığınız kutusunda saklayın ki silikonlarınızdan olmayın.

http://www.lrfolta.com/daiwa-turuncu-silikon-glow/

Lrf avcılığını biliyosunuz ki öncelikle bir zevk işi, bir sportif olta balıkçılığı bir oyun olarak ortaya çıkmıştır. Bu oyunu kokulu silikonlarla öğrendikçe kendinize oyunu zorlaştırıp kokusuz silikonlara yöneldiğinizi göreceksiniz. Zamanla aksiyon yani bilek hareketlerini de çözünce gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Yukarıdaki ürünler de oyunu nasıl ve ne ile oynadığınıza çeşitlilik getirebilecek, kullandığımda da verim aldığım ürünleri sıralamaya çalıştım. Tabi ki bilinmelidir ki bu silikonların balık yakalaması için suya girmesi, hatta suyun içinde beklemeli av gibi değil hareketli olması gerekmekte. Bir yerde de bilek hareketleri aksiyonlar bu av tekniğinin en güzel yanıdır. Zaman içinde edinilen tecrübe ile daha güzel verimler alacağınızı ve yazdıklarım dışındaki ürünleri de denemeyi unutmayın. Özellikle silikon tercihinde deneme yanılma ile ve zamanla oturan tecrübe ile verim alacağınızı unutmayın.

Bir sonraki yazımda maket balık tercihlerini ve mini jig tercihlerimi yazmaya çalışacağım. Takipte kalmayı ve diğer yazılara da göz gezdirmeyi unutmayın. Sonraki yazımda görüşmek üzere…

 1. Merhaba, öncelikle yazılarınız ve blogunuzun varlığı için teşekkürler. Şimdilik alanında Türkiye’de teksiniz.
  Ben lrf avına geçen sene başladım ve Marmara’da avlanıyorum. Fakat arada Saroz tarafına da gitmekteyim. Bu arada kokulu silikonlarla çok güzel eşkina ve levrek/ispendek avları yaptım-hepsi suya iadedir. Sorum özellikle kokusuz ve reins silikonlar özelinde.
  1. Reins Shrimp modelinin pembe ve beyaz haricinde denedinizmi? Yoksa bu renklerin Marmara özelinde kesin üstünlüğümü vardır. Saroz ve ege için ne düşünürsünüz?
  2. Aji adder shad3″, aji caro , aji nyoro ve diğer modelleriniz kullandınız mı? Kulandı iseniz renk tavsiyesi ve Marmara/Saroz görüşlerinizi alabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  1. Öncelikle teşekkür ederim Kerem bey, inşallah yakında bu site benzeri siteler de açılır ve bilgi paylaşımı da artar, beyin fırtınası da yapmış oluruz. Sorunuza geçeyim hemen; ilk sorduğunuz pembe beyaz harici de silikonlar kullandım. Reins’in silikonları ben kokusuz silikonlarda en sevdiğim silikonlardan. Kahve rengi ile de istavritin nazlı olduğu zamanlar av yaptım. Pembe ve turuncu renkler geçiş renkleri, denizin bulanık olduğu zamanlarda daha fazla verimli. Tabi bana göre öyle 🙂 Marmara da mütemadiyen bulanık olduğundan pembe turuncu renkler daha avantajlı oluyor. Shrimp için ise sadece pembe ve beyazını denizde denedim. Kırmızı olanı da var fakat tatlı su levreğinde denedim. (verimi de fena sayılmaz çok iyi diye abartmayayım daha iyileri var tatlı su avları için.)
   2- Aji adder modelini kullandım. Gayet güzel fakat renk olayını ayrıca en son geçeceğim. aji caro kullanmadım ama 7.5cm olduğunu hatırlıyorum. Hırsız iğne ile kullanmakta fayda var diyebilirim. aji nyoroyu kullanmadım. Hemen renk olayındaki tercihlerimi de açıklayayım: Öncelikle hava kapalı ise deniz bulanık ise ara renkleri biraz daha parlak renkleri tercih ediyorum. Sarı, turuncu, pembe gibi. Ama hava açık, deniz berrak ise mümkün olduğunca balığa benzeyen ya da şeffaf renkleri tercih ediyorum. Gece avlarında yine pembe turuncu vb renklerin yanı sıra glow modellere geçiş yapıyorum. Hafif loş ışık varsa üzerinde sim olan ve aksiyonu reins gibi başarılı silikonları tercih ediyorum.
   Ege için değil de berrak su için (marmarada da olabilir) tercihim şeffaf simli ve pembe silikonlarla gece avından yana olurdu. 6-7 cm’den uzun kullanacaksanız hırsız iğne ile kullanabilirsiniz. Eğer biraz daha bulanık su ise yukarıda yazdığım renkleri tercih edebilirsiniz.
   Bu yazdıklarım zamanla tecrübe ile oturacak şeyler. Kesin bu doğru olarak düşünmeyin. Tahmin olarak düşünüp yola çıkın. Deneme yanılma ile (malesef buna tecrübe diyoruz) öğrenilebilecek şeyler. Balık meradan, hava basıncından, rüzgar durumundan etkilendiği için bazen yanından geçen silikonu değil canlı yeme bile atlamıyor. Umarım faydalı bir cevap verebilmişimdir. İlginiz için ben teşekkür ederim. Şimdiden Rast gelsin…

 2. Teşekkür ediyorum. Aslında bu başlı başına bir inceleme konusu-tecrübe ettikçe. Deneyeceğiz, dediğiniz gibi. Özellikle 7 cm gibi silikonları çok takılma yaşanan yerlerde off-set jig headler ile deneyeceğim. Mesela Decoy vj-71 nailbomb ve vj-36 violence, Mustad weedless gibi.. Aslında biraz uğraştıkça Lrf’den çıkıyor artık, Light game oluyor… Dediğiniz perch avı ayrı bir yazı konusu aynı takıma varsa Turna da gelir, hafif meps ler…. Vibrasyon kaşıklar… Bunlar harika konular.

  1. En büyük sıkıntılarımızdan birisi net sınırlar çiziyor olmamız. LRF denince 10 gram üstüne çıkılmayacak gibi bir önyargı var. Aslında lrf hafif spin avcılığı ve yemli avcılığın karışımı diyebiliriz. Gölde lrf olmaz, sadece denizde olur diyenler de var, gölde hafif sistemlerle avlananlar da var. Ben bu yüzden sınırlamanın doğru olmadığını ama 15gram üstüne geçildiğinde artık spin sayılacağından 15grama kadar olan yada kamışımın çekerine göre atabileceğim kadarına odaklanıyorum. LRF, bana göre hafif sistemlerle zevkin pik noktasına erişebilmek. O yüzden elimde olan malzemelerle gölde, derede, denizde yani hangisine uygun ekipman varsa orada avlanıyorum. Hafif sistemlerle yaptığım için aslında hepsinin birer LRF avına da örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.

 3. Aynen, sınırlar çizmek manasız. Bizde pek yaygın değil fakat bu disiplinlerin hepsini kanodan, bottan ve tekneden yapanlar var yurt dışında. Mesela meraya gidene kadar sırtı yap; vardığın zaman spin, müsaitse lrf yada yemli. Eğer kano var ise sabah suyu deniz güneş batmadan göl. Acayip iç içe geçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir