LRF oltamın ziyaretçisi iri istavritler

11 Kasım akşamı daha önce paylaştığım sarıkanatları tuttuğum merama doğru yola koyuldum. Akşam merada olta atacak yer kalmamıştı. Haber çabuk yayılmış ve bir kaç kişi de bu site ilgili konuşuyordu. Olumlu dönüşlerin gelmesine de ayrı sevinerek hem spin hem lrf oltamı açtım. Spin oltamın ağırlıklarına daha çok uyan rapalalarım vardı fakat burada da sizlere bişeyler aktarabilmek için balık alamasam bile lrf ile 95mm sahte maketlerden atmaya başladım. Yeni kamışım Nomura Hiro’nun da sert aksiyonda oluşundan dolayı atışlarım muazzam noktalara gitti. Fakat Trabucco misinamın çürüdüğünü ve fazla esnediğini atışlarımda hissetmeye başladım. Rapala kaybetmemek için yeterince güç alamadan atış yaptım. Akşam ezanı okunurken herkes denizi dövercesine atış yapıyordu.

Biraz sonra yanımdan bir şıpırtı duydum. Güzel boylarda bir sarıkanat çıkarmayı başardılar. Yanımda Yasin bey de spin oltası ile atışlarına devam ederken iskelenin hemen 2-3mt önünde rapalasına alttan sert bir vuruş geldi. Balığı alamasa da heyecanını ben bile hissedebilmiştim. Ara ara sarıkanatlar alınmaya başlamıştı ki bir de 32 cm lik lüfer, spinci bir arkadaşın oltasındaydı. Malesef bugün şans yüzümüze gülmedi. Kısmette yokmuş diyerek avlağımızdan ayrıldık.

img_1619Akşamın değerlendirmesini yapıp Yasin beyle biraz da sohbetten sonra istavrit avlamak için bir kaç mera deneyelim dedik. Aniden gelen yağmur malesef planı yatıracaktı ki çabuk duruldu. Sonrasında Yasin bey bir kaç atış sonrasında ilk iri sayılabilecek istavriti aldı. Bir kaç atış daha yaptık. Bende ise beklediğimi bulamadığım silikonlarımı denemeye devam ediyordum. Her renk denedikten sonra dibi taramaya karar verdim. Tam o sırada dibe çok yakın bir noktada 20 cm boylarında bir istavrit kandırmayı başardım. Bir kaç atış daha yaparak mera değiştirmeye karar verdik. İstavritten de beklediğimi bulamadım da Yasin beyin aldığı skor beni mutlu etmişti.

Balıklar epeyi dipte ve nazlı şekilde arada yemleri yoklayıp getirirken düşüyordu. Bir kaç kokulu kurt türevi silikon denedim. Fakat bir türlü alamadım. Bir iki tane hırsız iğne ile küçük boylar alsam da denize iade ettim.

Sert aksiyonlu nomura hiro ile değiştirdiğimiz bu merada balıklar daha çok istekli ve kamışın hem de alışık olduğum sert aksiyon olayından dolayı daha çok vuruş ve balık alabildim. Balık acıktığında sert aksiyonda hafif vuruşların hemen ardından oltaya biniyordu genellikle. Dibe indirip hafif hafif ufak vuruşlarla sararken bir kaç istavrit daha kandırabildim. Bu güzel boylarda istavritler için pek hırsız iğneye gerek de duymadım.

Gecenin sonunda güzel boylarda istavritleri alıkoyduk diğerleri ise geri salındı. Yağmur sonrası durulan havanın ve muhabbetin tadını çıkardığımız güzel bir av oldu.

 img_1600img_1618

Takım Bilgisi:

Makine: Shimano exage 1000fd

Kamış: nomura hiro max 10gr

Misina: Trabucco 0.18 mono ve Powerline 0.18 mono

Sahteler: Maria squash 95f(Sarıkanat için bir kaç renk denendi), Gulp motor oil, Gulp baby sardine turuncu pembe, Ecogear pembe beyaz kırmızı ve bir çok silikon türevi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir