LRF Olta Takımı Toplarken Kamış Seçimi

LRF av stili, çok fazla balık türüne hitap ettiğinden ve bu balıkların; boy, yem ve teknikleri farklı olsa da LRF adı altında bir kalıpta birleştiğinden dolayı aslında hedef balık ne ise buna göre takım toplamanın daha verimli olacağını daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. LRF kalıbını 0-10gr arası tüm kamışlar LRF kamışıdır diye nitelendirmek yerine bu kalıbı hedefimizdeki balık türüne göre bir kaç kategoriye ayırıp detaylandırmak, bizi nokta atışı hedefe götürmesi konusunda daha etkili bir tercih yapmamızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

  1. Çok Hafif Takımlar

LRF için diğer (makine, misina, vb) malzemeler kadar kamışın aksiyonu yani sertliği de önemli bir kriterdir. Ben istavrit avcılığında 0,5-5gr gibi 1-7gr gibi ama ultra light yani esnek ve çok hassas kamışları tercih ediyorum. Bu sayede oltanızın ucuna taktığınız en hafif jigheadi bile ufacık bir çekiştirmede hissedebileceksiniz. Kamışın yumuşak olmasının bir avantajını da istavritte kullanmış olacaksınız. Eğer yumuşak bir kamışla sert bir tasmalama yapsanız bile, hareketin bir kısmını kamış absorbe eder yani sönümler. Bu sayede balığın ağzı yırtılma gibi çok sert bir tasmalamanın da önüne geçilebilir. Fakat bu tür yumuşak kamışlar ile mırmır, eşkina yada istavritten büyük bir balık ile mücadelede balığı yormanın sert kamışlara göre daha zor olabileceğini belirtmeliyim. Yumuşak kamışlar ile hissiyat ve çok yumuşak aksiyonlar kolay olsa da biraz iri balıklarda balığı yormak biraz zorlaşabilir. Bu durumlarda ise sert kamışları tercih etmek daha doğru olabilir.

Yumuşak kamışların bir diğer dezavantajı ise derin meralarda 10-15 mt gibi sularda veya daha derin sularda av yapıyorsanız bu yumuşak kamışlar balığı tasmalamada ve aksiyon vermekte zor olabilir. Örneğin misinanın bir metrede 15 cm esnediğini hesap edersek 15 metrede zaten monofilament misinadan dolayı büyük bir esneklik oluşacak, aynı zamanda kamışın da yumuşak olmasından dolayı kamış aksiyonu sönümleyecektir. Bu yüzden derin meralarda değil de 0-5 mt gibi meralarda hafif gramajlarla silikon yüzdürmek için bu hafif takımları mikro sistemleri tercih edebilirsiniz. Bu takımlara da elinizi alıştırdığınızda LRF sınırlarını fazlasıyla zorlayan büyük trofeler tutmak mümkün mü, tabi ki mümkün.

 

2. Sert Aksiyonlu Kamışlar

Sert aksiyonlu kamışlarda uçtan esneme, aksiyon türünün sert, fast extra fast olması gibi özellikler ile ön plana çıkması ile tanımlayabiliriz. 1-10gr, 3-15 gr gibi atar aralıkları geniş kamışlar genellikle (istisnalar kaideyi bozmaz) sert aksiyonlu kamışlardır. Sert aksiyonlu kamışlar ile aksiyonlar daha sert ve net verilir. Kamış ucu, aksiyonu sönümlemez ve net hareketlerle aksiyon verilir. Bu sayede jig ve maket balıklara daha uygun bir yapıdadır. Jig için aksiyon verdiğiniz anda jig üzerine iletim daha net gerçekleşir. Yada derin meralarda silikon avcılığında kullanabilirsiniz. Kamış hareketleri sönümlemeyecektir ve misina esnekliği dışında hissiyat ve tasmalama gecikmesi önlenmiş olacaktır. Maket balıklarda da jerk vb gibi ekstra aksiyon verebilmek için sert kamışlar daha avantajlı olacaktır.

Kamış seçerken meranın özelliğini bilmek gerekir. Eğer ben gibi sığ bir merada istavrit avcılığı odaklı av yapıyorsanız, sığ merada istavriti yakalamak için ultra light kamışlar ile bu avcılık daha kolay olduğundan bu tür bir kamış ile ultra light bir kamış ile av yapmaktayım.  Bu sayede biraz önce de bahsettiğim gibi aksiyon sert versem de istavritin ağzını yırtmadan balığı çıkartabilmek için bir avantaj olan kamış ucunun esnek ve biraz da olsa sert aksiyonu sönümlemesinden dolayı av verimine etkisi de olumlu olarak yansımaktadır.

Eğer meranızı bilmiyorsanız 0,5-7gr gibi orta sertlikte bilindik genel kullanım amaçlı bir kamış tercih edip böyle bir kamışla başlangıç da yapabilirsiniz.

Yeni başladığınızda öncelikle nerede avlanmanız gerektiğine merada hangi balık çıktığına dikkat edip öğrenmek gerek. Eğer amacınız öylesine bir merada öylesine bir olta almak ise genel kullanım için kamış almanızı öneririm. Ama bilmediğimiz bir merada, ne kullanacağımızı bilmediğimizden dolayı ve çok fazla değişken olmasından dolayı verimli bir ava imza atamayabilirsiniz. Bu yüzden yazının en önemli kriteri merayı ve bölgeyi iyi bilmektir.

Her değiştirdiğiniz merada her şeye sıfırdan başlamanın bu işin hamurunda olduğunu unutmayın!

LRF tekniğinden hedef belirlemek ve bir balık hedefinde av yapmak her noktada belirttiğim gibi en önemli kriterdir. Eğer hedefi belirlemezseniz yada genel kullanım ile kendinize bir nokta belirlemek yerine öylesine bir takımla av yaparsanız sonuçların olumsuz olmasına şaşırmamak gerekir. Aksine takımdaki hatalar düzeltilerek hedefe ulaşmak için bol bol araştırma ve öğrenme üzerine eğilinmelidir.

3-HFR: Hard Rock Fishing:

Sert Kaya Balıkçılığı olarak yeni yeni adı duyulsa da daha önceden hafif spin olarak adlandırılan tekniğin günümüze yeni uyarlanmış adı olarak gördüğüm bir tekniği de yazmadan edemeyeceğim. 5-20gr gibi atar aralıklarında olan bu HRF kamışları daha çok tatlısu perch, turna, yada denizde levrek vb avcılığında etkili olsa da LRF sisteminden spin sistemine geçiş aşamasıdır. 1-2 gr jigheadler ile av yapmanın zor olduğu bu kamışlar ile maket balık, ağır silikonlar (turna ve perch silikonları gibi), ve jig avcılığında daha verimli olabileceği, istavrit sisteminden ajing ve mebaring diye japonyada çıkan Light Rock Fishing olayından uzak bir sistemdir. Sert kamışlarda 1-15 gr gibi atar aralıkları ile her kademeye hitap etse de sert kamış olmasından dolayı avantaj ve dezavantajlarını belirtmiştim. Ama bu seride dez avantajları belirtmek yerine sistemin artık lrf tekniğinden uzaklaşıldığını ve hafif spin olarak geçtiğini savunmaktayım. Atar aralığı 15 üzerine çıkılmaya başladıkça LRF sisteminden spine doğru geçildiğini ve bizim sistemimizden uzaklaştığını, bu yüzden üzerinde duramayacağımı belirterek bu stile girmeyeceğimi söyleyerek bitireyim.

Diğer sistemlerden çok farklı yapıda olan LRF tekniği, bol bol okuyup araştırmak, av yaparak tecrübe edinmek isteyen ve sürekli bir gelişim gösteren en kapsamlı ve en devamlılığı olan bir av tekniğidir. LRF tekniği ile av yapmak için okumayı araştırmayı ve yeniliklere açık olup farklı fikirlere saygı duymayı tabu kırmayı bilen olmanın önemli kriter olduğunu, LRF adı gibi kalıplaşmak yerine belirli kalıpların dışında yazılanlara kendi yorumlarımızı da katarak daha verimli avcılık için ufak dokunuşların etkili olacağına inanıyorum.

Bir de hangi malzemeyi alırsanız alın, kullanıcı bir ürünün kalitesini belirler. Eğer bir ürünü doğru kullanmayı bilirseniz her üründen verim alabileceğinizi bilmelisiniz. Benim saydığım önemli iki farklı kamışlardan birini aldığınızda diğerini de almanız gerekmez. Yani ultra light bir kamış ile de trofe mırmırlar tutulabilir. Ama bahsettiğim dezavantajları olacaktır. Yada sert bir kamışla sığ merada istavrit tutulabilir. Ama bazı dezavantajları olacaktır. Bu dezavantajları ürünü kullanıp elinizi alıştırdıkça aşarak tek kamış ile tüm problemi çözebilirsiniz. Bugüne kadar bir çok farklı kamış kullanarak edindiğim kamış tecrübelerimi ve neyi nasıl tercih etmemiz gerektiği konusunda elimden geldiğinde tecrübelerimi kaleme almaya çalıştım. Umarım anlaşılır bir yazı olmuştur.

Başka bir yazıda görüşmek üzere… Hoşçakalın…